Kas'ta yunuslu tedavi

ABD'nin Miami kentinde bulunan 'yunuslarla
rehabilitasyon merkezi'nin bir benzeri Antalya'da kurulacak.

ANTALYA - ABD'nin Miami kentinde bulunan
'yunuslarla rehabilitasyon merkezi'nin bir benzeri Antalya'da kurulacak.
Antalya'nın Kaş ilçesinde deniz kenarında kurduğu dev havuzda, Alisa (8), İlya (12), Megi (10) adlarını verdiği yunuslar ile Paşa adlı fokun (13) birbirinden ilginç gösterilerini izlettiren 'Deniz Memelileri Eko Turizm Merkezi' sahibi Alexandr Kusnetsov, Kaş ilçesinde kurmayı planladığı
'yunuslarla rehabilitasyon merkezi'nin Avrupa, Türkiye ve Ortadoğu'daki çocuklara hizmet verebilecek kapasitede olacağını söyledi.
Yılda 10 yunus hakkı
Kusnetsov, her yıl 10 yunusu yakalayıp eğitme hakkına sahip olduğunu ve elindeki 32 yunusu, merkezi kurduğu takdirde Antalya'ya getirebileceğini ifade etti. Kusnetsov, sevimli hayvanların hem gösterilerinden hem de tedavi etme özelliğinden yararlanılabileceğini belirtti.
Almanya'nın her ay Amerika'ya 120 konuşamayan
ve psikolojik sorunu olan çocuğu tedavi için gönderdiğini kaydeden Kusnetsov, şu bilgiyi verdi:
"Deniz Memelileri Eko Turizm Merkezi'ni, Antalya ve Ege'de denize kapalı tek koy
olan Kaş İlçesine kurduk. Suyu çok temiz, 10 metre de derinliği var. Şu anda burada sadece şov yapıyoruz. Ancak hedefimiz yunuslarla rehabilitasyon merkezi kurmak. Kent merkezine yakın bir yer bulduğumuz takdirde bunu Antalya'da gerçekleştirmek istiyoruz. Kaş'ta da şovlarımız ayrıca yaz boyunca sürecek. Bu merkeze her ay ABD'ye giden Almanlar kendi doktorlarıyla gelmek istiyor; çünkü Antalya Almanya'ya yakın. Eğer bu merkez gerçekleşirse Avrupa, Türkiye ve Ortadoğu'daki birçok problemli çocuk, yunuslarla tedavi olmak için Antalya'ya gelecektir."
Kaş'ta kurulan 'Deniz Memelileri Eko Turizm Merkezi'nde bulunan üç yunus ile fokun gösterileri çok beğeniliyor. Topla oyunlar oynayıp, resim çizen yunuslar 'şarkı' da söylüyor.
Fok da marifetli
Her başarılı hareketin ardından kuyruklarını sallayarak seyircilerden alkış isteyen yunuslar, dans da ediyor. Aynı merkezdeki Paşa adlı fokun ise 600 kiloluk dev cüssesine karşın, metrelerce yükseğe sıçraması, dans etmesi, topla oynaması izleyenleri hayran bırakıyor.