Katil bakterinin adı Serratia

Edirne Tıp Fakültesi Yenidoğan Servisi’nde bir bebeğin daha ölmesiyle, beş günde yaşamını yitiren bebeklerin sayısı sekize yükseldi.

Trakya Üniversitesi'ne bağlı Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Servisi’nde bir bebeğin daha ölmesiyle, beş günde yaşamını yitiren bebeklerin sayısı sekize yükseldi. Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Armağan Altun, yapılan otopsi sonucu ölümlerin ‘Serratia’ adlı bakteriden kaynaklandığını, peşpeşe bebek ölümlerine neden olan bu bakterinin servise nasıl girdiğinin araştırıldığını söyledi. Başhekim Doç. Dr. Armağan Altun, İstanbul Adli Tıp Kurumu'na atfen bakteri kültürü yapılmadan basında yer alan açıklamanın yanıltıcı olduğunu söyledi.
Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi’de 18 Haziran'da başlayan ve dün akşam bir bebeğin daha yaşamını yitirmesiyle sekize çıkan bebek ölemlerin nedeninin belirlenmesi amacıyla başlatılan tıbbi çalışmalar tamamlandı. Edirne Tıp Fakültesi’nde yapılan tıbbi otopside alınan örneklerin Biokimya Laboratuvarı’nda yapılan incelemesi sonucu, ölümlere neden olan bakteri bulundu. Bu bakteri üretilerek, Yeni Doğan Servisi'ndeki çocuklara daha etkili tedavi başlatıldı.

KATİL BAKTERİ SAPTANDI

Başhekim Doç. Dr. Armağan Altun, bebek ölümleriyle ilgili son gelişmeleri düzenlediği basın toplantısında anlattı. Başhekim Doç. Dr. Altun, bebek ölümlerine ‘Serratia’ baktaresinin neden olduğunu belirterek şöyle dedi:
"Ölümlerin bakteriyel enfeksiyon olduğunu söylemiştik. Kültür sonuçlarına göre bu bakterinin ‘Serratia’ olduğunu belirledik. Serviste tedavi gören 8 bebeğin alınan sonuçlara göre antibiyotik tedavileri yeniden düzenlendi. Hastanemizde bu ortaya çıkan yeni bir enfeksiyon dalgasıdır. Bu serviste adı geçen bakteriye ilk kez rastlıyoruz. Bakteri, servise girip çıkan annelerdan ve tıbbi cihazlardan da bulaşmış olabilir. Örnekler alıyoruz. Kaynağını bulmaya çalışıyoruz. Halen tedavi ettiğimiz sekiz bebek var. Diğer bölümlere geçmemesi için burasını izole ettik."
Bakteriyi ürettikten sonra servisteki durumun kontrol altına alındığını belirten Başhekim Doç. Dr. Altun, "Bakteriyi ürettikten sonra kontrol altına aldık. Tedaviye devam edeceğiz. Dün akşam kaybettiğimiz bebeğin 1.5 aydır ağır metabolizma sorunları vardı. Bundan aldığımız kan örneklerini yurt dışına bile gönderdik. İzlenen bebeklerin ciddi sağlık sorunları nedeniyle bakteriyel enfeksiyon durumları, kültürleri önlendi. Bu bakteriye karşı duyarlı antibiyotik tedavileri sürüyor" diye konuştu.
Ölen bebeklerin ailelerine sürekli bilgi verdiklerini anlatan Başhekim Doç. Dr. Altun, "Son iki bebek savcının talimatı ile otopsi için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Hayatını kaybeden bebekler kronik akciğer hastalığı olan, gelişmemiş organları nedeniyle ileri yoğun bakım ünitesinde kalıyorlardı" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7497907497900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.