@ismailsaymaz

Katillere pasaportu verene 'özel hayat' kalkanı

Katillere pasaportu verene 'özel hayat' kalkanı
Katillere pasaportu verene 'özel hayat' kalkanı

Mehmet Ali Ağca ve Abdullah Çatlı'da pasaportlarını Nevşehir'den almıştı.

Eski milletvekili ve CHP İl Başkanı Mehmet Zeki Tekiner cinayeti için inceleme yapan kızı Aylin Tekiner Nevşehir'de katillere verilen pasaportları araştırmak istedi. Emniyet bu talebe izin vermedi: Pasaport arşivi, özel hayat!
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Nevşehir’de ülkücüler tarafından 1980 yılında öldürülen eski milletvekili ve CHP İl Başkanı Mehmet Zeki Tekiner’in kızı Aylin Tekiner, bu cinayeti azmettirenler ile o tarihlerde Abdullah Çatlı ve Mehmet Ali Ağca’nın da aralarında olduğu ülkücülere Nevşehir Emniyeti tarafından sahte pasaport verilmesine ilişkin bağlantının peşine düştü. ‘Susurlukçu’ İbrahim Şahin’in de görev yaptığı, sonradan şüpheli biçimde “yakılan” pasaport şubesinin sorumluları hakkındaki soruşturma evrakına ulaşabilmek için Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na (KKK) başvuran Tekiner’e, “özel ve aile hayatı” gerekçe gösterilerek, ret yanıtı verildi.

CHP Nevşehir İl Başkanı, eski senatör ve milletvekili Mehmet Zeki Tekiner, 17 Haziran 1980’de ziyaret için gittiği parti üyesi Yavuz Yükselbaba ile birlikte öldürülmüştü. Tekiner’in öldürülmesi sonrası Ülkücü Gençler Derneği’nde (ÜGD) cinayetin planlandığı anlaşıldı. İddiaya göre ÜGD’li öğretmen Ömer Ay’ın Tekiner’in öldürülmesi için Uğur Coşkun ve Mehmet Onur Miman’a talimat vermişti. Coşkun ve Miman cinayetten tutuklanıp mahkum edilirken, Ömer Ay beraat etmişti. Bu davadan 11 yıl tutuklu kalan Coşkun cezaevinden 'yanlışlıkla' tahliye edilip yurtdışına kaçmıştı. Coşkun, 2012’de yapılan yasal değişikle Türkiye ’ye dönmüştü.   

KUŞKULU YANGIN

Tekiner Davası sırasında Nevşehir’deki ülkücü yapılanmaya ilişkin bulgulara ulaşılmıştı. ÜGD’nin kapatılması ihtimaline karşı açılan yeni derneğin başkanlığını Abdullah Çatlı üstlenmişti. Çatlı ile yolları Susurluk’ta kesişen eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin de Tekiner’in öldürüldüğü o süreçte Nevşehir’de komiser yardımcısıydı. Abdullah Çatlı, Ömer Ay, Mehmet Şener ve Mehmet Ali Ağca gibi cinayete karışmış ülkücülere verilen sahte pasaportların Nevşehir Emniyeti’nde hazırlandığı ve altında Şahin’in imzasının olduğu ortaya çıkmıştı. Daha sonra pasaport şubesi arşivinin “yandığı” açıklanmıştı.

Tekiner dosyasına giren evraka göre, pasaport işlemlerinden ötürü dönemin İl Emniyet Müdürü Haydat Tek ve üç polis hakkında soruşturma başlatıldı. Savcılık, Tekiner cinayetini gerçekleştiren örgütün aynı zamanda sahte pasaport suçuna da karıştığını saptamıştı. Ne var ki daha sonra bu dosya, cinayet dosyasından ayrıldığı için soruşturmanın akıbeti bilinmiyordu.

GEREKÇE: ÖZEL HAYAT

Tekiner’in kızı Aylin Tekiner, babasının öldürülmesine ilişkin yeni bulgulara ulaşabilmek için KKK’ye başvurarak, pasaport dosyasının örneğini istedi. KKK’den verilen 18 Mart tarihli yanıtta, Tekiner’in bu “dosyanın tarafı olmadığı, dosyayı incelemesine, dosyadan tutanak ve evrak almasına imkan bulunmadığı” savunuldu. Dosyanın verilmesi halinde şüphelilerin özel hayatının ihlal edileceği ileri sürülerek, şöyle denildi:

“Talep edilen soruşturma/dava dosyasında çok sayıda kişiyi (sanık, tanık, mağdur vs.) ilgilendiren ve açıklanması halinde kişilerin özel ve aile hayatına, şeref ve haysiyetine, mesleki ve ekonomik değerlerine haksız müdahale oluşturacak bilgiler içeren ifade, beyan ve belgeler bulunabileceği hususu göz önüne alındığında, talebin bilgi edinme hakkı kapsamı dışında olduğu bildirilmiştir.”