Kart yeşil, dram koyu

Sabahın beşi... Dondurucu İstanbul soğuğunda bir yeşil kart kuyruğu. Kimi su alan ayakkabısı, kimi incecik montuyla. Biri 10 yaşından beri çalışmış ama sosyal güvencesi yok, diğeri çocuğu 'acil hasta' olduğu halde bürokrasiyle uğraşıyor. Bir de acımasız bürokratlar yok mu?..
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'nin dört bir yanında yeşil kart şubelerinin önünde uzun kuyruklar var. Gecenin karanlığının sürdüğü saatlerde, kapıları henüz açılmamış kaymakamlık binalarının önünde yoksulluk, sosyal güvencesizlik, kaçak çalıştırılma, işsizlik, bürokrasinin bıktırdığı hayatlar sıraya diziliyor. Sadece yeşil kart onaylarının çıkıp çıkmadığını öğrenebilmek için insanlar, günler boyunca sıra bekliyor. Oysa çoğunluğunun tedavi olmayı bekleyen hastası, yani acelesi var. Yeşil kart, hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve asgari ücretin üçte biri kadar aylık gelire sahip insanlara veriliyor. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye'de nüfusun yaklaşık yüzde 19'unun, başka bir deyişle her beş kişiden birinin tek sosyal güvencesi, yeşil kart.
Güneşin kendisini göstermesine bir saat kala, sokaklar güne başlamanın kalabalık telaşından uzak. Gaziosmanpaşa ilçesinin Tarlabaşı Meydanı, henüz güvercinlerin. Kapıları kapalı Gaziosmanpaşa Kaymakamlık binasının önü kalabalık. Gözlerinden uyku silinmemiş onlarca insan soğuk, yağmurlu sabahta sessizce yeşil kart kuyruğunu oluşturuyor. Bununla birlikte, rakamlar hepsinin yeşil kart alamayacağını söylüyor. Türkiye'de yeşil kart için 1992'den bu yana 19 milyon kişi başvurdu. Geçen yıl 1 milyon 300 bin kişi başvuru yaparken sadece 294 bin kişi hak kazanabildi. Yani başvurunun reddedilme ihtimali yüzde 80.
Kendi adlarını kaydediyorlar
Sıraya ilk gelen kişinin elinde kâğıt ve kalem, sokak lambasının sarı ışığının altında, kendisinden sonra gelenlerin isimlerini kaydediyor. Birinci sırada kendisinin adı yazılı. Bunu hak etti. Çünkü saat 05.00'ten beri delik ayakkabısının içinde üşüyen ayakları su almış bekliyor. Toplam 70 kişi olduğunda sıraya yeni insan kabul edilmiyor. Çünkü gün içinde 70 kişinin işleminin yapılabildiğini biliyorlar. Sıradakilerin büyük çoğunluğu yıllık vize işlemleri için bekliyor. Saat 06.00'yı gösterirken listeye adı yazılmış insan sayısı 63.
'Acil' ama üç gündür bekliyor
Bu numaranın karşısına kısa boylu, zayıf yüzlü 26 yaşındaki Salih Korkmaz'ın adı yazılıyor. Üç gündür her sabah geliyor. Oysa başvuru evrakının üzerinde 'acil' notu var. Çünkü yeni doğmuş oğlu hasta, özel bir hastanede kuvöz içinde yatıyor. Bir milyar TL'lik senedi imzalayarak bebeğini hastaneye yatırabildi. Cebindeki son parası ise 20 milyon TL. Yeşil kartı alabilirse oğlu Mücahit'i devlet hastanesine götürecek.
Bütün gerekli evrakını da tamamladı. Muhtarlık, mal müdürlüğü, tapu sicil müdürlüğü, belediye başkanlığı, emniyet müdürlüğünden, hepsi yoksul olduğunu onaylayan bir dosya dolusu belge aldı. Nüfus müdürlüğünden aldığı kendisinin, eşinin ve bebeğinin kimlik bilgilerini içeren belgeler de tamam. Polis evine gelip yoksul olup olmadığını da inceledi. Bütün bu ayrıntılı incelemelere karşın geçen yıl Türkiye'de 1 milyon kişinin haksız bir şekilde kart sahibi olduğu tespit edildi. Toplam 551 bin kişinin yeşil kart sahibi olduğu Şanlıurfa'da 210 bin kişinin haksız yere kart aldı. Bu haksızlığa en çok şaşıranlardan biri Korkmaz. Çünkü onun işlemi, getirdiği kimlik belgesinde adı 'Sali' olarak yazıldığı için yapılmadı. "Bu kadar belge istiyorlar. Ancak torpilliysen haksız yere kart alırsın" diyor.
Bugün git, 20 gün sonra gel!
Korkmaz, ilk geldiği gün sıra ona ulaşmadan mesai bitti. İkinci gün daha erken geldi. Yeşil Kart Şubesi kapanmak üzereyken sırası geldi, işlemlerini yetiştiremedi. Üçüncü gün evrakını vermeyi başardı. Ona "20 gün sonra gel" dediler. durumunun acil olduğunu söyleyince, "O zaman her gün gel. Belki çıkar" dediler. Her gün sadece kart almaya hak kazanıp kazanmadığını öğrenmek için günboyu bekliyor.
