Katilini tanıyordu

Koruması yoktu
Alarko Şirketler Topluluğu Başkanı Üzeyir Garih dün sabah holdinge gidip Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ile görüştü. Koruması ve şoförü izinliydi. Saat 12.50'de holdingden çıktı, 14.00'te Eyüp Sultan'a gitti.
Çakmak'ın mezarında
Garih bir süre sonra mezarlık içinde gördüğü birisiyle yürümeye başladı. Türkiye'nin ilk Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak'ın mezarının yanına geldikleri sırada zanlı bıçağını çekerek Garih'e saldırdı.
155'e ihbar geldi
'155 Polis İmdat' telefonuna saat 14.30'da mezarlıkta bir ceset ihbarı geldi. Garih, saat 14.50'de 10 bıçak darbesiyle öldürülmüş halde bulundu. Üstünden çıkan kimliklerden, ölenin Üzeyir Garih olduğu anlaşıldı.
Akşam yakalandı
Üzeyir Garih'in katil zanlısı operasyon sonucunda akşam saatlerinde yakalandı. Polise göre, 'boyacı' lakaplı F. N. adlı zanlıyı Garih, önceki mezar ziyaretleri sırasında tanımıştı. F. N'nin 14 yaşında olduğu bildirildi.
Para vermeyince...
F. N. ilk ifadesinde "Mezarlığa her gelişinde bana para verirdi. Bugün de istedim. 'Param az veremem' dedi. Ben de sinirlendim bıçakladım, paralarını da alıp kaçtım" dedi.
Koruma istemeyen patron
Seveni çoktu
Üzeyir Garih, işadamı kimliğinin yanı sıra, başta eğitim olmak üzere birçok alanda aktif bir kişiydi. Genelde korumasız gezen Garih, ortağı İshak Alaton'la birlikte küçük bir odada Alarko Holding'in temelini attı. Ekonomiden politikaya çeşitli gazetelerde köşe yazıları yazan Garih'i dostları
'sempatik, her soruna çözüm getiren' biri olarak tarif ediyordu.
Tatilde acı haber
Lili Garih, eşinin öldürüldüğünü Bodrum'da tatil yaparken öğrendi. İşadamı Şarık Tara,
olaydan sonra özel uçağıyla Bodrum'a gidip, perişan haldeki Garih'i İstanbul'a getirdi.
Ziyaret şaşkınlığı
'Sık sık gelirdi'
Garih'in öldürüldüğü Eyüp Mezarlığı'nı ziyaretine ilişkin değişik açıklamalar yapıldı. Çevre esnafının "Sık sık mezar ziyareti yapardı" sözlerine karşılık Garih'in yakın çevresi "Bu ziyaretlerden haberimiz yok" dedi.
Çakmak için
Alarko'dan da "Sır mezara gitti" açıklaması yapılırken zanlı "Küçük Hüseyin Efendi'nin mezarına giderdi" diye ifade verdi. Son olarak Garih'in dostu Alaton noktayı koydu: Fevzi Çakmak'ı ziyaret ederdi.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi
AYŞEGÜL DİKENL / Arşivi
SUNA AKTAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Alarko Holding Şirketler Topluluğu Başkanı Üzeyir Garih, dün Eyüp Sultan Mezarlığı'nda bıçaklanarak öldürülmüş olarak bulundu. Olay '155 Polis İmdat' telefonuna mezarlık içinde bir kişinin bıçaklanmış halde yattığı ihbarı yapılması üzerine ortaya çıktı. Cesedi bulan polislerin yaptığı üst aramasında kimlik ve kredi kartlarından teşhis edilen Garih'in vücudunda 10 bıçak darbesi tespit edildi. Garih'e ait Mercedes marka otomobil ise saat 16.00 sıralarında Eyüp Sultan otoparkında bulundu. Cinayeti işleyen 14 yaşındaki F.N. yakalandı.
12.50'de ayrıldı
Hafta sonları şoförü izinli olan Üzeyir Garih, dün sabah 07.00'de kendi kullandığı 34 NL 050 plakalı Mercedes marka otomobiliyle Ortaköy'deki holding binasına gitmek üzere evinden ayrıldı. Holdingde yapılan bir toplantıya katılan Garih'in, saat 11.00 ile 12.10 arasında Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Nikolay Vassilev'i kabul ettiği ve işadamı Şarık Tara ile de telefonda görüştüğü öğrenildi. Garih saat 12.50' de ise yine kendi kullandığı otomobiliyle holdingden ayrıldı.
