Kartvizit üyelik için delil oldu

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

4. Yargı Paketi ile örgüt üyeliği suçlamasının kolayca şüphelilere yöneltilmesi tartışma konusu. Bunun son örneği Şırnak’ın İdil ilçesi Belediye Başkanı Yardımcısı Hikmet Demir açısında yaşandı. Bir not defterinde Demir’in “adının ve telefon yer alması” örgüt üyeliği suçlaması için yeterli sayıldı. Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi sadece ismi ve telefon numarası not defterinde yer aldığı için Demir’e örgüt üyeliği suçlamasından 6 yıl hapis cezası verdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla 2011 yılında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Arafat G, isimlinin kişinin evine operasyon düzenlendi. Evde Arafa G, ait bir not defteri bulundu. İddialara göre söz konusu not defterinde terör örgütüne para yardımında bulunan kişilere ait bilgiler yer aldı. Aynı not defterinin 13. sayfasında Şırnak’ın İdil İlçesi Belediye Başkan Yardımcısı Hikmet Demir’in ismi ve telefon numarası da yer aldığı tespit edildi.

İSMİ VAR DİYE ŞÜPHELİ OLDU
Bu nedenle başlatılan soruşturmaya Hikmet Demir de dahil edildi. Savcılık not defterinde isimleri yer alan ve aralarında Demir’in de bulunduğu 15 kişi hakkında “Silahlı terör örgütüne üye olma, Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçlamasıyla iddianame hazırladı. İddianame, söz konusu not defterinde isimleri yer alan bazı şüphelilerin PKK ’ya para yardımında bulunduğu iddia edildi.

İSMİ VE TELEFONU VAR
Ancak iddianamede şüpheli olarak yer alan Hikmet Demir’in söz konusu not defterinin 13. sayfasında isminin ve telefon numarası bulunduğu vurgulandı. İddianamede Demir’in yapılan ev aramasında bir telefon ve sim kartının ele geçirildiği belirtildikten sonra “ Operasyon sonucu elde edilen not defterinde Hikmet Demir’in Cudi komitesinin altında Hikmet Başkan diye not alındığı tespit edilmiştir” denildi. İddianamede örgüt üyeliği ile suçlanan Demir için başka bir delil soruşturma dosyasına konulmadı.

KARTVİZİTİM HERKES DE VARDIR
Demir, savcılık sorgusunda kendisinin İdil Belediye Başkan yardımcısı olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Ben Arafat G, isminde bir kişi tanımam. Arafat G isimli şüphelinin evinde geçen ajandasının 13. sayfasında benim adım ve telefonum numarasını neden yazıldığını bilmiyorum. Benim terör örgütü ile uzaktan yakından bir alakam yoktur. Şu ana kadar da terör örgütü ile hiçbir soruşturma geçirmedim. Ancak defterde yazılı olan numara bana aittir. Ben belediye başkan yardımcısı olduğum için kartvizitim herkese dağıtıyorum. Bu nedenle telefon numaramı herhangi bir yerden edinmiş olabilirler. Gözaltına alınan kişileri ilk defa burada görüyorum. ”

AKIL ALMIYOR
Davaya bakan Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi yargılamayı bitirerek kararını açıkladı. Mahkeme diğer sanıklara çeşitli sürülerde hapis cezası verirken Hikmet Demir’i örgüt üyeliği suçlamasıyla 6 yıl hapis cezası verdi. Demir’in avukatı Mehmet Selim Temur kararı temyiz ettiklerini belirterek, “Müvekkil ismi ve telefon numarası bir not defterinde bulunduğu gerekçesiyle örgü üyeliği cezası veriliyor. Verilen kararın akla mantığa, hukuka uygun bir tarafı bulunmuyor. İdil belediye başkanı tutuklu olduğu için şu anda belediye başkanlığı görevini Hikmet Demir yürütüyor. Ve dolaysıyla kartvizitinin herkeste bulunması mümkün” diye konuştu.