Korkmaz, 10 yaşından beri çalışıyor, ancak hiçbir zaman sosyal güvencesi olmadı. Evlendikten sonra bir nakliye kamyonetinde şoför olarak işe girdi. Ona günde 10 milyon lira kalıyor. Sultançiftliği'ndeki iki oda evinde beş aydır ödeyemediği elektrik ve su faturaları birikiyor. Kirayı da üç aydır ödeyemedi. Şimdi bebeğine ilaç alacak parasının olmamasının çaresizliğini yaşıyor.
'Belgeler' işinden etti
Salih Korkmaz'ın üç kişi önünde 60 numarayı almayı başaran 35 yaşındaki Nurten Işık, duruyor. O da günlerdir, kendisi, eşi ve beş çocuğunun yeşil kartlarını çıkarmak için uğraşıyor. Yeşil kart tek güvenceleri olacak. 16 yaşından beri çalışmasına karşın Türkiye'de kaçak olarak çalıştırılan 12 milyon kişi gibi sosyal güvencesizliğin endişesinde yılları geçti. Kocası da uzun yıllar konfeksiyonlarda 'kesimci' olarak çalıştı. Onun da sigortası yok. Işık, yağmurun altında bir saat yürüyerek geldiği kaymakamlık binasının önünde, ıslak ve üşüyor: "En son karıkoca Gaziosmanpaşa Arnavutköy'de bir marketin arkasında kaçak üretim yapan konfeksiyon atölyesinde çalıştık. Önce beyimi işten attılar. Bu sırada bir doktor 5 yaşındaki oğlumun fıtık olduğunu söyledi. Patrona 'Çocuğum hasta sigorta yap' dedim. Kabul etmedi. Yeşil kart çıkartmak için gerekli belgeleri toplamak için iki gün işe gitmedim. Beni kovdular."
Kocası bir kahvehanede garson olarak iş buldu. Ama evlerinin kirasını ödeyemedikleri için kocası çocuklarını alarak annesinin evine gitti. Nurten Işık da baba evine dönmek zorunda kaldı. Nurten Işık, iki gündür evrakını teslim etmek için uğraşıyor. Oysa bir an önce 5 yaşındaki oğlu Mustafa'nın ameliyat olması gerekiyor. O bekleyecek ancak son 11 yıldır, 11 milyon 375 bin kişi yeşil kartları sayesinde yatarak tedavi oldu. Uygulama kapsamında son beş yıllık harcama tutarı ise 1.2 milyar dolar.
08.30'da kapılar açılınca ıslak, üşümüş onlarca insan, binanın içindeki sıcaklığa nihayet kavuşuyor. Üçüncü kattaki Yeşil Kart Şubesi'nin küçük kapısının önüne insanlar diziliyor. Sıranın birincisi listeyi teslim ediyor. Simlere göre karton parçalarına yazılı numaralar, dağıtılıyor. Sırası geleni çağırmak için kapıyı açan memura herkes, yeşil kartının çıkıp çıkmadığını soruyor.
Ama yanıt alamadan kapı yüzlerine kapanıyor. Kapının kapanmasıyla susuyorlar.
Acımasız bürokratlar
Sema Turan, "Sadece çıkıp çıkmadığını öğreneceğim" diyor. Diğerleri, "Biz de onun için bekliyoruz" diyerek onu geri itiyor. Dört yıldır sahip olduğu yeşil kartın 'yıllık vizesi'nin İlçe İdare Kurulu tarafından verilip verilmediğini öğrenmek için çabalıyor. Turan, 41 yaşında. Kocasından beş yıl önce, dört çocuğunu yanına alarak ayrıldı. En küçük kızı yedi aylıktı. Gaziosmanpaşa'da depodan bozma bir evde yaşıyorlar. Tek başına çocuklarını okutmak sorumluluğu omuzlarında. İkinci el eşya toplayıp satarak çocuklarının geçimini sağlamaya çalışıyor.
Günün karanlık saatlerinde yalnız bir kadın olarak ilçenin güvenlik sorunu yaşanan sokaklarına çıkamadığı için kuyruğa girememiş. Yeşil Kart Şubesi'nin küçük kapısı her açıldığında memurdan 30 saniyesini almayacak bir yanıt için içeri atılıyor. Telaşının nedeni, hasta çocuğunun tahlillerini bir an önce yaptırmak zorunda olması. 'Evrakları dolaştırmak' olarak adlandırılan üç günlük bürokrasi maratonunu tamamladı. Sadece kurul onayı kaldı. Kızının, 15 günde bir tahlil yaptırması gerekiyor. İki oğlu da sara hastası.
Görevli memur kapıyı açarak, son kişiyi içeri aldıklarını duyuruyor. Turan, başı önde, kızının elini tutup koridordan çıkıyor. "Kızımın tahlilleri..." diye mırıldanarak uzaklaşıyor.
'Nihayet başardım'
Küçük kapıdan son olarak elinde beş tane yeşil kartla Ercan Demirci çıkıyor. Kartların yıllık onayı yapılmış. "Nihayet başardım" diyor. İki gündür saat 05.30'da sıraya giriyor. Aslında ağabeyinin yeşil kartları. Ama ağabeyinin kızı hasta ve onun başında beklemesi gerekiyor. Yeşil kartları hastaneye yetiştirmek için koşarak gidiyor. Aslında kendisinin de yeşil kartı yok. Ama şimdi kendisi için zaman yok.
Pek çok insan, bürokrasinin klasik cümlesi, "Bugün git, yarın gel" kulaklarında çınlayarak Gaziosmanpaşa Kaymakamlık binasından yağmurlu akşama çıkıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7364897364890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.