Karne günü sevinç ve acı

Yaklaşık 14 milyon ilk ve ortaöğrenim öğrencisi tatile girdi. Milli Eğitim Bakanı Çelik, "Karne her şey demek değil" dedi. Yıla konteynırda başlayan Sultanbeyli'deki Ahmet Yener İlköğretim Okulu öğrencileri karnelerini de konteynırlarda aldı. İstanbul'daki havai fişek patlamasında ölen Mustafa Saffet Anadolu Meslek Lisesi öğrencisi 15 yaşındaki Arda Abanoz'un arkadaşları ve öğretmenleriyse acı içindeydi.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - 2004-2005 eğitim öğretim yılı dün sona erdi. İlköğretim okullarında okuyan 10 milyon 565 bin ve ortaöğretime devam eden 3 milyon 39 bin öğrenci karne aldı. İstanbul'da her yıl olduğu gibi en güzel okullardan birinde Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ve İl Milli Eğitim Müdürü'nün katılımı ile 2004-2005 eğitim-öğretim yılı karne töreni yapıldı. Bayrampaşa'da bulunan Atatürk Etüt ve Beslenme İlköğretim Okulu'ndaki törene, AKP İstanbul Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nejat Birinci, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey katıldı. Karneler neşeyle alınırken, konuşmalarda eğitim reformları hatırlatıldı, daha iyisinin yapılacağı sözleri verildi. Törenin yapıldığı Atatürk Etüt ve Beslenme İlköğretim Okulu, 520 öğrencisine 18 dersliğinde 22 öğretmeni ile eğitim veriyor. Bu haliyle ildeki 2 bin 500 okul içinde iyi örneklerden biri.
Ancak İstanbul'da eğitim alan 2 milyon 175 bin öğrencinin hepsi, bu okulda eğitim alan çocuklar kadar şanslı değil. İstanbul'un en çok göç alan ve sosyoekonomik düzeyi düşük semtlerinden Sultanbeyli'de ise karne gününde farklı bir manzara vardı. Hasanpaşa Mahallesi'ndeki Ahmet Yener İlköğretim Okulu'nda öğrenciler eğitim yılına konteynırda, üzerinden yüksek gerilim hattı geçen sınıflarda başlamıştı ve yine aynı koşullarda bitirdi. Eğitim yılı başladıktan kısa bir süre sonra, 24 Eylül 2004'te, okulun öğrencilerinden sekiz yaşındaki Emre Köroğlu, konteynırın üstüne kaçan topunu almak isterken açıkta bulunan kablolara değince elektrik akımına kapılarak ölmüştü. Sene başında yaşanan bu olay bile öğrencilerin konteynırda karne almasını engelleyemedi. Okul çalışanları, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve belediyenin okulun taşınması konusuyla ilgilendiğini söylüyor. Ancak yine de kesin bir sonuç yok. Okul çalışanlarının umudu, gelecek yıl iyi bir binada eğitime başlamak. Mahallede bulunan bir kısmı özel bir kişiye, diğer kısmı devlete ait araziye okul yapılması planlanıyor. Sınıfların 50 kişi olduğu okulda 1999'dan beri konteynırda eğitim veriliyor.
Çelik: Karne her şey değil
Ankara'daki Yahya Kemal Beyatlı Lisesi'nde düzenlenen karne törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, velilere "Her şey karne değil" uyarısında bulunarak çocuklarına anlayışlı davranmalarını istedi. Öğrenci Seçme Sınavı'na girecek öğrencilere de şans dileyen bakan Hüseyin Çelik "Sınavı kazanamazsanız bu dünyanın sonu demek değildir" diye seslendi.


    http://www.radikal.com.tr/7488517488510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.