Kartal'da tanker faciası

Kartal'da freni patlayan tanker 23 aracı ezdikten sonra durabildi. Bazı araçlar içindekiler dışarı çıkamadan alev aldı. Ortalık bir anda savaş alanına dönerken dokuz kişi yaşamını yitirdi, 20'den fazla kişi yaralandı. Görgü tanıkları, "Gürültüyü duyunca canlı bomba sandık" dedi.

İSTANBUL - Kartal'da freni patlayan tanker, üç minibüs, bir TIR, iki otobüs ile 17 otomobili ezdi. İlk belirlemelere göre dokuz kişinin yaşamını yitirdiği kazada, 26 kişi de yaralandı.
Kartal Köprüsü'nden sahile doğru inen mazot yüklü 40 tonluk tankerin freni, dün saat 15.00 sıralarında Spor Caddesi üzerinde patladı. İki otobüs, üç minibüs, bir TIR olmak üzere yaklaşık 23 araca çarparak ezen tanker, devrilerek durdu. Tankerin çarptığı araçlardan bazıları, içlerinde bulunanlar çıkamadan alev aldı. Ezilen ve yanan araçlarda bulunan kişilerin yardımına, çevredeki vatandaşlar koştu. Araçlardan çıkmayı başaran çok sayıda yaralı ambulans ve özel araçlarla çevre hastanelere kaldırılırken, çıkan yangınlar itfaiye ekiplerince söndürüldü. Çevreye zarar vermemesi için tankerde bulunan yakıt boşaltıldı.
Çok sayıda ölü ve yaralı
Kartal Stadı'nın yanında, ilçe trafiğinin en yoğun olan caddesinde meydana gelen kazada, ilk belirlemelere göre dokuz kişi yaşamını yitirirken, 26 kişi de yaralandı.
İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kazada hayatını kaybedenlerden
Erdoğan Karakaş, Atilla Gürsel ve Ömür Beyazıtoğlu'nun cesetlerinin Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, İsmail Nazif Beyazıtoğlu, Müge Kıranel ve Sabri Gürçay'ın cesetlerinin Kartal SSK Hastanesi'nde, Nilüfer Kıranel ile Latif Yılmaz'ın cesetlerinin de Özel Umut Hastanesi'nde
bulunduğu belirtildi. Kimliği belirlenemeyen 45-46 yaşlarındaki bir kadına ait cesedin de Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde bulunduğu kaydedildi.
Şoför gözaltında
Kazayı yaralı olarak atlatan tankerin şoförü Cahit Karakaş'ın, Özel Umut Hastanesi'ndeki ilk tedavisinin ardından gözaltına alınarak, sorgulanmak üzere Emniyet'e götürüldüğü öğrenildi.
Öğrenciler dakikayla kurtuldu
Kartal'daki Eczacıbaşı İlköğretim Okulu'na kursa gitmekte olan öğrenciler ve onlarla birlikte bazı veliler, büyük tehlike geçirdi. Kaza sonrasında kendilerini otobüslerden dışarıya atan öğrenciler ile veliler birbirine sarılarak ağladı. Bu arada olay yerine çok yakın olan Ahmet Şimşek Koleji öğrencilerinin kazadan sadece 1-2 dakika sonra okuldan çıkması ve tankerin minibüsler ve vatandaşların beklediği Kartal-Pendik minibüs durağına 10-15 metre kala durması da, facianın büyümesini önledi.
'Canlı bomba sandık'
Olay yerinde bulunan ve kazanın ardından araçlarda bulunan yaralılara ilk müdahaleyi yapan görgü tanıkları ise şunları söyledi:
"Tanker hızla meydana doğru geldi ve arabaları ezip geçti. Önce canlı bomba olduğunu düşündük. Kaza olduğunu anladığımızda hemen müdahale ettik. Kürek ve kazmayla bir otobüsün camını kırdık, içeride öğrenciler vardı. Çok sayıda yaralı ve ölü çıkardık. Olay yerine gelen ambulanslar ise trafiğin kapalı olduğu noktada kaldılar."