Kaşla göz arasında kişilik

Amerikan Institute Persology, yüz hatlarının insanın kişiliğinin belirlenmesinde etkili olduğunu saptadı.
Haber: ALİ KEMAL ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Amerikan Institute Persology, yüz hatlarının insanın kişiliğinin belirlenmesinde etkili olduğunu saptadı. Yüzde, 120 özellik var. 68'i kişilikte ipucu veriyor. ABD' de yüz okuma tekniğini öğrenen iletişim uzmanı Mehmet Auf, Türkiye'de bu konuda tek kişi. Auf'a göre, yüz hatlarının manası şöyle:
Kaşlar arası aralık: Bakış açısı geniş. Ayrıntı ve parayı önemsemez.
Kaşlar arası yakın: Ayrıntılı işleri sever, başarılı olur. Odaklanabilir, başkalarını anlatmakta zorlanır.
Aşağı doğru eğimli göz: Sorun çıkmasını bekler, olası sorunları tahmin eder. Şefkatli ve sorunları dinlemeye, hatalarını kabule eğilimli.
Belirgin bir açısız göz: Dengeli bakış açısı, uygulamacı. İnatçı, iradeli. Adalet ve eşitliğe önem verir.
Patlak gözler: Doğal bir katılma duygusu. Sözlerinin kesilmesinden hoşlanmaz. Alıngan ve duygusal.
İçe girmiş gözler: Sakin ve gevşemiş görüntü, sürekli değerlendirme. Onaylama, anlama. İspat beklentisi. Gözlemci, ihtiyatlı, dikkatli.
Görülebilen gözkapakları: Samimiyet bekler, ilişkilerinde bağımlıdır. Sözünü tutar, zorlayıcı olabilir.
Az görülen gözkapakları: Yakın ilişkiyi sever, ancak bağımsızlığına önem verir. Dengeli ilişkide her ikisinin de olmasını bekler.
Görünmeyen gözkapakları: Kişisel alanlar konusunda duyarlı. İyi odaklanabilir. Özel hayatında ciddi ilişkilere zor karar verir.
Kaşla göz arasının düz olması: Mesafe kopma eğilimi. Kuşkucu ve güvensiz savunma kalkanları. Kalkanları indirdiğinde güvenilir olur.
Kaşla göz arası eğimli: Olumlu ve anlayışlı, yeni fikirlere açık. Aşırı eğim, fazla inanma gösterebilir.
Uzun ve düz burun: Mantıklı çalışma yöntemleri. Uzun vadeli planlama. Yeni fikirlere liderlik.
İç dikey burun: Performansı duygularına bağlı. Olumlu geri bildirim ve cesaretlendirilme beklentisi. Duygusal olumsuzluk, az verim.
Kemerli burun: Yaratıcı problem çözümleri. Saldırgan ve pratik. Yönetmeyi ve övgü almayı sever. Güzelliğe ve zarafete önem verir.
Yüze oranla büyük burun: İşe katkı. Otoriteyi elinde tutmak ister. Destek pozisyonlarında iş tatminsizliği. (Örnek Galatasaraylı Hagi.)
Yüze oranla kısa burun: Ayrıntı dolu görevlerde rahattır. Çok çalışmaktan korkmaz, işe heveslidir.
Yüze oranla uzun burun: Çalıştığı ortamın ve yöntemin kontrolünde olması konusunda hassas. Önceliği ve işinin hızını ayarlar.
Burun kemeri üzerinde şişlik: Köşeye sıkışırsa kavgacı ve öfkeli. Sonuçsuz sözlere tahammülsüzlük.
Alın-burun çıkıntısı yok: Takım oyuncusu. İletişim için deneyimini paylaşır. Tek başına verimli.
Çıkıntı yukarıda: Bağımsız çalışır. Kontrol ve izlenmeyi sever.
Çıkıntı geniş ve yaygın: İstekli ve kararlı. Çelik irade. İş bitirici.
Yüzden karakter nasıl okunur? İşte örnekler

 • Kemal Derviş
  (Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı)
  En dikkat çeken yönü yay gibi kaşları. Zihinsel odaklanma noktası insan. İyi bir öngörü ve çok yaratıcı düşünceye sahip olduğu için yeni ve heyecan verici fikirler üretebilir, planlamada başarılı olur. İyi ekip kurabilirse planladıklarını izleme işini ekibe bırakır, böylece daha verimli çalışır.
  Kaşları arasından geçen derin tek çizgi kendisini belirli bir konuda aşırı zorlayacak kadar odaklandığını gösteriyor. Seçtiği yoldan geri dönmez. Ancak engellenmemesi lazım. Çenesindeki yarık ise onun iyi bir arkadaş, neşeli bir kişi ve iyi niyetli olduğunu gösteriyor. Alt dudağının üst dudağına oranla daha dolgun olması, ispatlanmış gerçekleri ve verileri kullanarak kişileri ikna etme yeteneğinin gelişmiş olduğunu göstermekte. Az görülebilen göz kapaklarına göre ne tamamen bağımsız olmayı, ne de her şeyiyle bağlanmayı seven biri.
