Karlıova'da ikinci şok

Cumartesi günü 5.7 büyüklüğündeki depremle sarsılan Bingöl'ün Karlıova ilçesi önceki gün de 5.9'luk deprem yüzünden korku yaşadı. Kriz Masası'nın raporuna göre iki ev, üç işyeri ve 32 ahır tamamen yakıldı, 179 ev ağır hasarlı. Uzmanlar: İki fayın kesiştiği bölge sürekli risk altında.

BİNGÖL - Bingöl'ün Karlıova ilçesi önceki gün 5.9 büyüklüğündeki yeni bir depremle sarsıldı. Cumartesi günü meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremden sonra halkın büyük bölümü evlerine girmediği için ikinci depremde can kaybı olmazken, 23 kişi yaralandı, bir kişi kalp krizi geçirdi. Kamu binalarında da ciddi hasara yol açan deprem nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar üç gün tatil edildi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, saat 03.55'te meydana gelen merkez üssü Karlıova olan depremin büyüklüğünü 5.9, Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Esntitüsü ise 5.4 olarak açıkladı. Cumartesi günü saat 09.36'da meydana gelen ve 16 kişinin yaralandığı 5.7 büyüklüğündeki depremin ardından meydana gelen ikinci sarsıntı sırasında, ilçe ve köylerde toplam 23 kişi yaralandı. Deprem Erzurum'un Çat ilçesi ile köylerinde de hasara yol açtı.
Bingöl Kriz Masası'nın hazırladığı raporda 5.9 büyüklüğündeki deprem sonucunda iki ev, üç işyeri ve 32 ahırın tamamen yıkıldığı, 179 evin ağır hasarlı olduğu, 321 evin de hasar gördüğü belirtildi.
Karabalçık Köyü'nde bir evdeki direğin üzerine düşmesi sonucu yaralanan 65 yaşındaki Hava Narlıca, altı kilometre uzaklıktaki karayoluna kadar kızakla götürüldü. Kar kalınlığının yer yer iki metreyi bulduğu köy yolunda, 10 kadar köylü kızağı çekti. Karayoluna getirilen Narlıca, bir araçla Karlıova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Dörtyol Köyü'nde de omuzuna taş düşerek yaralanan 28 yaşındaki Nuray Yılmaz, Karlıova'ya getirildi. Karlıova'daki 43 köyü etkileyen deprem, özellikle Dörtyol ve Kızılçubuk köylerinde büyük hasara yol açtı. İki köyde 100'e yakın ev yıkıldı.
Kamu binaları hasarlı
Karlıova'da cumartesi günkü depremde çatlayan Telekom, Hükümet Konağı, Karlıova Lisesi, Karlıova Belediyesi ve Jandarma Komutanlığı'na ait lojmanlar da ikinci depremde ciddi hasar gördü. 5.7 büyüklüğündeki depremde hasar gören konutların büyük bölümü ikinci depremde yıkıldı.
Karlıova Kaymakamı Erkan Çapar, ilçe merkezinde durumun normal olduğunu belirterek, "İlçemizde çok ciddi bir yıkım söz konusu değil" diye konuştu.
Erzurum'un Çat ilçesi ile Karlıova arasında karayolunda da fay hattı üzerinde yarılma oldu. Asfalt üzerindeki çatlamanın genişliğinin 15-20 santimetre arasında olduğu belirtildi. Erzurum Vali Yardımcısı Aslan Karanfil, depremde Çat ilçesinde üç kişinin yaralandığını ve bir kişinin de kalp krizi geçirdiği için hastaneye kaldırıldığını söyledi.
Çığ düştü
Depremin ardından Erzurum-Karlıova karayoluna çığ düşünce yol bir süre ulaşıma kapandı. Deprem bölgesinde en büyük sıkıntı geceleri yaşanıyor. Hava sıcaklığının sıfırın altında 12 dereceye kadar düştüğü bölgede ısınma sorunu giderilemedi. Karlıova Belediye Başkanı Muzaffer Gölen, "Acil olarak çok sayıda battaniye, çadır ve sobaya ihtiyacımız var" diye konuştu. Kızılay, Karlıova'da meydana gelen depremin ardından, Elazığ depolarından 100 çadır, 100 katalitik soba ve 300 battaniyeyi ilçeye gönderdi. Depremzedelere dağıtılan çadırların okul bahçesine kurulması için jandarma ekipleri çalışma başlattı.
Okullar tatil
Bingöl Valisi Vehbi Avuç, cumartesi günkü depremde hasar gören köylerdeki ev ve ahırların bu depremle birlikte ağır hasar gördüğünü belirterek, "Sıkıntıları Başbakanlık Kriz Merkezi'ne bildirdik. Çadır, battaniye ve soba sıkıntımız var. Havaların soğuk olması nedeniyle özellikle geceleri ısınma problemleri yaşanıyor. Depremin meydana gelmesinden itibaren sivil savunma, bayındırlık ve jandarma ekipleri köylere gönderildi. İlk ve orta dereceli okullarda eğitime üç gün süreyle ara verildi" dedi.
Karlıova'daki depremden sonra bölgede yerleşim birimlerinden uzakta 20'yi aşkın yere çığ düştü. Depremin etkisi ile düşen çığlar, herhangi can veya mal kaybına yol açmazken, Kazanlı ve Sarıkuşak köylerinin yolu kapandı.
Karlıova'daki 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından dün sabah saat 08.59'a kadar büyüklükleri Richter ölçeğine göre 2.7 ile 4.5 arasında olan 19 ayrı sarsıntı kaydedildi. Bu depremler ciddi hasara yol açmadı.
Yardım için yasa
Dünkü Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, depremzedelere yardım için Bingöl Valiliği'nin elinde 1 milyon YTL, Erzurum Valiliği'nde ise 600 bin YTL bulunduğunu belirtti. Çiçek, Hakkâri depremi ile ilgili Meclis'e sevk ettikleri yasanın beklediğini anımsatarak, "Bu teklife Bingöl ile ilgili bir madde ekleyerek, depremden zarar gören vatandaşlarımıza yardım edeceğiz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7409087409080

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.