Kasımpaşa'daki mucize

Kasımpaşa'daki Piyalepaşa Semt Konağı, bölgedeki 350 ev kadını ve 100'ün üzerindeki çocuğu hayata bağlayan yeni bir umut oldu.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Kasımpaşa'daki Piyalepaşa Semt Konağı, bölgedeki 350 ev kadını ve 100'ün üzerindeki çocuğu hayata bağlayan yeni bir umut oldu. Beyoğlu Belediyesi'nin semt konağını tahsis edip, beş alan ve 18 dalda eğitim vermesiyle, semtte yaşayanların hayatı değişti.
Kasımpaşa, Hacıhüsrev, Dolapdere ve diğer mahallelerden semt konağına gelen kadınlar, el sanatları, moda tasarımı, Türk süsleme sanatları, güzel sanatlar ve dil eğitimi alıyor. Ahşap boyama, rölyef, kumaş boyama, el nakışı, makine nakışı, takı tasarımı, modelistlik, tezhip ve ebru, rölyef, folyo, iğne oyası, mefruşat, kırkyama, resim ve İngilizce öğrenen kadınlar,
step ve aerobik de yapıyor. 9-14 yaş arasındaki çocuklarsa, tiyatro,
İngilizce, resim ve folklor öğreniyor.
'Beni harekete geçiriyor'
Bir buçuk yıldır semt konağındaki faliyetlere katılan Nigar Sağöz, konağın bir ev kadını olan kendisini harekete geçirdiğini söylüyor. Sağöz, "Sabahları buraya gelip kahvemi içer ve çalışmaya başlarım. Burada çok şey ürettim.
Zaman geldi, ürettiğim şeyleri satarak gelir elde ettim. Zaman geldi, yaptığım el ürünlerini dostlarıma hediye ettim. Buranın tek amacı her yerde olduğu gibi sadece kurslar vermek değil, burası insanları harekete geçiriyor ve iyiye yöneltecek büyük güç veriyor. Akşam evime gittiğimde aileme anlatacağım çok şeyim oluyor" diyor.
Anne-kız yan yana
Piyalepaşa Semt Konağı'nda ahşap boyama dersleri alan Perihan Bocan da, konağın hayatlarına büyük bir renk kattığını açıklıyor. Uzun süredir kızıyla birlikte semt konağındaki kurslara katıldığını belirten Bocan, şunları söylüyor:
"Ben ahşap boyama eğitimi alırken, kızım Meriç tiyatro eğitim alıyor. Kızım ve ben burayı çok seviyoruz. Biz burayı çok benimsedik ve artık evimiz gibi görüp, sahip çıkıyoruz. Evimizin yakınında böyle bir merkez olması çok güzel." Bocan, evlilik hazırlıkları yapan bir kızı daha olduğunu ve konakta öğrendikleriyle kızının evinin eksiklerini tamamladığını kaydediyor.
40 yaşında yeni hayat
Üç yıldır konaktaki faaliyetlere katılan Hüsniye Dumlu, daha önce bu tip faaliyetlerde bulunmamış bir ev kadını. Üç yıl önce 40 yaşında konakta el ürünleri kurslarına başlayan Dumlu, maddi durumları iyi olmayan aileler için düzenlenen yardım faaliyetlerinde de yer alıyor.
Dumlu, yapılanları şöyle özetliyor: "Burada el emeğinin eşsiz örneklerini buldum. Buradaki hoşgörü ortamından aldığım cesaretle el ürünleri yapmaya başladım.
Şu an tüm ihtiyaçlarımı kendim araştırıyor, ruh halimi bütünleştirecek el ürünleri yapıyorum. Diğer yandan burada insanlara yardımcı olmak bana ayrı bir mutluluk veriyor. Bu konudaki tüm fikirlerimi ve projelerimi gelip bu çatı altında insanlarla paylaşıyorum. Bundan da mutluluk duyuyorum."Dört konak daha geliyor
Semt konağının uygulayıcısı Beyoğlu Belediye Başkanı Kadir Topbaş. projenin bölgedeki sosyal hayatın gelişmesine büyük katkı sağladığını belirtiyor: "Konaktaki faaliyetlerle özellikle ev kadınları hem üretime katıldı, hem de bu sayede ekonomik krizden kaynaklanan aile içi sorunlar çözüldü. En büyük sorun, geçim sıkıntısı. Parasızlık, ailelerin, insanların kimyasını bozuyor. Kadınlar burada boş vakitlerini değerlendirdiği gibi, kendi el ürünlerini standlarda satarak gelir de elde ediyor. İkinci el elbiseleri toplayarak, ihtiyacı olan ailelere dağıtıyorlar.
Bölgeye dört semt konağı daha yapacağız. Böylece ev kadınları sosyal hayata kazandırılacak ve emek istihdama dönüşecek."