'Kartal Yuvası' ABD Konsolosluğu'nda çatışma anı

Üç polis memuru iki dakika çatışıyor, konsolosluktan yardım gelmiyor. Kamera görüntülerinde herşey apaçık gözüküyor

 

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 İSTANBUL - Üç polis memurunun şehit düştüğü üç teröristin ise çatışmada öldürüldüğü ABD konsolosluğu binası saldırısı ile ilgili MOBESE ve binaya ait güvenlik kameraları görüntüleri Kanal D'de gösterildi. Kamera görüntülerinde üç polis memuru kahramanca çarpışırken, telsizle bilgi verilmesine rağmen iki dakika süren çatışma sırasında bina içerisinden yardım gelmemesi dikkat çekici. Vize için bekleyenlerin korku dolu anları da görüntülere yansıdı.
9 Temmuz 2008 tarihinde, "Kartal Yuvası" olarak adlandırılan İstinye'deki çatışma İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ait MOBESE ve binadaki güvenlik kameralarına apaçık kaydedildi. Kanal D Ana Haber Bülteni'nde yayınlanan görüntülerde teröristlerin ani saldırıya geçtiği güvenlik kulübesindeki üç polis memurunun kahramanca çarpışmaları saniye saniye yeralıyor.
Şimdiye kadar olayla ilgili sadece görgü tanıklarının beyanları biliniyordu.
Ancak çatışma ile ilgili filmlerdeki sahneleri andıran görüntüler MOBESE ve bina güvenlik kameralarında yeraldı.

 

Saniye saniye çatışma anları...

 

Polis noktasına üstten bakan kamera görüntüsünde, vize giriş kapısı sağ tarafta gözüküyor. Saat 10.55'te kapının önünde trafik polisleri Mehmet Saçaklıoğlu ile Erdal Öztaç bulunuyor. Beton kulübenin önündeki yol hareketli gözüküyor. Ekranın solunda ise beyaz giyimli sakallı montunda pompalı tüfek asılı olan terörist polis noktasına doğru hızla ilerliyor. Bu terörist tabancasını ateşlerken, ekranın sağ alt köşesindeki ikinci terörist ilerleyerek polis kulübesine doğru ateş etmeye başlıyor. Şiddetli bir çatışma çıkıyor. Üç terörist daha sonra polis noktasının yan duvarını siper etmeye çalışıyor. Trafikte görevli iki polis memuru bu sırada şehit düşüyor. Ani saldırıdan kurtulan polis memurunun bulunduğu kulübenin açık kapısına doğru yine saklanan terörist ateşe devam ediyor. Onlara karşılık veren polis, daha sonra saklandığı yan duvara dönüyor. Aniden kulübeyi terk eden polis, köşeden ateş ediyor ve teröristi başından vuruyor. Terörist yere yığılıyor.


"Telsizle bilgi veriliyor"

 

Vize için gelenleri ve saldırının gerçekleştiği beton kulübeyi gören konsolosluk binası güvenlik kamerasında ise vize için gelenlerin korku ve panik içerisinde kaçıştıkları görülüyor. Silah sesleriyle korkuya kapılanlar duvarların arkasına gizleniyor. Görüntünün bir yerindeki kapıda duran bir telsizli görevli dikkat çekiyor. Bu kişi, içeridekilere çatışmayla ilgili bilgi verirken, bir dakika sonra polis kulübesinin olduğu bölgede yine hareketlenme oluyor. Ancak yine içeriden gelen yok. Çatışma sonrası kulübeyi güçlükle terkeden ve kolundan yaralı olan polis memuruna yardım ediliyor ve kolu bezle sarılıyor. Saldırın bitmesinin ardından MOBESE etrafı tarıyor.  Çatışma iki dakika sürüyor. Yedi dakika sonra ise ambulans ve takviye kuvvetler olay yerine geliyor