@ismailsaymaz

'Katil Erdoğan' hakaret değil, sorumluluğu hatırlatmaktır

'Katil Erdoğan' hakaret değil, sorumluluğu hatırlatmaktır
'Katil Erdoğan' hakaret değil, sorumluluğu hatırlatmaktır
Aydın'da Uludere katliamının hemen ardından yapılan protestoda atılan 'Katil Erdoğan' sloganlarıyla ilgili davada karar çıktı: "Slogan her ne kadar kaba ve provokatif olsa da hakaret değildir. Seçilmişler daha toleranslı olmalı..."
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Aydın’da, Uludere katliamının protestosu sırasında atılan “Katil Erdoğan” sloganına yönelik olarak açılan davada beraat kararı çıktı. Hakim Fethiye Bilici, gerekçe metnindeki ifadeleriyle de yargı tarihinin en özgürlükçü kararlarından birine imza attı.

28 Aralık 2011’de Şırnak’ın Uludere ilçesi (Roboski) sınır köyleri ile Irak arasında kaçakçılık yaparak geçimini sağlayan köylüler savaş uçakları tarafından bombalanmış, olayda 35 kişi hayatını kaybetmişti. Bu olayın duyulmasının ardından tüm yurtta protesto eylemleri yapılırken, Aydın ilinde de 31 Aralık 2011 günü, İHD, BDP , ÖDP, EMEP tarafından bir eylem düzenlendi.

Eylemin sonunda “Katil Erdoğan” sloganları atılınca, basın açıklamasına katılan 7 kişiye ‘Başbakan’a hakaret’ iddiasıyla dava açıldı. Aydın 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, 29 Ocak 2013’te beraat kararıyla sonuçlandı. Hakim Fethiye Bilici, gerekçeli kararında, adeta demokrasi ve hukuk dersi verdi.

Kararda, ‘Katil Erdoğan’ sloganın bir hakaret olmadığı, Başbakan’ın olayın çözülmesiyle ilgili sorumluluğunu vurguladığı belirtilerek şöyle denildi: “[Uludere’deki] olayın aydınlatılarak faillerinin tespitinden sorumlu olduğunu, sanıkların da bu sorumluluğu hatırlatmak için bu sözü söylediklerini…”

‘Katil’ ifadesinin, “sokaktaki sıradan bir vatandaş” için hakaret sayılabileceğini kaydeden Hakim Bilici, “Ancak seçilmişlerin daha toleranslı olmaları kendilerinden beklenir” dedi. Bilici, “Slogan her ne kadar kaba ve provokatif” olsa da eylemcilerin, “Uludere olgusuna dayanan değer yargılarını bu şekilde keskin ve dikkat çekici bir dil kullanarak ifade ettiklerini” vurguladı.


‘BAŞBAKAN DAHA TOLERANSLI OLMALI’
Bilici, kararında, şunları söyledi: “Sanıkların bu sözleri, 35 köylünün öldürülmesinden duydukları öfke ve üzüntünün etkisiyle kapıldıkları infial ile söyledikleri, Başbakan’ın görevi gereği bu olaydan dolayı siyaseten sorumlu olduğu, zira Başbakan’ın terör nedeniyle yaşamını yitiren her vatandaştan sorumlu olduğu, bu olayın aydınlatılarak faillerinin tespitinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakanının yetki ve sorumluluğu içinde olduğu, sanıkların da bu bilinç ve irade ile katılana bir tür sorumluluğunu hatırlatmak suretiyle göreve çağırma amacıyla bu sözü söyledikleri...”


Bilici, “Başbakanın sahip olduğu kudret, ayrıcalıklı hak ve yetkiler dikkate alındığında, bunlarla aynı orantılı olarak önemli ve geniş sorumlulukları yüklenmiş olduğu, bu sorumluluklar çerçevesinde kendisine yalnızca zararsız ve lehte eleştiriler değil, sırasında kırıcı, şoke eden yada rahatsız edici bilgi ve düşüncelerin de ifade edilebileceği, bunların demokratik toplumların vazgeçilmezleri olan çoğulculuk, hoşgörü ve açık fikirliliğin gereklerinden olduğu, üslubun iletişimin bir parçası olduğu ve ifadenin içeriği ile birlikte üslubun da korunması gerektiği, dava konusu ‘Katil Erdoğan’ sözünün kaba ve provokatif olduğu kabul edilse bile bunların kamuoyuna yansımış Uludere olayı olgusuna dayandığı, sanıkların bu olguya dayanan değer yargılarını bu şekilde keskin ve dikkat çekici bir dil kullanarak ifade ettikleri, atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı anlaşıldığından beraatlerine karar verilmiştir” diye yazdı.


  http://www.radikal.com.tr/112390711239077

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - oguzkir

  takibe alınmalı heran sürülebilir.

  umut.. - kabala.

  hala bir umut olduğunun resmidir.. beklenen zaman o gelecekte ...

  katil olmadığını ispat etsin... - lastikordek

  mecliste uludere komisyonu kurup, sadece mağdurları oyaladılar. sonuçta uludereliler kendiliğinden bombaların üstüne düştü şeklinde bir rapor çıktı. hukuk ve yargı başbakanın tüm hatalarını örtbas etmek için eğilip bükülmeye başladığında bu işin ya başkanlığa ya da diktatörlüğe gider. zaten oraya gidiyor. benim en çok şaşırdığım şey, yandaş medyanın uludere olayına bu kadar tepkisiz kalması oldu. aynı 28 şubatla ilgili zamanında ses çıkarmayan yandaş medya mesupları ileride erdoğan allahın izniyle emekli olduğunda bu gün 28 şubata yaptıukları gibi uluderenin cadılarını avlamaya başlayacaklardır. ayrıca söz konusu dava hakimini bundan sonra korumaya almak lazım.

  İnsan kadın - leyuze

  Böyle bir karara ancak bir kadın-insan imza atabilirdi. Tebrik ediyoruz can-ı gönülden.

  TAKİP EDELİM - mamoste25

  Benim Radikal'den bir ricam var. Eminim bu hakimimizin gösterdiği tavır bazılarını rahatsız edecektir. HSYK da durumdan vazife çıkaracaktır büyük ihtimal. Radikal bu hakimimizin ilerde yaşayacağı tayinleri sürgünleri vs. takip etsin ve haber yapsın en azından bir kamuoyu oluşturabiliriz. işin en kötü tarafı ise bu haberi okurken çoğu kişinin aklına da aynı şeyin gelmesi:Kesin hakimin başına bir şey getirirler:(((

  Bravo - nca

  Özellikle gerekçeleri açısından, hakimin yorumunun hem hukuk içtihadına, hem de siyaset içtihadına dahil olmasını umarım.

  Tebrikler... - Jean-Luc Picard

  Bu hakim hanımı tebrik ediyorum. Eminim, bu özgürlükçü karar HSYK'nın da dikkatini çekecektir. Kendisini Çemişkezek Adliyesi'nde veya gideceği diğer Allah'ın unuttuğu yerde başarılar ve sabırlar diliyorum şimdiden.