@ismailsaymaz

Kastamonu'da çifte trajedi

Zordayken evlatlık vermeyi kabul ettiği iki çocuğunu geri isteyen anne, "Çocuklara kötü bakılıyor" diyor. Evlatlık alan aile: "Mahkeme karar versin."
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Kastamonu'da yaşayan Zehra ve Mustafa E., evliliklerinin 15 yılını da çocuksuz geçirmenin sızısı içindeydi. Onca tedavi sonuç vermemişti. En sonunda 1996 yılında 'evlat' edinmeye karar verip Kastamonu SHÇEK'in kapısını çaldılar. Bugün-yarın diye bekledikleri o telefon ancak üç yıl sonra geldi. Mustafa E.'yi arayan görevli, "İki kardeş var," demişti. Eşi Zehra'yı yanına alan Mustafa E., yuvanın yolunu tuttu:
"Baktık ki, aralarında sadece bir yaş fark var. Biri 2.5, diğeri ise 3.5 yaşında o zaman. Eşim, 'İkisine birden bakamayız' dedi. Görevli, kız çocuğunu evlatlık edinmek isteyenler olduğunu söyleyince aklıma, o hiç inanmadan izlediğimiz Yeşilçam filmleri geldi. Hani kardeşler ayrılır da yıllar sonra birbirine kavuşur ya... Böyle olmasın istedim. Nerden bilebilirdim, bunun sonunda da bir Yeşilçam klasiğinin yaşanacağını!"
Mustafa E.'nin 'Yeşilçam klasiği gibi dediği olay, üç hafta önce çocukların öz annelerinin birdenbire çıka gelmesiyle başladı. Önce aileyi evlerinde ziyaret eden 24 yaşındaki genç kadının ertesi gün de çocukların okuluna kadar gidip "Ben sizin gerçek annenizim" demesi, iki taraf arasında bardağı taşıran son damla oldu. Ayşegül Alagöz ile altı yıldır 'iki çocuklu bir aile' olarak yaşayan E. ailesi arasında hukuk mücadelesi başladı.
Çocuk annenin hikâyesi
Ayşegül Alagöz, 12 yaşını bitirirken evlendirildi, 15 yaşında iki çocuk annesi olmuştu bile. Babası Mehmet Metin Alagöz, çok sevdiği kızını evden ayırmak istememiş, 17 yaşındaki S.K.'yı içgüveysi almıştı. Kaya, askere giderken, ardında biri erkek, biri kız, iki çocuk bıraktı. B., annesi 14'ündeyken, erkek kardeşi B. de 15'indeyken doğdu.
Bu arada genç baba S. askerden dönmek üzereyken evini aradı, eşine "Ben bu yükü çok fazla taşıyamam. Eve dönmeyeceğim" dedi, telefonu kapattı. Ayşegül, "Beni sen yaktın" diye babasını suçlamıştı. Ardından Safranbolulu Alagöz ailesinin evinde kötü günler başladı: Ekonomik durumları bozuldu ve en son baba Mehmet Metin Alagöz, intihar etti.
Yolları SHÇEK'te kesişti
Ayşegül Alagöz, 16'sını bitirmek üzere olan iki çocuklu dul bir kadın olarak tanıştığı M.Ü. ile evlenmeye karar verdi ve Kastamonu'ya taşındı. Sonradan öğrendi ki, M.Ü. zaten evliydi ve iki çocuk babasıydı. Alagöz, M.Ü. ile resmi nikâh kıyamadı. Ayrılmayı düşünüyordu ki bir oğlu oldu. Beraberinde getirdiği iki çocuğu eve 'fazla' gelmeye başlamıştı. Alagöz, iki çocuğunu aldı, Kastamonu SHÇEK'e götürdü. O çocuklarının 'evlat' edinilebileceğine dair olur verirken, Kastamonu'nun bir ilçesinde yaşayan E. çifti de evlatlık bekleyişinin üçüncü yılına girmişti.
İki anne aynı evde
Ayşegül Alagöz, 2003 yılında nikâhsız olarak beraber yaşadığı ikinci eşinden de ayrıldı, küçük oğlunu da yanına alarak Safranbolu'ya döndü. Ekonomik durumu kötüydü. Bu arada, yuvaya verdiği iki çocuğunu araştırmaya koyuldu ve yaklaşık üç hafta önce, yani onları son kez görmesinin üstünden tam altı yıl geçmişken çocukların nüfus kayıtlarına ulaştı.
Ayşegül Alagöz, yanına annesini ve ikinci evliliğinden olan küçük oğlunu da alarak E. ailesinin yaşadığı ilçeye kadar gitti ve kapılarını çaldı.
Evde yalnızca Zehra E. ve çocuklar vardı. Ayşegül Alagöz, ona kendisini tanıttı:
"Zehra hanım ile konuştuk, bizi evine buyur etti, iyi davrandı. Ertesi gün de oradaydık. Aslında çocuklara, anneleri olduğumu söylemeyi düşünmüyordum. Gördüm ki, çocuklarım mutsuzdu. Onlara iyi davranılmıyordu. Ben çocuklarımı geri vermelerini isteyince 'Çocukların yüzünü göremezsin' dediler."
E. ailesi şikâyetçi oldu
Ayşegül Alagöz'e böyle söyleyen, Alagöz'ün okula gidip çocuklara "Ben sizin annenizim" dediğini öğrenen, Mustafa E.'ydi:
"Anneye dedik ki, 'Bu çocuklar 12 yaşına geldiklerinde anneleriyle ilgili gerçeği öğrensinler. Şimdi bu yaştayken bunu kaldırmaları kolay olmaz. Ruh sağlıkları bozulur. O zaman bir psikolog gözetiminde bunu açıklarız.' Ama bunu kabul etmedi."
Mustafa E.'ye göre, bundan sonrası yargının vereceği karara bağlı. E. ailesi, yargı bu konuda son kararını verene değin çocukları öz anneleriyle görüştürmeyi düşünmüyor. Mustafa E. "Medeni Kanun, annenin çocuklarını görmesine izin veriyor. Ama velayet hakkının devrine imkân tanımıyor. Bu çocuklar 18 yaşına gelir ve bizde kalmayı değil, annelerine gitmeyi isterlerse bir şey diyemem." İki tarafın 'çocuk' davası önceki gün yargıya taşındı: Alagöz, çocuklarını geri almak için velayet davası açtı, E. ailesi de Alagöz tarafından rahatsız edildikleri gerekçesi ve telefonlarının dinlenmesi talebiyle savcılığa başvurdu.


    http://www.radikal.com.tr/7674817674810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.