Kaş yaparken göz mü çıkarıldı?

Kaş yaparken göz mü çıkarıldı?
Kaş yaparken göz mü çıkarıldı?

70 milyonluk Türkiye?de önceki gün 15 milyon çocuk Gazze?de ölen yaşıtları için saygı duruşunda bulundu. FOTOĞRAF: SALİH ZEKİ FAZLIOĞLU / AA

Milyonlarca çocuğun bakanlık emriyle Gazze için saygı duruşunda bulunması psikologlara göre riskli, siyasilere göre şov amaçlı, eğitimcilere göre ise 'kafa karıştırıcı'
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi
RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - İsrail’in Gazze’ye saldırısına karşı uluslararası arenada çaba gösteren Türk hükümetinin, okulları da harekete geçirmesi tartışma yarattı. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1000’i aşkın kişi öldü. Ölenlerin üçte biri çocuktu. Ölenler, önceki gün Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in genelgesiyle 81 ilde, 15 milyon öğrenci saygı duruşunda bulundu. Yine genelgeyle okullarda Gazze mağdurları için yardım kampanyası başlatıldı.
Uygulama, muhalefet partileri, pedagoglar, eğitimciler ve siyaset bilimcilerde ‘soru işaretleri’ uyandırdı. 

‘Ya kendi ülkesi?’
Psikolog Dr. Aylin İlden’in itirazı seçilen yönteme: “İlköğretim okullarında 6 yaş da var 12 yaş da var. Filistin’i koruyoruz, İsrail’e karşıyız, sloganlarına varabilir işler, bilinçsiz ve taraf tutma gibi bir durum yaşanır.”
Rehber Öğretmen Önder Yılmaz’a göre uygulama kafa karıştırabilir: “Bakanlık, kendi ülkesinde yaşanan şiddet olayları ve kayıpların ardından şimdiye kadar hiç böyle bir uygulama için adım atmamıştı. Bu da çocukların kafasını karıştırabilir.”
Ankara Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Çevik destekliyor: “Çocukların savaşa karşı bilinçlendirilmesinde kötü bir şey yok. Önemli olan savaş sahnelerinin TV’de gösterilmemesi.”
Eğitim İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli ise Bakan Çelik’in tribünlere oynadığı görüşünde: “Yedi, sekiz yaşındaki çocuklara orada yaşananları nasıl anlatmak gerekir, keşke önce uzmanlarına danışsaydı. Bu işin sonu umarız okullarda ırkçılığa varmaz.”
Uygulama siyasetçilerin de tepkisini çekti. Filistin’de, Afganistan’da ölenleri hatırlatan MHP’li Mehmet Serdaroğlu, uygulamayı abartılı buldu.

‘Ya ölen Türk askerleri?’
CHP’li Muharrem İnce de TBMM’ye derhal bir soru önergesi verdi. İnce Bakan Çelik’e “Genelgeyi yayımlamadan önce, psikologlardan görüş sordunuz mu? Filistin’den önce ölen Türk askerleri, sivil yurttaşlar ve öğretmenler için bu yönde bir genelgenin neden yayımlamadı” diye sordu.
 AKP’li Avni Doğan ise somut yarar bekliyor: “Keşke bütün dünyada (saygı duruşu) yapsalar, belki İsrail birazcık geri adım atar.” Ancak DTP’li Hasip Kaplan bu ‘görev’in çocuklara göre olmadığını hatırlattı: “Altı-yedi yaşındaki çocukların bakanlık eliyle bu tür eylemlere yönlendirilmesini doğru bulmuyoruz. Tavır ve tepki koyması gereken birileri varsa önce siyasi partiler, sonra da sivil toplum örgütleridir.”
Siyaset Bilimci Prof. Dr. Baskın Oran’a göre de bu işin sonu yok: “Yarın başka bir yerde uluslararası haksızlık yapılsa bu sefer yine aynı şeyi yapmak zorunda kalacaklar. Bu uygulama AKP’nin kamuoyundan gelen baskıları karşılamak için bulduğu çare. Yarın öbür gün başka bir uluslararası rezalet olacak... Bunun sonu yok. Çocukları bu işe karıştırmamak lazım.”

‘Vampir ırk’ şiiri
70 milyonluk Türkiye’de bir kısmı beş-altı yaşlarındaki 15 milyon çocuğun Bakanlık emriyle Gazze’de ölen yaşıtlarını anmasının etkileri, ne olacak, nereye varacak?  Kestirmek zor. Kesin olan tek şey, Gazze gündeminin ilkokullara ‘tepeden’ girmiş olması. Gündemde hızını alamayan Silifke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, resmi internet sitesinin şiir köşesinde, şu şiirle Yahudilere lanet yağdırdı:
“(...) Bu kadar insafsızlık görülmez asla vampirde bile/Bir tek ırka yakışırdı bu durum, İsrailliye/El Kaldırmaz Başka bir ırk zira Masum Sabiye.
(...) Dost bilmişler atalar kucak açmış tüm Yahudilere,/Nazi zulmünden kurtarmış, aş vermiş iş vermiş mültecilere,/Bir de lanet okumuştuk biz Nazilere/Meğer her şey yalanmış lanet olsun o Yahudilere.”