Katil, cinayetten önce Dink’i sormuş

İstanbul Valisi Güler, “Resmini dağıttığımız zanlı olay günü öğle saatlerinde AGOS Gazetesi’ne gelerek Dink’i sormuş” dedi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, bugün fotoğrafları dağıtılan zanlının, AGOS Gazetesi’nde görevli sekreterler tarafından teşhis edildiğini bildirdi.
Güler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yaptığı açıklamada, AGOS Gazetesi Genel
Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i öldürülmesi olayına ilişkin soruşturmanın çok yönlü
sürdürüldüğünü söyledi. Vali Güler, "Dink’in sekreterlerinden alınan bilgiye göre, resmini
dağıttığımız zanlı, olay günü öğle saatlerinde gazeteye gelerek Hrant Dink’i soruyor. Kendisini Ankara Üniversitesi’nden bir öğrenci olarak tanıtıyor ve Dink’e bazı sorularının olacağını ifade ediyor. Sekreterleri de prensip uygulaması olarak randevusuz görüşme yaptırmadıkları için Hrant beyin orada olmadığını ifade etmişler. Ve bu kişi oradan ayrılmıştır" dedi.
Sekreterlerin daha sonra saat 14:00 sıralarında dışarı çıktıklarında söz konusu kişiyi tekrar bir bankanın önünde gördüklerini kaydeden Güler, "Sekreterler, resimlerdeki söz konusu kişiyi teşhis etmişlerdir ve büroya gelip Dink ile görüşmek isteyen kişinin aynı kişi olduğunu ifade etmişlerdir" diye konuştu. Güler, olayla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, kamuoyuna duyurdukları ihbar telefon numaraları ve elektronik postalara şu ana kadar 20’ye yakın ihbar geldiğini bildirdi.
Güler, basın mensuplarının gözaltında bulunan olup olmadığına ilişkin sorusu üzerine de, "Şu anda gözaltında kimse bulunmuyor" dedi.
Basın mensuplarının ‘zanlının kullandığı berenin bulunduğu şeklinde bilgiler olduğunu’ hatırlatması üzerine, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını kaydetti.