Birlikte yürüdüler
Garih, 14.00 sıralarında Eyüp Sultan Mezarlığı'nda görüldü. Polis yetkililerinin, çocukluğu sırasında ailesine yardımları dokunan bir kişinin mezarını ziyarete gittiğini söylediği Garih, otomobilini park ettikten sonra Piyerloti tarafından mezarlığa girerek yürümeye başladı. 250 metre kadar gittikten sonra mezarlıkta biriyle sohbet ederek yürümeye devam etti. Mareşal Fevzi Çakmak'ın mezarının yanına geldikleri sırada katil Garih'i bıçaklamaya başladı ve kaçtı.
155'e ihbar geldi
Saat 14.30 sıralarında polis telsizlerinden,
'155 Polis İmdat' telefonuna Eyüp Sultan Mezarlığı'nda bir kişinin bıçaklanmış halde yerde yattığı ihbarı yapıldı. Olay yerine giden ancak ilk aramada sonuç alamayan polis ekipleri ikinci aramalarında saat 14.50 sıralarında Türkiye'nin ilk Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak'ın mezarının yanında Garih'in bıçaklanarak öldürülmüş cesedini buldu. Garih'in cesedinde kimlik kartları ve kredi kartları bulundu.
Ekipler görevde
İstanbul Emniyet Müdürvekili Hasan Özdemir olay yerine giderken, başta Terörle Mücadele, Organize Suçlar ve Asayiş Şube müdürlükleri olmak üzere polis teşkilatındaki
tüm birimler olayla ilgili soruşturmaya başladı. Bazı yollar trafiğe kapatıldı, cesedin bulunduğu alan güvenlik şeridine alındı, basın mensupları ve Garih'in yakınlarının alana girişine izin verilmedi.
Mezarlığın Piyerloti çıkışına yakın bir yerde bulunan Garih'in cesedi üzerinde yapılan incelemede sırt, karın ve göğüs bölgesi ile bacaklarında 10 bıçak yarası tespit edildi. İncelemede Garih'in saldırıdan sonra yaralı halde kısa bir mesafe hareket ettiği anlaşıldı. Garih'in cesedi, saat 16.20'de Adli Tıp'a götürüldü. Garih'in üzerinden kimlik ve kredi kartlarının yanı sıra 8 milyon 500 bin lira ile 12 dolar para çıktığı, cep telefonunun ise alındığı belirlendi.
Boyacı F.N. yakalandı
Görgü tanıklarının ifadesiyle çizilen iki robot resim doğrultusunda Eyüp bölgesinde operasyonlarını yoğunlaştıran polis, Garih'in katil zanlısını yakaladı. Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanan zanlının Eyüp'te 'Boyacı' lakaplı 14 yaşındaki F. N. olduğu açıklandı. F.N.'nin Emniyet'te suçunu itiraf ettiği belirtildi. Olayın hemen ardından yapılan diğer operasyonlarda şüpheli olarak yedi kişinin daha gözaltına alındığını açıklandı.
İşadamı, yorumcu ve yazar
İSTANBUL - 1929'da İstanbul'da doğan Üzeyir Garih, 1951'de İTÜ'den makine yüksek mühendisi olarak mezun oldu. 1954'e kadar Carrier Crop.'un Türkiye şubesinde tesisat mühendisliği yaptıktan sonra İshak Alaton'un teklifi üzerine Alarko Kolektif Şirketi'nin ortağı oldu.
Aktif bir kişilik
Holding kimliği kazanan Alarko Şirketler Topluluğu'nda, Alaton ile birlikte başkanlık görevini sürdürdü. TÜSİAD, MESS, Loyd Vakfı, Sisav Rotary, Lions, Propeller, Isı Bilimi ve Tekniği Derneği, İSO Meclisi, Turizm Yardımcıları Derneği, TOKYAD, IESC, AIESEC Ashrae ve benzeri yerli yabancı birçok vakıf ve dernekte yönetim ve danışmanlık görevi yapan Garih, 1984'te İTÜ'den 'fahri doktor' unvanı aldı. 1990'dan bu yana Filipinler Cumhuriyeti İstanbul Fahri Başkonsolosluğu görevini yürüttü.
