Katil zanlısı hocanın, dekan eşi istifaya zorlandı

Katil zanlısı hocanın, dekan eşi istifaya zorlandı
Katil zanlısı hocanın, dekan eşi istifaya zorlandı
Selçuk Üniversitesi'ndeki cinayetin ardından rektörlük, sekreter Asuman S.'yi işten çıkardı, katil zanlısı hocanın dekan eşinin ise istifasını istedi.

Mühendislik Fakültesi’nde Prof. Dr. Ahmet Gülce’nin, Doç. Dr. Celalettin Öztürk’ü boğazını keserek öldürmesinin ardından Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü faturayı iki kadına çıkardı. Rektörlük, cinayetin sebebi olarak gösterilen ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalan sekreter Asuman S.’nin işine son verirken, cinayetin zanlısı Prof. Dr. Ahmet Gülce, eşi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Handan Gülce’nin ise istifası istendi
Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde geçen pazartesi günü meydana gelen olayda, üniversitede görev yapan sekreter Asuman S.’ye âşık oldukları öne sürülen iki öğretim üyesinden 55 yaşındaki Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Gülce, Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi 2 çocuk babası 42 yaşındaki Doç. Dr. Celalettin Özdemir’i boğazını keserek öldürdü. Gözaltına alınan cinayeti itiraf eden ve ifadesinde cinayet anında yanında Asuman S.’ninde bulunduğu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Gülce, tutuklandı. ‘Cinayete iştirak suçundan’ gözaltına alınan Asuman S. de, sevk edildiği mahkeme tarafından ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldı. Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü, olayın ardından iki hocayla da aşk yaşadığı öne sürülen ve taşeron firmanın personeli olarak çalışan sekreter bir çocuk annesi 35 yaşındaki Asuman S.’nin işine son verdi. 

Dekanın istifası istendi

Rektörlük, cinayeti işlediğini itiraf eden Prof. Dr. Ahmet Gülce’nin eşi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Handan Gülce’nin ise istifası istedi. Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Şu anda dekan içinde bulunduğu psikolojiyle sağlıklı bir idarecilik yapamaz. O nedenle istifasını istedim” açıklamasını yaptı. Olay sonrası rapor alan Prof. Dr. Handan Gülce ise rektörlüğün talebi üzerine istifa dilekçesini verdi. Prof.Dr. Handan G. DHA’ya yaptığı açıklamada, dekanlıktan istifa ettiğine ilişkin dilekçeyi rektörlüğe verdiğini söyledi. Olaylarla ilgili konuşmak istemeyen Handan Gülce, “Şu anda tek düşündüğüm; gerçeklerin ortaya çıkması. Sonra hayatıma yön vereceğim” dedi.

Erkek olsa ne olacaktı?

Dekan Handan G.’nin istifasının istenmesine hukukçular tepki gösterdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan İşgüzar, dekanın istifasının istenmesinin yasal ve hukuki hiçbir dayanağı olmadığını söylerken, Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy, ise rektörün tutumunun zaten travma geçirmekte olan bir kadına yönelik sosyolojik ve psikolojik baskı olduğunu belirtip “Dekan kadın değil erkek olsaydı böyle yapılır mıydı” diye sordu.
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de dekanın istifasının istenmesinin ‘insani bir tavır olmadığını’ söyledi.