Karşıyaka'da 'Barış Gecesi'

Karşıyaka'da 'Barış Gecesi'
Karşıyaka'da 'Barış Gecesi'
İzmir'in Karşıyaka Belediyesi, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde, edebiyat dünyasının önemli isimlerini bir araya getirerek 'Barış Gecesi' düzenledi. Gecede; barışa dair şiirler okundu, şarkılar söylendi. Etkinlik öncesi yapılan sessiz yürüyüşe ise çok sayıda kişi katıldı.

RADİKAL - Karşıyaka Belediyesi'nin Dünya Barış Günü etkinlikleri, akşam saatlerinde belediye hizmet binası önündeki sessiz yürüyüş ile başladı. Çarşı içinden İskele'ye kadar süren kortejde, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP 'li Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka Belediye Başkanı CHP'li Hüseyin Mutlu Akpınar, ünlü sanatçılar ve Karşıyakalılar yer aldı. Katılımcılara bin adet beyaz balon, 3 bin karanfil dağıtıldı. Yürüyüşün bitiminde, balonlar ve 200 beyaz güvercin, barış dilekleri ile gökyüzüne bırakıldı.

Yürüyüşün ardından Bostanlı Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu'nda; şairler, yazarlar ve ses sanatçılarının sahne aldığı Barış Gecesi düzenlendi. Timur Selçuk, Ataol Behramoğlu, Tuna Kiremitçi, Nebil Özgentürk, Metin Uca'nın da katıldığı etkinlik, barış şölenine dönüştü. Sanatçı dostları; 50. sanat yılını da kutlayan Behramoğlu için, O'nun şiirlerini ve şiirlerinden bestelenen şarkıları seslendirdi. Bin kişilik Açık Hava Tiyatrosu tamamen dolarken, dışarıya kurulan iki dev ekranda da çok sayıda Karşıyakalı etkinliği takip etti.

ÜNLÜ İSİMLER SAHNE ALDI

Gecede eski milletvekili Kemal Anadol ile Haluk Şahin, Ataol Behramoğlu ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Ünlü sanatçı Timur Selçuk, unutulmaz bestelerle resital verdi. Tuna Kiremitçi, usta şairin Bu Aşk Burada Biter şiirinin bestesini seslendirdi. Romanya ve Fransa'dan Nikolae Dabija, Sofia Nazaridze, Nouri Jarah, Carolina Bologan ve İon Deaconescu gibi ünlü isimler şiirler okudu. Gecede ayrıca; Düş Gezginleri, Haluk Çetin, Nilüfer Akdoğu, Evrim Keskin Özülgen, Tuğrul Keskin, Namık Kuyumcu da sahneye çıktı. Sunuculuğu ise Gülsen Tuncer ile Altan Gördüm yaptı. Finalde, tüm katılımcılar sahneye çıkarak hep bir ağızdan şarkı söyledi. Tarık Akan ve Rutkay Aziz'in sağlık sorunları gerekçesiyle katılamadığı etkinliğe, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da mesaj gönderdi.

'BİZİ, DÜŞÜNMEKTEN ALIKOYAMAYACAKLAR'

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Barış, soyut, karşılıksız, sıradan bir kompozisyon ya da demagoji sözcüğü ya da kavramı değildir. Kalbimizden, beynimizden, algımızdan, bilgimizden ve duruşumuzdan beslenip, anlam kazanır. Kalıcı barışın en temel yolu, insanın önce kendisiyle barışık olmasından geçer. İnsan tek başına değildir. Doğayla, bilimle, sanatla, düşünceyle barışımız yoksa, biz ancak ve ancak bencil, yoz ve yobaz bir güruhun parçası olabiliriz. Barış, karşımızdakini bize benzetmek değil, farklılıkları bir değer olarak görüp, saygı göstermekten başlar. Yapılmıyorsa, onun adı faşizmdir. Bizi, düşünmekten, söylemekten, üretmekten ve paylaşmaktan alıkoyamayacaklar. Barışın kenti Karşıyaka'dan, yeryüzüne ve insanlığa selam olsun" dedi.
DHA-Hakan GÜNGÖRDÜ