Karnından 5 kilogram tümör çıkarıldı

Karnından 5 kilogram tümör çıkarıldı
Karnından 5 kilogram tümör çıkarıldı
Denizli'de, karın şişkinliği şikayetiyle hastaneye başvuran kadının karnından 5 kilogram tümör çıkarıldı. Sıradışı olay uzmanları bile şaşkına çevirdi: Literatürde sadece bu büyüklüğe ulaşan 5 vaka bulunuyor.

RADİKAL- Denizli'de, karın şişkinliği şikayetiyle hastaneye başvuran kadının karnından 5 kilogram tümör çıkarıldığı bildirildi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi'nden yapılan açıklamaya göre, Aydın'ın Kuyucak ilçesinde ikamet eden 73 yaşındaki Halime S, karın şişliği şikayetiyle PAÜ Hastanesine başvurdu. Hastanede yapılan tetkikler sonucunda Halime S'nin ameliyat edilmesine karar verildi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazan Başak Yıldırım, hastanın karnını tamamen dolduran kitle tanısı için hastanın 3 aydır çeşitli hastanelerde tetkik edildiğini, yapılan tomografi incelemesi sonucunda bir tanı konulamadığını belirtti.

‘LİTERATÜRDE SADECE 5 VAKA VAR’

Üniversitenin gastroenteroloji bölümünce kendilerine danışıldığını aktaran Yıldırım, "Ameliyat ve ameliyat esnasında tanı kararı verilmiştir. Tomografide batın içinde sıvı olarak tariflenen kitlenin aslında tüm batını dolduran yumurtalık kisti olduğu anlaşılmıştır. Kist 5 kilogram ağırlığına ulaşmıştır. Literatürde sadece bu büyüklüğe ulaşan 5 vaka bulunmaktadır. Hastanın nefes bile almasını engelleyen bu kitle çıkarılınca hasta normal nefes alıp vermeye başlamıştır. Tanımızda musinoz yumurtalık kanseri ve eşliğinde apandistte de aynı tür tümör izlenmiştir. Cerrahi işlemleri tamamlanan hastanın sonraki tedavileri planlanacaktır" dedi.

Halime S, ameliyat sonrası her yönden rahatladığını belirterek, PAÜ Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı ekibine teşekkür etti.

(AA)


    ETİKETLER:

    Aydın

    ,

    Kadın