Katil akıntıdan kurtulmanın yolu

Katil akıntıdan kurtulmanın yolu
Katil akıntıdan kurtulmanın yolu

Uzmanlar rip akıntısına kapılanlardan paniğe kapılmamalarını ve kıyıya doğru değil, ?kıyıya paralel? olarak yüzmelerini istedi. FOTOĞRAF: GÖKHAN KARAKAŞ

Haber: NİLGÜN SELVİBAYIR / Arşivi

KOCAELİ - Karadeniz sahillerindeki plajlarda, alınan tüm önlemlere rağmen süren boğulma olaylarının nedenlerinin başında ‘rip akıntıları’ geliyor. Çok iyi yüzme bilenleri bile denizin derinliklerine çeken, saatte 70 kilometre hızla hareket eden bu sinsi ve çok güçlü akıntı, çok sığ olan plajlarda da görülüyor.
Kocaeli’nin Karadeniz’e sahili olan Kandıra ilçesine bağlı Kefken, Kerpe, Kovanağzı, Sarısu, Cebeci gibi denize girilebilen plajlarının yanı sıra Sakarya’nın Karasu ilçesi sahillerinde yaz başından bu yana 20’nin üzerinde boğulma olayı meydana geldi.

Koyu renkli, kırışık deniz
Rip akıntıları kıyıya ulaşan suların tekrar denize gönmeleri sırasında meydana geliyor. Pek çok plajda bu oluşum bazı bölgelerde kıyıya dik bir şekilde meydana geliyor.  Rip akıntısı ancak yüksekten bakıldığında dikkatli gözle anlaşılıyor. Bu bölgede suyun rengi çevresindeki su rengine oranla daha koyu. Derinlik fazla. Yüzey çevresi, denizin yüzeyine göre daha kırışık.

Diz hizası suda bile olur
‘Sabit’, ‘aniden oluşan’ ve ‘gizli’ olmak üzere değişik türleri bulunan rip akıntıları nedeniyle sahile gelen dalga geri dönerken çok hızlı bir şekilde hareket ettiğinden, çok iyi yüzme bilen kişi bile bu akıntıya karşı koyamıyor.
Uzmanlara göre dize kadar gelen sığ suda bile aniden oluşabilecek rip akıntısına yakalananlar paniğe kapılmamalı ve sahile doğru değil sahile paralel olarak yüzmeli. Çünkü rip akıntısının bulunduğu alandan ancak bu şekilde çıkılabiliyor.
Kocaeli’nin Kandıra, Cebeci, Kumcağız, Bağıranlı, Seyrek sahillerinde bir kısmı dalgıç 151 cankurtaran görev yapıyor. Çalışmalara yazları AKUT ve Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) de destek veriyor.  Bu bölgelerde sadece geçen  cumartesi ve pazar boğulma tehlikesi geçiren 58 kişiyi kurtarıldı. Bu olaylarının en büyük nedeninin de rip akıntısı olduğu belirtildi. 

Şile’de 64 kişi kurtarıldı
İstanbul’da da Şile plaj ve sahillerinde 1994-2004 yılları arasında 336 kişi hayatını kaybederken cankurtaran ekiplerinin göreve başladığı 2005’den bu  yana tüm plajlarda ölümle sonuçlanan olay sayısı çok azaldı. Şile’nin Kızılcaköy, Alacalı, Doğancılı plajları gibi köy plajlarında ‘Güvenli Derinlik’ hatları çekildi. Ayrıca, destek için bölgeye  tahsis edilen jetskili cankurtaran timleri de haziran ayından bu yana boğulma  tehlikesi yaşayan 64 kişiyi kurtardı.