Katil töre işbaşında

Anne de yaralandı
Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 22 yaşındaki Gülseren Artuk, adını gizlediği biriyle cinsel ilişkiye girdiği için aile kararıyla öldürüldü. Kızını kurtarmak için araya giren anne Nure Artuk elinden yaralandı.
Yeğen üstlendi
Artuk'un lise iki öğrencisi yeğeni B.A. adlı genç cinayeti üstlendi. Otopside genç kadının beş aylık hamile olduğu ortaya çıkarken, polis Artuk'un ağabeyleri Mustafa, Hüseyin ve Abdullatif'i de gözaltına aldı.
Haber: MEHMET HARBURCU / Arşivi
VEDAT ÇUBUK / Arşivi

ŞANLIURFA - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bir genç kız daha töre cinayetine kurban gitti. Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde yaşayan 22 yaşındaki Gülseren Artuk, kimliğini açıklamadığı bir kişiden hamile kaldığı için, aile meclisinin aldığı kararla öldürüldü. Kızını kurtarmak için araya giren anne Nure Artuk da elinden yaralandı.
Olay, önceki akşam saat 20.00 sıralarında Bahçelievler Mahallesi Urfakapı mevkisindeki tarlada meydana geldi. Annesi Nure Artuk'la birlikte tarlada çalışan Gülseren Artuk, başına sıkılan üç kurşunla öldürüldü. Kızını kurtarmak için araya giren anne Nure Artuk da, seken kurşunla parmağından yaralandı.
Beş aylık hamileydi
Cinayeti işlediğini öne süren Gülseren Artuk'un 16 yaşındaki yeğeni, Ceylanpınar Lisesi ikinci sınıf öğrencisi B.A., polise teslim olarak, halasını kendisinin öldürdüğünü söyledi. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, yapılan otopside Artuk'un beş aylık hamile olduğu ortaya çıktı.
Gülseren Artuk'un yaşadığı gayrimeşru bir ilişki sonucu hamile kaldığı ve bu nedenle aile meclisinin aldığı karar üzerine talihsiz kızın öldürüldüğü öne sürüldü. Genç kız Artuk'un ağabeyleri Mustafa, Hüseyin ve Abdullatif Artuk da, yeğen B.A. ile birlikte gözaltına alındı.
Parmağından yaralanan anne Nure Artuk, Urfa Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınırken, haklarında cinayete karıştıkları iddiasıyla yasal işlem yapılan üç ağabey ile lise öğrencisi yeğen B.A., adliyeye sevk edildi. Cinayeti, Artuk'un büyük ağabeyi 30 yaşındaki Mustafa Artuk'un işlemiş olabileceği ileri sürüldü.
Sakine, Güldünya, Atmaca, Şemsiye...

  • Adana'da sık sık akrabalarına gittiği için hakkında 'kötü yola düştüğü' dedikoduları çıkan Sakine Demir'i, 11 Temmuz 2004'te oğlu öldürdü.
  • İstanbul Avcılar'da yaşayan N.H. sevdiğiyle kaçtıktan kısa bir süre sonra evine döndü. Ama aile meclisi hakkında ölüm kararı vermişti. 5 Nisan 2004 günü N.H.'yi babası boğarak öldürdü.
  • Güldünya Tören, Bitlis'te kuzeninin kocasından hamile kalınca İstanbul'da yakınlarına bırakıldı. Çocuğunu doğurduktan sonra iki kardeşi Güldünya'yı sokak ortasında vurdu. 22 yaşındaki kadın ölmedi. Ama kardeşleri hastaneye de geldi ve 25 Şubat 2004'de Güldünya'yı öldürdü.
  • Yanmış halde cesedi bulunan Naciye Atmaca, 25 Ocak 2004'te yasak aşk yaşadığı iddiasıyla üç erkek kardeşi tarafından vurularak öldürüldü.
  • Mardin'de Şemsiye Allak, Halil Açil'le imam nikâhı kıydı. Aile, Açil ve Allak'ı öldürme kararı aldı. Çift, 21 Kasım 2002'de kaçmaya çalışırken pusuya yatan aile tarafından taşlanarak öldürüldü.