Kasten orman yakan köylüye suçüstü

Gündomuş ilçesine bağlı Kızıldere mevkiinde geçen hafta altı orman görevlisinin ölümüyle sonuçlanan yangının çıktığı yerin yakınında, dün kasıtlı yangın çıkaran Naim Ateş adlı köylü suçüstü yakalandı.

ANTALYA - Gündomuş ilçesine bağlı Kızıldere mevkiinde geçen hafta altı orman görevlisinin ölümüyle sonuçlanan yangının çıktığı yerin yakınında, dün kasıtlı yangın çıkaran Naim Ateş adlı köylü suçüstü yakalandı. Geçen haftaki yangınla ilgili de bir köylü gözaltına alındı.
Ortakonuş ve Balkaya köyleri arasında 26 Ağustos Perşembe günü 10 hektar alanın yandığı, orman işletme şefi Abdullah Aydın, orman muhafaza memurları Mehmet Ali Güzelce ve Mesut Aranlı, işçiler Mevlüt Kaplan, Feridun Kaya ve Hasan Dağhan'ın söndürme çalışmalarında yaşamlarını yitirdiği Kızıldere mevkiinde dün öğlen saatlerinde yine yangın başladı.
İki noktadan dumanlar çıkarken, sabotaj ihtimaline karşı bölgede nöbet tutan orman görevlileri, üçüncü noktada elinde kibritle kozalakları tutuşturmaya çalışan Naim Ateş'i yakaladı. Jandarmaya teslim edilen Ateş'in Ortakonuş Köyü'nden olduğu ve cinayetten sabıkasının bulunduğu belirlendi.
Bir zanlı da gözaltında
Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, "Yangını, gözaltındaki köylü kozalakları kibritle tutuşturmak suretiyle başlattı. Alevleri, 3 hektar alan yandıktan sonra kontrol altına alabildik. Geçen hafta altı arkadaşımızı şehit verdiğimiz orman yangınıyla ilgili olarak Şahin Akdağ adlı bir köylünün de gözaltına alındığını öğrendik" diye bilgi verdi.