'Karma eğitim yanlış'

'Karma eğitim yanlış'
'Karma eğitim yanlış'
TBMM Başkanvekili Yakut çok tartışılacak bir açıklama yaptı. Yakut, karma eğitimin yanlış olduğunu söyleyerek, "Bunu inşallah düzelteceğiz" dedi.

AK Parti ’li TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, “Maalesef şimdiye kadar kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim yaptırılmasını büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum. İnşallah bu yanlışlık önümüzdeki dönem içinde düzeltilecek” dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise Sadık Yakut’un açıklamalarına ilişkin sorular üzerine, karma eğitime ilişkin bir düzenleme yapılmasının “şu anda gündemlerinde” olmadığını söyledi. Elitaş, Yakut’un sözlerinin, ‘kişisel görüşü’ olduğunu ifade etti.
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UNICEF işbirliğiyle dün düzenlenen 14. Ulusal Çocuk Forumu’nun Meclis Oturumu TBMM Tören Salonu’nda yapıldı. Oturuma 81 ilden gelen çocuklar katıldı. Bakan Fatma Şahin’in ardından konuşan TBMM Başkanvekili Yakut, “Salgın hastalıklar yüzünden hayatını kaybeden çocuk sayısı vahim durumda. Her yıl dünyada 1 milyon 300 bin çocuk kaybolmakta, çalınmakta, ya da kaçırılmaktadır. Maalesef bu olaylar bizim ülkemizde de yaşanmaktadır. Bu durum, çocuklarımızın ne kadar tehlikeli bir durumda olduklarını göstermesi bakımından oldukça çarpıcıdır” dedi.
Yakut, konuşmasının sonunda kız ve erkek öğrencilerin birlikte okutulmaması gerektiğini şöyle savundu: “Eğitimle ilgili kız ve erkek çocuklarının ayrı ayrı okullarda okutulması adına Türkiye ’de maalesef geçmişten bu tarafa yapılan bir yanlışlık, Batıcılık adına çocukların aynı okullarda okutulması. Fakat Türkiye’de Batı’dan gelip okul açanlara baktığınız zaman örnek olarak Galatasaray Erkek Lisesi, İtalyan Kız Lisesi, Alman Kız Lisesi diye kendileri kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı okullar açıp eğitim yaptırırken, maalesef şimdiye kadar kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim yaptırılmasının da büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum. İnşallah bu yanlışlık önümüzdeki dönemde düzeltilecek.”

Kendi görüşüm

Karma eğitimi dönük sözlerinin uyandırdığı yankı üzerine DHA’ya açıklama yapan Yakut, bunu ‘partisinin değil, kendisinin görüşü olarak’ dile getirdiğini söyledi ve ekledi: “Sözlerimin arkasındayım. Düşüncelerimi alternatif olsun diye söylüyorum. TBMM Başkanvekili olarak törende görüşlerimi dile getirdim.”