  Yüzüne oranla büyük kulakları başkalarını dinlemeye hazır, iyi niyetli kişiliğinin sinyali. Fikir birliği yaratmakta ve katılım sağlamakta başarılı. Geniş çene yapısına göre sorunlardan yılmaz. Duygularını incitmek olası değil. Her şartta kararlılığını koruyabilir.
 • Ahmet Necdet Sezer
  (Cumhurbaşkanı)
  Karar verip inanırsa ardında durur. İşe yavaş başlar, sonuna kadar götürür. Çene genişliği iradesini, kararlılığını gösterir. Alnındaki çizgilere 'deha çizgileri' denir. Göz kenarındaki çizgiler, ileri bakışlı olduğunu ve çok düşündüğünü gösterir. İşin nerede ters gideceğini tahmin eder. Soğuk gözüküyor ama şefkatli. Gözaltındaki torbalara bakılırsa zor bir hayat geçirmiş.
 • Bülent Ecevit
  (Başbakan)
  Belleği çok kuvvetli. Hızlı çözümde denenmiş, faydası ispatlanmış metotları seçer. Yaşadıklarını hiç unutmaz. Başkalarının detayları kavrayamamasına hoşgörüyle yaklaşamaz. Etrafındaki herkesin kendisine uygun ve benzeri zihinsel kapasiteye sahip olduğunu düşünür. Aksi olduğunda, kendisini yalnız kalmış hissedebilir. Bununla beraber savunma kalkanını kırabilen kişiler için, son derece sadık bir arkadaş, sevgili veya ortak olabilir.
 • Tansu Çiller
  (DYP Genel Başkanı)
  Konfor ve rahatına oldukça düşkün. Kutlamalar ve davetlerden çok hoşlanır, iyi yemekler yemeyi sever ve bunları paylaşmak ister. Kendini ifade etmekte zorlanmayan duygusal bir kişidir. İyi bir mizah anlayışının yanı sıra, bulduğu her fırsatta kendisi hakkında da konuşmayı sever. Fiziki olarak beğenilmekten çok hoşlanır.
 • Recai Kutan
  (FP Genel Başkanı)
  Dinliyor ama tamamen bağımsız düşünüp bağımsız hareket ediyor. Evde ve işte bağımsızlığı seviyor.
  Hüseyin Kıvrıkoğlu (Genelkurmay Başkanı)
  İdealist, mantıklı. İyi niyetli ve dinlemeye hazır. İnsancıl bir kişiliği var. Değerlerine mutlaka onay bekler.
 • Hülya Avşar
  (Sinema oyuncusu, şarkıcı)
  Ne tamamen bağımsız olmayı, ne de her şeyiyle bağlanmayı sever. Dengeli ilişkide mutlaka hem beraberliğin hem de bağımsız zaman geçirmenin gereğine inanır. İyi mizah anlayışının yanı sıra, her fırsatta kendisi hakkında konuşmayı sever. Fiziken beğenilmekten ve ilgi çekmekten çok hoşlanır. Kişiliğinden memnundur ve özelliklerini saklamaya çalışmaz.
 • Cem Yılmaz
  (Komedyen)
  Esnek, şakacı, sıcakkanlı, yeniliklere kolaylıkla uyabilen ve anlık yaklaşımlardan hoşlanır. Problem çözümlerinde yeni fikirlere açıktır, o an için hangi çözüm en iyisiyse çekinmeden uygular. Teknik konulardan hoşlanmaz.
 • Ahmet Mete Işıkara
  (Kandilli Rasathane Müdürü)
  Kaş yapısına göre, gerçekler ve verilere odaklı, teknik detaylara çok meraklı. Bir fikri kabul etmeden önce bütün verileri almak isteyen, kararlarında duygusallığın az olduğu, zeki, çok fikir üreten ve çok düşünen bir kişi. Gözlerin, kaşa oranla konumuna göre, sakin ve gevşemiş gibi gözükmesine rağmen, gerçekte etrafında olup biten her şeyi değerlendirmekle meşgul. Başıyla onaylıyor gibi görünse de, aslında tek onayladığı ne denildiğini duymasıdır.
  Bir konunun olumlu olarak yorumlanabilmesi için kesinlikle ispat edilmesi gerekir. İyi bir gözlemci, dikkatli biri olarak iç huzurunu korur. Göz yanı çizgilerine göre, abartılı şekilde iyi denilerek anlatılan konulara ihtiyatlı yaklaşır, fazla da değer vermez.
 • Kadir İnanır
  (Sinema oyuncusu)
  Kaş yapısına göre, sadece kendisinin keşfettiği gerçeklerle ilgili başkalarıyla oyun oynamaktan hoşlanır. Bu şeytanın avukatı oyunu zaman zaman aleyhine çalışıp, kendi içinde çatışma haline dönüşebilir. Gözkapaklarına göre, ilişki içerisinde olduğu kişiden gelecek birlikte zaman geçirme isteklerini hoş karşılamaz. Ancak kendisi hazır olduğunda ve istediğinde ciddi bir ilişkiye girebilir.