Katır sırtında aşı yolu

Diyarbakır'daki Akçasır Köyü'nün ne yolu, ne elektriği, ne suyu var. Köylüler hayatta ilk kez sağlık ekibi gördü.

DİYARBAKIR - Çocuklara kızamık, polio, difteri, tetanos ve boğmaca aşısı yapmakla görevli Kulp Sağlık Grup Başkanlığı ekiplerinin, ilçenin kuzeyindeki sarp dağlık kesimde yer alan ve yolu olmayan Akçasır'a
ulaşmaları bir macera oldu. Ekibi taşıyan, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün Skorsky tipi helikopteri, köy civarında düz alan bulunamaması sonucu inemedi.
Ekip, Akçasır'a karayoluyla gitme kararı aldı. Kulp Sağlık Grup Başkanı Dr. İhsan Esmer, dört kişilik ekibe hazırlanmaları direktifi verdi. Hazırlık iki gün sürdü.
30 km.'lik yol beş saat sürdü
Ekibi yola çıkmadan bilgilendiren Sağlık Grup Başkanı Dr. Esmer, yolun zorluğunu anlattı ve uyardı: "Köye, köy dışından insanlar nadiren gidiyor. Bu nedenle davranışlarınıza dikkat edin. O insanlar sizi farklı görebilir. Diyalog kurun. Her çocuğu mutlaka aşılayın."
Ali Öztürk, Cahit Balyer, Osman Şener Rüzgâr ve İkrami Çelik'ten oluşan sağlık ekibi, Kulp merkezine 50 kilometre mesafedeki Akçasır Köyü'ne doğru 20 kilometrelik stabilize yolu, araçla üç saatte gidebildi.
Buradan öteye yol olmadığı için köylülerin getirdiği katırlara binen ekip, 30 kilometrelik yolu ancak beş saatte alabildi ve köye ilk kez bir sağlık ekibi girdi.
Gece el feneriyle çalıştılar
Ekip, köylülerin şaşkın bakışları arasında bir süre dinlendikten sonra, köylüleri muhtar Ömer Çiçek aracılığıyla aşı hakkında bilgilendirdi. Çiçek'in evinde çocukları aşılamaya başlayan ekip, güneşin batışıyla karanlığa gömülen köyde el feneri ışığını kullandı. Sabahın ilk ışıklarıyla mezralardaki çocukları aşılama çalışmaları tamamlandı. Mezralar dahil 369 çocuğu aşıladıklarını belirten ekip görevlisi Ali Öztürk, "Köylüler aşının ne olduğunu bilmiyordu. Ancak bilgilendirmenin ardından ne olduğunu anladılar" dedi.
Muhtar Çiçek de dağlık kesimde olan köyün, bu nedenle medeniyetten mahrum kalmasından yakındı: "Haritada köy yolu gösteriliyor, ama yol yok, okul yok. İlçeye ve Diyarbakır'a gidip derdimizi anlatıyorum, ancak çare bulamıyorum. Köyde, yol, elektrik, su ve okul yok. İlkel şartlarda yaşıyoruz. Bu mevsimde altı aylık kışlık erzakımızı alıp götürüyoruz. Hastalarımızı ilçeye ulaştırana kadar bin bir dert çekiyoruz. Bazı hastalarımız yolda ölüyor, bazıları yolda doğum yapıyor."
Bürokratlar şaşkın
Diyarbakır'a yeni atandığını belirten vali Efkan Ala, duydukları karşısında çok şaşırdı. Ala, "Olayı duyunca çok şaşırdım. Bölgeyle özel ilgileneceğiz. Gerekirse beş iş makinesini oraya göndereceğiz" diye konuştu. Aynı söz Kulp Kaymakamı Yüksel Kara'dan da geldi. Kara, Kulp'a yeni atandığını, konuyla yakından ilgileneceğini söyledi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Suat Yıldırım ise yol olmadığı için Akçasır'a okul yapılamadığını söyledi.
Kayacık Köyü'nün de kaderi aynı
Sağlık ekibini zorlayan tek köy Akçasır değil. Dr. Esmer, yolu olmayan köylere gitmek için birçok yolu denediklerini, ancak ulaşamadıklarını söyledi: "Akçasır gibi bir de Kayacık Köyü var. Bu iki köye sekiz kişilik
ekip gönderdik. İki köyün de yolu yoktu. Dört kişi Kayacık Köyü'ne katır sırtında ve yürüyerek, dört kişi de Akçasır Köyü'ne o şekilde ulaştı. Beş yaş altı çocukların ilk kez rutin aşıları, 15 yaşa kadar çocukların da kızamık aşıları yapıldı. Bu, bizim için büyük başarı."