Kasımpaşa'da kapkaç isyanı

Kasımpaşa'da kapkaççılıkla suçlanan genç ve ağabeyi bir kişiyi öldürdü. Mahalleli de 'Çingene' olduğu gerekçesiyle olayla ilgisiz birinin evini yaktı.

İSTANBUL - Kasımpaşa'da bir kapkaççı ile mahalleli arasındaki tartışma sonucu bir kişinin ölüp, üç kişinin yaralanmasının ardından eskiden Hacıhüsrev diye bilinen İstiklal ve Hacı Ahmet mahalleleri ablukaya alındı.
Görgü tanıklarına göre, Ferhat adlı genç dün saat 12.00 sıralarında İstiklal Mahallesi Ali Kabulü Caddesi'nde kapkaç yapma girişiminde bulundu. İstiklal ve Hacı Ahmet Mahalleleri Çevre Koruma Derneği'nden Hikmet Bahça, Şahin Özdemir ve Metin Çoban olaya müdahale etti. Bunun üzerine kaçan kapkaççı bir şişe benzin alarak yeniden dernek binasının önüne geldi. Şişeyi derneğin camına fırlatan gence Bahça müdahale etti. Genç daha sonra evine giderek ağabeyini çağırdı. Silahıyla derneğin önüne gelen ağabey, Bahça, Özdemir ve Çoban'a ateş etti. 34 yaşındaki Bahça ölürken, Özdemir ve Çoban yaralandı. Bunun üzerine galeyana gelen Tokatlı ve Sivaslıların çoğunlukta olduğu mahalleli toplanarak saldırgan ve ağabeyi gibi Roman olan Sezai Baysal'a ait evi yakıp, arabasını da tahrip etti. Yangını söndürmek üzere itfaiye çağrılırken, çevik kuvvet ekipleri öfkeli kalabalığı biber gazı sıkarak dağıtmaya çalıştı. İlerleyen saatlerde özel tim görevlilerinin de gelmesiyle mahalle abluka altına alındı.
Dernek Başkanı Mehmet Ali Kalyon, kapkaç olaylarından polisi sorumlu tutarak "Bu çeteler polis denetiminde hırsızlık yapıyor. Gündüz yakalanan akşam bırakılıyor. Bu yüzden olayların önüne geçilemiyor" dedi.