'Katil'lerini DNA izi yakalatacak

'Katil'lerini DNA izi yakalatacak
'Katil'lerini DNA izi yakalatacak

Sınırlarda polise Münevver?in katil zanlılarından Cem Garipoğlu?nun fotoğrafları dağıtılmıştı. FOTOĞRAF: FIRAT KESKİNKILIÇ / DHA

Münevver Karabulut'un üzerinde birden fazla kişinin tükürük izine rastlanınca soruşturmanın boyutu değişti. Katil zanlılarını DNA analizi ortaya çıkaracak

İSTANBUL - Bıçaklandıktan sonra başı testereyle kesilerek çöp konteynerına atılan Münevver Karabulut’un ‘katil’leri için gözler DNA testinde. Adli Tıp Kurumu’nun raporunda, Karabulut’tan alınan örneklerde bir değil, birden fazla şahısın tükürüğüne rastlanması, cinayeti bir değil birden fazla kişinin işlediği olasılığını kuvvetlendirdi. 
Polis, Cem Garipoğlu’nun, üç arkadaşı ve tutuklu babasından başlayarak, o DNA’ların kime ait olmuş olabileceğini belirlemeye çalışıyor.   

Tecavüz girişimi mi?
18 yaşındaki Münevver Karabulut, 3 Mart günü öldürüldü. Cesedi Etiler’de bir çöp konteynerında bulundu. Adli Tıp Kurumu, Münevver Karabulut Cinayeti’ne ilişkin hazırladığı otopsi raporu geçen cuma günü  savcılığa gönderdi. Rapora göre; Karabulut’tan alınan ‘sürüntü’ adı verilen tükürük örnekleri birden çok kişiye ait olduğu belirlendi. Raporda, ‘şahıslar’ ifaresi kullanıldı.
Ayrıca iç çamaşırında bir kişiye ait  sperm örneğine rastlanıldı. Ancak Karabulut’un bakire olduğu ve vajinal bölgesinde herhangi bir sperm örneğinin bulunmadığı kaydedildi.
Karabulut’un ölümünün gerekçesi olarak, ‘Kesici alet yaralanmasına bağlı iç organ kesilmesinden iç kanama’ ile ‘Boğazlanmaya bağlı omur kesisiyle birlikte büyük damar kesilmesinden gelişen dış kanamanın müşterek etkisi’ gösterildi. Karabulut’un vücudunda 29 bıçak darbesi saptanırken, otopsi sonucuna göre ölüm şöyle gerçekleşti:
‘Katil’ler genç kız önce sırtüstü yere yatırdı, sonra dizleriyle göğsüne bastırdı. Münevver’in her iki göğsünde, bastırmadan kaynaklanan morarmalar oluştu. Uzun süren boğuşmada Karabulut, defalarca bıçaklandı. En sonunda testereyle boynu kesildi.

Kan örneği alındı
Karabulut ailesinin avukatı Altan Altınyurt’a göre, rapordakin ‘şahıslar’ ibaresi cinayetin birden çok kişi tarafından işlenmesi olma ihtimalini güçlendiriyor. Ancak Garipoğlu’nu muhtemel suç ortaklarının kimler olduğu henüz belirlenmiş değil. Savcılık, bu doğrultuda Garipoğlu ve Karabulut’un üç arkadaşının ifadesini ve kan örneklerini aldı. Bu örnekler, Karabulut’tan alınan örneklerle karşılaştırılacak. Ayrıca gençler için adli kontrol kararı da verildi. DNA örnekleri, Cem Garipoğlu’nun babası Mehmet Nida Garipoğlu’ndan alınan örneklerle de karşılaştırılacak. İddiaya göre, muhtemel suç ortakları ‘aileden’ olabilir.
Avukat Altınyurt, söz konusu ‘şahısların’ kimler olduğunun DNA incelemesi sonrasında ortaya çıkabileceğini ve bu doğrultuda cinayet masasının harekete geçtiğini söyledi.
3 Mart’taki cinayetten sonra Garipoğlu’nun babası Mehmet Nida ve annemi Tülay Makbule de gözaltına alınmış, ancak dört gün boyunca sorgulandıktan sonra serbest bırakılmışlardı. Evde, baba Garipoğlu’nun gömleği de dahil kimi eşyalarda kan bulunmasına rağmen çiftin serbest bırakılması kamuoyunda tepki yaratmıştı. 

Anne geri dönmeyebilir
Baba Garipoğlu, gömleğindeki kan izlerinin Münevver Karabulut’a ait olduğu DNA testiyle  kanıtlanınca, cinayetten 24 gün sonra tutuklandı. Oğul Cem Garipoğlu, cinayet gününden beri kayıp. Anne Tülay Makbule Garipoğlu’nun da Moskova’ya gittiği ve dönmeyebileceği öğrenildi.