Karton duvarlı dram

İstanbul Maltepe'deki yedi kişilik Alagöz ailesi kömürlükten bozma barakada yaşıyor. Evin bir duvarı branda ve kartondan. Baba İbrahim Alagöz ayakkabı boyuyor, anne Suna Alagöz plastik topluyor.

İSTANBUL- Yedi kişilik Alagöz ailesinin hayatı, bir yıldır iki çekyat, bir soba, bir tencere, birkaç yorgan ve yastıktan ibaret kömürlükten bozma bir odada geçiyor. Soğuk nedeniyle yıkanamıyorlar. Barakanın sahibi gelecek ay çıkmalarını istiyor.
Maltepe Girne Mahallesi'nde önce siteler göze çarpıyor. Sitelerin birkaç yüz metre ilerisinde ise farklı bir görüntü var. Alagöz ailesi, boş bir arazi üzerinde daha önce kömürlük olarak kullanılan barakada yaşıyor. Evin bir duvarı branda ve kartondan. Üç yaşındaki Mahsuni çekyatın üzerinde uyuyor. Anne Suna Alagöz sabah saatlerinde çıktığı eve döndüğünde elindeki poşet göze çarpıyor.
Poşetlerde çöpten topladığı kâğıtlar ve plastikler var. Baba İbrahim Alagöz ise hem ayakkabı boyacılığı yapıyor hem de eşinin topladığı kâğıtları ve plastikleri satıyor.
Sıcak bir yuva için
29 yaşındaki İbrahim Alagöz üvey annesinin baskılarından kaçarak 15 yıl önce Osmaniye'den İstanbul'a göç etmiş. 39 yaşındaki eşi Suna Alagöz ile yolları sekiz yıl önce kesişmiş. İkisi de sıcak bir yuva istiyormuş. İbrahim Alagöz, "Yuvam olsun istedim, evlendim" diyor. Anne Alagöz ise eşi üstüne kuma getirince boşanmış. Babası dört çocuğuyla kabul etmeyince İbrahim'le evlenmiş. Yuva diyecekleri bir yeri olmamasına karşın çocuklarına sahip çıkması evlilik kararında etkili olmuş.
Suna ve İbrahim Alagöz'ün üç çocukları var. En küçük kızları Gülşah 10 aylık, altı yaşındaki kızları Atik, komşuların yardımı ile bu sene birinci sınıfa başladı. Bir de üç yaşında Mahsuni adında bir oğulları var. Ailenin diğer fertleri Aysun ve Sibel ise Suna hanımın önceki evliliğinden. Lise ikiye gitmesi gereken Aysun paraları olmadığı için iki yıldır okula gidemiyor. Gülsün evlenerek kendine yeni bir yaşam kurmuş. 18 yaşındaki Emrah babaannesi ve amcasıyla birlikte kalıyor. Şartları kötü olsa da oğlu Emrah'ı da yanına almak istiyor anne Suna hanım.
Tencere komşulardan
Komşuların verdiği sobadaki tencerede nohut pişiyor. Havalar çok soğuk olduğu için yıkanmıyorlar. Anne Alagöz 10 aylık bebeğini silerek temizlediğini anlatarak, "Su ısıtıp bu odanın içinde yıkanıyoruz ama havalar soğuk olduğu için şimdi bunu da yapamıyoruz" diyor. İbrahim Alagöz ise, kömürlüğün sahibinin bir aya kadar kendilerini çıkaracağını anlatarak, "Günde 5 milyon kazanabiliyorum. Bununla ekmek mi alayım, üst baş mı" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/7671567671560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.