Karnabahar biçimli bulutta 'cep'ini kapat!

Sonbahar yağışlarıyla birlikte yıldırım riskinin arttığını belirten Konya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü uyardı: Kapalı ve yağmurlu havalarda hele de gökyüzünde karnabahar biçimli bulutlar varsa açıkta cep telefonuyla konuşmayın.

KONYA / İSTANBUL - Sonbahar yağışlarıyla birlikte yıldırım riskinin arttığını belirten Konya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü uyardı: Kapalı ve yağmurlu havalarda hele de gökyüzünde karnabahar biçimli bulutlar varsa açıkta cep telefonuyla konuşmayın.
İlk insanların yegâne ateş kaynağı olan yıldırım ve şimşek toprakta bitkilerin gelişimi açısından önemli nitrat bileşiklerini üretiyor. Yeryüzüne her saniye, ortalama 100 yıldırım düşüyor. Herhangi bir insana yıldırım çarpma ihtimaliyse 600 binde 1. Yani Loto'da büyük ikramiye tutturmaktan çok çok daha yüksek.
Şimşekli havalarda açık havada bulunmak, elektrikli cihaz kullanmak, dokunmak yıldırım riskini artıran etkenlerden. Konya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri cep telefonlarına da dikkat çekiyor:
"Şimşek çaktığında açık alandaysanız ve saçlarınız dikleşirse hemen en yakın binanın içine girin. Kapalı alan yoksa mümkün olan en alçak yerde, çömelin, ancak kesinlikle uzanmayın. Yağmur yağması şart değil, havanın parçalı bulutlu olduğu durumlarda da yıldırım düşebilir. Ayrıca, karnabahar şeklindeki bulutlar, daha fazla yıldırım üretir. Bu durumda açık alanda cep telefonuyla konuşmayın, hatta cebinizi kapatın." Yıldırım çarpan her 10 kişiden dokuzu yaşıyor. Ama bu kişilerin yüzde 25'i uzun süre fizyolojik ve psikolojik tedavi görüyor. (aa, Radikal)