Karneleri kaldı yadigâr

Kemal Atabay ve Hüseyin Şahan. Biri İstanbul'da diğeri ise Erzurum'un Çat ilçesinde yatılı olarak okuyordu. Önceki gün ikisi de erken karne sevincini yaşadı.

İSTANBUL /ÜMRANİYE - Kemal Atabay ve Hüseyin Şahan. Biri İstanbul'da diğeri ise Erzurum'un Çat ilçesinde yatılı olarak okuyordu. Önceki gün ikisi de erken karne sevincini yaşadı. Biri dünya kenti İstanbul'un göbeğinde, diğeri köy yolunda donarak öldü.
Ümraniye'nin Yenidoğan Beldesi Göztepe Mahallesi'nde oturan ilkokul 2. sınıf öğrencisi Kemal iki kardeşiyle önceki gün Ayşe Çarmıklı İlköğretim Okulu'nda karnelerini aldı. İki kardeş eve dönerken Kemal kayboldu. Saatlerce Kemal'i arayan aile Jandarmaya başvurdu. Jandarma çocuğun cesedini, dün sabah Göztepe ile Yunus Emre mahalleleri arasındaki derede, Domuzbükü Köprüsü yakınında karlar içinde buldu.
Köprü yıkılmış
Yetkililer, Domuzbükü Köprüsü'nün yıkılınca bir süre önce kardeşlerinden ayrılan Kemal'in karşıya geçemediğini ve tipinin etkisiyle yolunu bulamayıp donarak öldüğünün anlaşıldığını açıkladı. Karnesi pekiyilerle dolu olan Kemal Atabay'ın eviyle okulu arasında beş kilometre olduğu açıklandı.
Çat Pansiyonlu İlköğretim Okulu'ndan (PİYO) Hüseyin Şahan, tatil heyecanının kurbanı... 7'nci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Hüseyin Şahan, karnesini alıp köyüne bir an önce gitmek istemesinin bedelini canıyla ödedi. Şahan'la birlikte yola çıktıktan sonra yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle kaybolan beş öğrenci kurtarılırken, onları aramaya çıkan iki köylü de kayboldu.
Aramaya gidenler de kayboldu
Erzurum'un Çat ilçesinde de PİYO'da karne dağıtılmasının ardından, köyleri yakın olan öğrenciler evlerine gitmek istedi. Öğretmenleri tipi nedeniyle hayır dese de 13 yaşındaki Mehmet Şahan, Çukurçayır Köyü muhtarı Mehmet Şahan'ın ısrarıyla izin kopartabildi. İlköğretim öğrencisi Şahan, beş arkadaşıyla birlikte Çat'tan minibüse bindi. Tüysüz köyüne güçlükle ulaşan minibüsün şoförü "Sakın yola çıkmaya kalkmayın" dese de Hüseyin ve beş arkadaşı dört kilometre ötedeki Çukurçayır Köyü'ne yürümeye karar verdi.
Çocukları bekleyen Çukurçayır köylüleri beş öğrenciyi donmak üzereyken buldu. Arkadaşlarından ayrı düşen Hüseyin'in cesediyse dün Erzurum Sivil Savunma ekiplerince bulundu. Hüseyin Şahan'ı aramaya giden Bayram Aktekin ile Veysel Aktekin de kayboldu, Jandarma ve ambulans da mahsur kaldı.
Nihayet dün saat 10.00'da Jandarma ve sağlık görevlileriyle bağlantı kuruldu ve kurtarma ekibi yola çıktı. Erzurum Sivil Savunma Arama ve Kurtarma ekibinin çalışmalar sonucunda Şahan'ın cesedine ulaşıldı.