Geniş bir ilgi alanı
Mühendis, işadamı, öğretim görevlisi ve bir düşünür olan Garih'i, çalışma arkadaşları ve dostları, çalışkan, sosyal, sempatik, konuşmayı seven, pratik ve çözüm bulucu olarak tanıyordu. Küçük bir odada, beş parasızken ortağı İshak Alaton'la kurduğu Alarko'yu 10 maddelik bir felsefeyle yönetiyordu. Ekonomiden dış politikaya, kültürden iç siyasete kadar geniş bir ilgi alanı yelpazesine sahip Garih, bu konulardaki
görüşlerini kamuoyuyla paylaşmak için,
birçok televizyon programında yorumcu olarak yer aldı. Garih yazılarıyla da gazete sütunlarına konuk oldu.
'İşadamı etkin olmalı'
Dış politikada işadamlarının etkin bir rol almasını savunan Garih, Ermeni sorunuyla Türkiye'ye destek aramak için ABD'deki Yahudi Lobisi ile temasa geçmiş birçok ABD'li senatöre mektup yazmıştı. İngilizce, Fransızca ve İspanyolca'yı Türkçe kadar iyi konuşan Garih, koyu bir Beşiktaş taraftarıydı. Evli, iki çocuk ve beş torun sahibi Garih'in 'Deneyimlerim 1-2-3-4'
adında dört kitabı yayımlandı. İşadamı Garih, Yedi Tepe Üniversitesi'nde işletme dersleri veriyordu.
'Para vermeyince öldürdüm'
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen katil zanlısı, 'Boyacı' lakaplı F. N. ilk ifadesinde Üzeyir Garih'in sık sık Mevlevi dervişi Küçük Hüseyin'in mezarını ziyaret ettiğini ve her gelişinde kendisinden para isteyip aldığını söyledi. F. N., "Bugün de para istedim. Bana, 'Param az veremem' dedi. Ben de sinirlendim, önce sırtından sonra da göğsünden ve diğer yerlerinden bıçakladım. Yere düştükten sonra da cüzdanından paralarını alıp kaçtım" dedi. Polis, 14 yaşındaki katil zanlısı F. N. için,
"Oturduğu Eyüp civarındaki İslambey'de
'psikopat', 'ayakçı' olarak tanınıyor" dedi.
Mezarlığı niçin ziyaret etti?
Çevre esnafı tarafından sık sık Eyüp Sultan Mezarlığı'na geldiği belirtilen Üzeyir Garih'in kimin mezarını ziyaret ettiği tam bir muammaya döndü. Cinayetten sonra Alarko Holding Halkla İlişkiler Koordinatörü Seyit Mehmet Gürol tarafından "Sayın Garih'in sık sık mezarlık ziyaretine gittiğine dair aile ya da holding çalışanlarının bir bilgisi yok" açıklaması yapıldı. Polis yetkilileri ise Garih'in kimin mezarını ziyaret ettiğini söylemenin kendi görevleri olmadığını, bunu ancak ailenin açıklayabileceğini belirtti. İşadamı Şarık Tara'nın özel uçağı ile Bodrum'dan İstanbul'a gelen eşi Lili Garih ise, havaalanında hiçbir açıklama yapmadı.
Yakalanan katil zanlısı F. N. ifadesinde ise Üzeyir Garih'in sık sık Mevlevi dervişi Küçük Hüseyin'in mezarını ziyaret ettiği iddiası yer aldı. Geç saatlerde bir açıklama yapan Alarko Holding ortaklarından İshak Alaton da, Garih'in babasının yakın arkadaşı olan Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Mereşal Fevzi Çakmak'ın mezarını ziyaret ettiğini açıkladı. Alaton "Kendisi ayda en az bir kez mezarlığa giderdi. Aynı zamanda öz babası cerrahtı. Babasının mezarı başında dostlarının ruhlarını şad ederdi. Hayatın devamına inanan bir mümindi Üzeyir Garih" şeklinde konuştu.
Son gören Bulgar bakan
İSTANBUL - Üzeyir Garih'le öldürülmesinden kısa süre önce görüşen Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Nikolay Vassilev, Bulgaristan Başkonsolosluğu'nda düzenlediği basın toplantısında, Garih ile öldürülmesinden bir saat önce, holding binasında görüştüklerini söyledi.
Vassilev, şunları kaydetti: "Garih ile öldürülmesinden bir saat önce saat 11.00-12.00 arasında görüşmüştük. Öldürülmesi bizi çok kötü etkiledi.
Onun ailesine ve yakınlarına duygularımızı ifade etmek için birkaç saniye sessiz kalarak ona saygımızı göstermek istiyoruz. Onunla özel odasında görüşmüştük. Odasında birçok devlet adamının fotoğrafları vardı. Biz de onunla birçok fotoğraf çektirdik. Ama bunun birkaç saat sonra sona ereceğini düşünemezdim."