Karnesinde zayıf olanları evlerine polis götürdü!

70 milyonluk Türkiye'de milyonlarca evde, dün gündem 'beyaz bir kâğıt'tı. 14 milyon çocuk ve genç, 2006-2007 ilk yarıyılının karnelerini aldı, 12 Şubat'a kadar sürecek tatil için evlerinin yolunu tuttu.

İSTANBUL - 70 milyonluk Türkiye'de milyonlarca evde, dün gündem 'beyaz bir kâğıt'tı. 14 milyon çocuk ve genç, 2006-2007 ilk yarıyılının karnelerini aldı, 12 Şubat'a kadar sürecek tatil için evlerinin yolunu tuttu. Tutmayanlar da oldu.
Adana'da ilköğretim 4. sınıf öğrencisi A.A.'yla 5. sınıf öğrencisi arkadaşı M.D., dün İstanbul'a giden otobüse bilet almaya çalışırken fark edildi. Bilet görevlisi karnelerinde zayıf bekleyen çocukları oyalarken çağırılan polis duruma el koydu. Küçükler, "Babalarımız bizi döverse yine kaçarız" diye kararlılıklarını belirtti.
Erzurum polisiyse daha da temkinliydi. Okul önlerinde bekleyen Çocuk Şubesi elemanları, karnesinde zayıf olan çocukları polis otosuyla eve bırakıp velileri çocuklarını incitmemeleri konusunda uyardı. Erzurum polisinin dört yıldır bu uygulamayı sürdürdüğü belirtildi. Yine de 'karne' yüzünden hastanelik olanlar oldu. Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde karne günü için sınıfta pasta kesen 30 çocuk zehirlendi. Öğrenciler apar topar acil servise kaldırıldı.
İlköğretim 1. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Fidan Turgut dün hayatının ilk karnesini aldı. Turgut, Şanlıurfa'da bu yıl ilk kez okul yüzü gören 8-16 yaşları arasındaki 10 bin öğrencinin arasındaydı. Vali Yusuf Yavaşçan çocukların yüzde 80'inin okuma-yazma öğrendiğini müjdeledi.
Diyarbakırlı çocuklara alkış
Diyarbakır'daysa çocukların başarısı öncelikle vali yardımcısını şaşırttı. Vali Yardımcısı Erhan Koyuncu, "Son derece kalabalık sınıflara rağmen 60 kişilik sınıfta 50 öğrencinin okuma-yazma öğrendiğini gördük. Öğrencilerin gözlerinde pırıltı var."
Sincan'da öğrencilere karne dağıtan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik velilerden çocuklarını düşük notları nedeniyle azarlamamalarını istedi. Çelik, öğrencilere tatilde kitap okumalarını, satranç oynamalarını ve şiddet içeren bilgisayar oyunlarından uzak durmalarını önerdi.
2006-2007 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı, 12 Şubat 2007 Pazartesi günü başlayacak. Öğrenciler, 19 Haziran 2007 Salı günü karne alacak ve üç aylık yaz tatiline girecek.
2007-2008 eğitim-öğretim yılının, 17 Eylül 2007 tarihinde başlaması planlanıyor. (Radikal, dha, aa)