Katilini söyleyemeden öldü

Katilini söyleyemeden öldü
Katilini söyleyemeden öldü
Gazeteci Hayırsevener, kendisini vuran kişiyi bildiğini söyledi ancak ismini söyleyemeden kalbi durdu

ERDEM ÖZCAN


BALIKESİR - Bandırma ilçesinde yayımlanan yerel Güney Marmara’da Yaşam Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni 53 yaşındaki Cihan Hayırsevener, dün uğradığı tabancalı saldırıda bacağından yaralandı. Kurşunların atar damara isabet etmesi sonucu aşırı kan kaybeden ve duran kalbi üç kez çalıştırılan Hayırsevener, sevk edildiği Bursa’da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kurtarılamadı. Yaşamının son dakikaları yine meslektaşı tarafından görüntülenen Hayırsevener, “Biliyorum” dediği kendisini vuran kişinin adını söyleyemedi.
Bandırma’da Güney Marmara’da Yaşam Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Hayırsevener, yazdığı köşe yazıları nedeniyle tehditler alıyordu. Önceki gün saat 15:15’te gazeteci arkadaşlarıyla sohbet eden Cihan Hayırsevener, daha sonra “Sayfalarımı hazırlamam lazım. Çıkmam gerekiyor” diyerek ikram edilen çayı içemeden gazetesine gitti. Yolda silahlı saldırıya uğrayan Hayırsevener’in bacağına üç kurşun isabet etti. Kurşunlardan biri atardamarına isabet eden Hayırsevener’e ilk müdahale olay yerine gelen polisler tarafından yapıldı. Kan kaybetmemesi için kemerle bacağı bağlanan Hayırsevener, vurulduktan hemen sonra görüntüsünü çeken birkaç dakika önce konuştuğu arkadaşının “Seni kim vurdu?” sorusuna “Biliyorum” yanıtı verdi. Birkaç dakika sonra bilinci kapanan ve vuran kişinin adını söyleyemeyen Hayırsevener, 10 dakika sonra gelen ambulansla Bandırma Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yolda ve hastanede üç kez duran kalbi çalıştırılan Hayırsevener, Bursa’da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edildi. Burada dördüncü kez duran kalbi çalıştırılamadı.
Hayırsevener, geride gözü yaşlı eşi Sema, askere gönderdiği oğlu Can, bir süre önce evlendirdiği kızı Gaye’yi bıraktı. Hayırsevener’in cenazesi, dün gazetesinin önünde düzenlenen törenden sonra İstanbul’da toprağa verildi.
Güney Marmara’da yaşam gazetesinde Hayırsevener, yaklaşık 2.5 ay önce Balıkesir Emniyet Müdürlüğü tarafından ‘ihaleye fesat karıştırmak’ suçlamasıyla gözaltına alınan İlkhaber Gazetesi’nin kurucusu olan İhsan Kuruoğlu ile ilgili haberi yayımlamıştı. Gazetenin Yazı İşleri Müdürü Ümit Babacan, bu haberden sonra tehditler aldıklarını açıkladı.