Katil zanlısı damadını yakalattı

Katil zanlısı damadını yakalattı
Katil zanlısı damadını yakalattı

Ali Kur, peşindeki Kadir Ayaz?ın (altta) yalnız olmadığını görünce polise teslim oldu.

DİDİM - Almanya’da sekiz yaşındaki Kardelen’i tecavüz edip öldürdüğü iddiasıyla aranan 29 yaşındaki Ali Kur, Aydın’ın Didim ilçesinde yalnız buluşmak için sözleştiği kayınpederinin yanındaki üç kişiyi görünce paniğe kapılıp polise teslim oldu. 
Paderborn kentinde 12 Ocak’ta evden çıkan Kardelen Kıraç’ın cesedi, üç gün sonra bir göl kenarında bulunmuştu. Kardelen’in tecavüz edildikten sonra boğularak öldürüldüğü belirlendi, DNA testiyle katilin komşuları Ali Kur olduğu tespit edildi.
Alman polisi Kur’un, babasının hasta olduğu gerekçesiyle eşi 24 yaşındaki Zehra’yı da alarak Aydın’a gittiği bilgisine ulaştı. Yakalanması için kırmızı bülten çıkarılan Kur hakkında Aydın polisine de bilgi verildi. Ancak arandığını öğrenen Kur,  kayıplara karıştı.
Olayın ardından kayınpeder 49 yaşındaki Kadir Ayaz, katil zanlısı damadı Ali Kur’u bulmak için 5 Şubat’ta Türkiye’ye geldi. Ayaz’ın kurduğu ve aralarında özel dedektiflerin de bulunduğu 20 kişilik ekip beş gün boyunca Ali Kur’un gidebileceği yerleri didik didik aradı. Ayaz, geçen pazar günü anne ve babası aracılığıyla damadıyla irtibata geçti.
Ali Kur telefonda, tek gelmesi koşuluyla kayınpederiyle Didim’de buluşmayı kabul etti. Ayaz, yanına üç kişi alarak, önceki gün saat 23.00 sıralarında buluşma noktasına gitti. Kısa süre sonra da  bir otomobille Ali Kur geldi. Kur, kayınpederinin yalnız olmadığını fark edince paniğe kapıldı. Tekrar hızlanıp otomobilini yaklaşık 100 m. ilerideki İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde durdurdu, koşarak içeriye girip teslim oldu.
Kızının Ali Kur’la evlenmesine gönülsüz olarak izin verdiğini belirten Kadir Ayaz, “Damadımın katil olduğu ortaya çıkınca Kardelen’in ailesine üzüntülerimi dile getirdim. Ailesine şerefsiz damadımı bulup adalete teslim edeceğime, onu bulmadan Almanya’ya dönmeyeceğime söz verdim. Şu anda benden mutlu insan yok. Kızım Zehra da Almanya’ya döner dönmez boşanma davası açacak” diye konuştu. (dha, aa)