Karşılıklı açıklamalar: İçişleri ile AKUT kapıştı

İçişleri Bakanlığı, yurtdışına götürülmedikleri için
'AKUT'u feshedebiliriz' diyen Nasuh Mahruki'ye yanıt verdi: "Pakistan istemediği için sizi götürmedik." Mahruki: "Doğru değil. Pakistan hükümeti ekip istemişti."

ANKARA/İSTANBUL - Pakistan'daki deprem sonrası Sivil Savunma Müdürlüğü ile AKUT arasındaki gerginlik yeniden su yüzüne çıktı. AKUT Başkanı Nasuh Mahruki'nin Pakistan'a götürülmediklerini açıklayarak "AKUT'u feshederiz" demesi üzerine, İçişleri Bakanlığı, "Pakistan başka ekip istemedi" diye yanıt verdi. Ancak Mahruki, bunun doğru olmadığını savundu.
AKUT ve Sivil Savunma Teşkilatı arasındaki gerginlik Hindistan depremiyle başladı. Burada AKUT ve Sivil Savunma birlikte çalıştı. Hindistan depreminde AKUT enkazdan iki kişiyi kurtardı. Ancak AKUT Başkanı Nasuh Mahruki'nin verdiği bilgiye göre Sivil 'Savunma'dakiler yanlış anlamasın ve zarar görmesin' diye bu başarı AKUT'a mal edilmedi. 2003 Mayıs'ında Cezayir'deki deprem için ekibini hazırlayan AKUT, uçağın kalktığını öğrendi. İran depremi içinse uçakta yer olmadığı gerekçesiyle beş kişi kabul edildi. Gerginlikler 2004 Şubatı'nda Konya'da çöken Zümrüt Apartmanı'nın enkaz kaldırma çalışmalarında arttı. Sivil savunma yetkililerinin enkaza 21. saatte ağır iş makineleriyle girmesine tepki gösteren AKUT olay yerini terk etti.
En son yaşanan Pakistan depreminde ise AKUT, Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ve Pakistan Konsolosluğu ile temaslarını başlattı. AKUT, depremin ilk saatlerinde 12'şer kişilik iki ekip oluşturdu, ancak diğer ekiplerle yola çıkamadı. 24 saat sonra ekip kendi imkânlarıyla, THY'nin tarifeli uçağıyla yola çıktı.
Mahruki de bunun üzerine, "Ya soğukluğun sebebini açıklar, düzeltme yoluna giderler ya da AKUT'u feshedip başka bir misyonla görevimize devam ederiz" dedi.
Sivil Savunma'nın bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı dün Mahruki'ye yanıt verdi. Bakanlığın açıklamasında, Ankara ve İstanbul'dan kalkan iki uçakla Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği'nden 20, GEA'dan dört, Türk Silahlı Kuvvetleri Doğal Afetler Arama Kurtarma (DAK) Taburu'ndan 22 uzman ekibin Pakistan'a gönderildiği, ayrıca GEA'dan sekiz arama kurtarma personelinin de tarifeli uçakla bu ülkeye gittiği kaydedildi. Açıklamada, "Daha sonra Pakistan'dan arama kurtarma personeli konusunda istek gelmedi" denildi.
'Gidecekse en iyisi gitsin'
Bu açıklama üzerine Radikal'in sorularını yanıtlayan Mahruki ise, "Bilgi hataları var" diyerek şöyle konuştu:
"Pakistan Türkiye'den resmen arama kurtarma ekibi istedi. Elimde GEA'ya yolladıkları resmi yardım talebinin yazısı var. Başbakanımız da, 'Türkiye'nin en yetkin arama kurtarma ekipleri yollanacaktır' dedi. Türkiye bir ekibi yurtdışına yolluyorsa, en donanımlı, en çok yurtdışı kültürüne sahip olan, en iyi ve deneyimli personelini yollamalı. İran'a AKUT'tan beş kişi gitti. Beş kişi bizim için küçük bir rakam. Mesela Gölcük GESOTİM'den 15 kişi gitmiş. Bunlar güzel ama AKUT'un birikimi, deneyimi, 17 Ağustos'ta, Atina'da, Hindistan'da ve Tayvan'da yaptıkları... Ben bunlarla AKUT'un aynı kefeye konmasını zaten kabul edemem. Oraya giden insanları küçümsemek için söylemiyorum. Türkiye'de bu konu AKUT ile başladı. Şu anda bahsedilen sivil toplum kuruluşları son üç-dört yılda çalışma yapan ekipler. Nedense biz dışarıda bırakılıyoruz hep."


    http://www.radikal.com.tr/7610837610830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.