Katil X-Ray cihazından silahla geçti, güvenlikçilerin 20 yıl hapsi isteniyor

Katil X-Ray cihazından silahla geçti, güvenlikçilerin 20 yıl hapsi isteniyor
Katil X-Ray cihazından silahla geçti, güvenlikçilerin 20 yıl hapsi isteniyor

Eroin ondan saklanamaz: Van polisinin son 18 gün içinde gerçekleştirdiği dört ayrı operasyonda 14 kilo 633 gram eroin, 386 kilo 506 gram esrar ele geçirildi. Bir evin içinde çöp kovası ve kirli çamaşırların arasına gizlenmiş eroini narkotik köpekleri ?Shadow? (fotoğrafta) ve Chocolate buldu. FOTOĞRAF: GÜLAY ÖZAK / DHA

Diyarbakır'daki alışveriş merkezine silahla giren bir kişi sevgilisini öldürdü. Savcı uyarı veren X-Ray cihazının başında durmayan güvenlik görevlilerinin 20'şer yıl hapsini talep etti
Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - Bir kişi Diyarbakır’daki bir alışveriş merkezine ruhsatsız silahla girerek sevgilisini öldürmüştü. Savcılığın hazırladığı iddianamede cinayet zanlısının ömür boyu hapsi istenirken saldırganın silahla geçtiği alışveriş merkezinin X-Ray cihazınının başındaki beş güvenlik görevlisinin 20’şer yıl hapisle cezalandırılması talep edildi.
Diyarbakır’da bir barda şarkıcılık yapan Samsunlu 27 yaşındaki Ülker Zengin cinayetiyle ilgili, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı. Zengin’in sevgilisi Mehmet Aksoy’u terk ettiği için öldürüldüğü belirtildi. İddianamede, tanık olarak ifadeleri alınan alışveriş merkezindeki esnafın ifadesine göre, sanık 47 yaşındaki Mehmet Aksoy’un, alışveriş merkezindeki tüm dükkânları tek tek dolaşıp sevgilisi Ülker Zengin’i aradığı, market reyonunda bulduğu Zengin’in kolundan sıkarak zorla yürütmeye çalıştığı, kadının ısrarla kolunu bırakmasını istemesi üzerine, ruhsatsız tabancayı çekerek genç kadının göğüs bölgesine beş el ateş ederek öldürdüğü kaydedildi. 

X-Ray’in başında değillerdi
Genç kadının Samsun’dan gelen babası Ali Zengin şikayetçi olarak davada müdahil olurken, cinayetin işlendiği alışveriş merkezindeki özel güvenlik görevlisi beş kişi hakkında da, ‘Kasten adam öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi’ suçundan 20’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları için dava açıldı. İddianamede, sanık Mehmet Aksoy’un cinayeti işlemek için mağazaya giriş yaparken X-Ray cihazından geçiş yaptığı, cihazın sinyal vermesine rağmen uzakta bulunan görevlilerin hiçbir müdahalede bulunmadıkları belirtildi.
İddianamede, özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun 7’nci maddesine göre, görevlilerin dedektörle üst arama ve eşyaları X-Ray cihazından geçirme yükümlülükleri bulunduğu, ancak buna rağmen bu görevlerini ihmal ettikleri, bu nedenle sanıkların TCK’nın 83/1 maddesi uyarınca 20’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Sanıkların yargılanmalarına önümüzdeki günlerde 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.