Katalog toplatıldı: Bienale '301' gölgesi

İstanbul Bienali'nde bir katalog, 'askeri aşağıladığı' gerekçesiyle toplatıldı. Karar 'demokrasiye aykırı' denilerek bozuldu ama sanatçı Halil Altındere için iki yıl hapis istemiyle soruşturma açıldı.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Uluslararası sanat çevrelerinin ilgi gösterdiği 9. Uluslararası İstanbul Bienali'ne, TCK'nın ünlü 301. maddesinin gölgesi düştü. Bienal kapsamında açılan bir serginin kataloğu, 'TSK'yı aşağıladığı' gerekçesiyle toplatıldı. Bu karar, başka bir mahkemeden döndü. Ama bu kez sergiyi düzenleyen küratöre 'TSK'yı alenen aşağılama'dan bir de ceza soruşturması açıldı.
Küratör Halil Altındere teklif üzerine, 30 Ekim'e kadar sürecek olan bienal kapsamında, Antrepo 5'te açılan 'misafirperverlik' alanında 34 sanatçıyı buluşturan bir fotoğraf sergisi düzenledi. Her sergide olduğu gibi bir de katalog hazırlandı. Katalog, sergi kapsamında ücretsiz dağıtıldı ve tükendi.
Kimliği belirsiz bir ihbar
Sergi sürerken Beyoğlu 2. Sulh Ceza Mahkemesi, 'kimliği belirsiz' bir ihbar sonucu ve savcılığın talebi üzerine 13 Ekim'de katalogla ilgili olarak Basın Kanunu gereğince toplatma kararı verdi. Kararda, katalogda asker, rütbe ve üniforma temalı üç resimde TSK'nın aşağılandığı belirtildi ve "...Türk askerine hangi şart ve vaziyette olursa olsun saldırılması lazım bir hedefmiş gibi kötü niyetlerini göstererek TSK'yı alenen aşağılar mahiyette resim yayımladıkları anlaşılmaktadır" denildi. Karardan bir gün sonra polisler, Altındere'nin Beyoğlu'ndaki bürosuna giderek el koymak için katalog aradı. Altındere, katalogların açılışta tükendiğini söyledi.
Altındere'nin kardeşi avukat Murat Altındere ise kataloğun Basın Kanunu kapsamında değerlendirilemeyeceğini, eserlerin toplatılmasına gerekçe olabilecek TCK maddeleri arasında 'aşağılama' suçunu düzenleyen 301. maddenin olmadığını belirterek itiraz etti, TSK'yı aşağılamanın söz konusu olmadığını, silahsızlanma, üniformanın gücü fikirlerini irdelendiği belirtildi.
Beyoğlu 3. Asliye Ceza Mahkemesi ise 'Yürürlükte bulunan iç hukuk kurallarından önce dikkate alınması gereken AİHS'nin 9/10 maddesine' dikkat çekerek toplatma kararını kaldırdı. Kararda "Toplatma kararına neden gösterilen fotoğrafların hiçbiri, bu maddelerde belirtilen kısıtlama nedenlerini ihlal etmemiştir. Fotoğrafların sanatsal değeri tartışılsa da, kuvvet kullanımını çağrıştırsa da ve toplumun büyük çoğunluğunca hoş karşılanmayacak nitelikte olsa da içreği AİHS normlarına uygun olduğu sürece, demokrasinin bütün bu duygulanımlara katlanmak olduğu unutulmamalıdır."
İki yıl hapis isteniyor
Bu arada sergiyi düzenleyen Halil Altındere hakkında Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı'nca TCK'nın 301. maddesi uyarınca 'TSK'yı alenen aşağılamak' suçundan altı aydan iki yıla kadar hapis cezası istemiyle ceza soruşturması açıldı. Altındere soruşturma kapsamında önceki gün ifade verdi.
Avukat Murat Altındere, "Dünyadaki birçok sanat eleştirmeninin gözünün üzerinde olduğu bir sergideki kataloğun toplatılması şaşırttı" derken toplatma kararında hem eserinin hem de kendisinin adı geçen sanatçı Murat Tosyalı ise "Asker rütbelerinin bedenle bütünleştiğini, aslında sivilde de insanların o rütbeleri taşıdığını anlatıyordum. Rütbelerin bedenle bütünleşmesi vardı. Ama aşağılama yoktu" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7613747613740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.