Katliam gibi kaza için korkunç iddialar

Katliam gibi kaza için korkunç iddialar
Katliam gibi kaza için korkunç iddialar
Ankara'nın göbeğinde 12 can alan korkunç otobüs kazasının sebebiyle ilgili halen tek açıklama yapılmazken, çok çarpıcı bir iddia geldi: En tecrübeli otobüs şoförleri itfaiyeye, bakımdan sorumlu teknik personeli kazma kürek işlerine verdiler!

RADİKAL -  Ankara Dikimevi’nde, Büyükşehir Belediyesi işletmesi EGO’ya ait belediye otobüsünün kaldırıma çıkarak 12 kişi ezdiği kazayla ilgili çok çarpıcı iddialar gündeme geldi. Hürriyet gazetesinin haberine göre, EGO-DER Başkanı Korkmaz Uğraş, otobüsün ‘amvele’ diye tabir edilen duruma düştüğü için korkunç kazanın yaşandığını ileri sürerek şu iddialarda bulundu: “Daha önce de benzer kazalar yaşandı. Aynı model körüklü otobüslerde oluyor. İşin garibi, kaza yapan bütün şoförler de aynı şeyi vurguluyor. Ocak 2015’te uygulamaya konulan torba yasayla, EGO’da çalışan kadrolu personelin hepsi görevlerinden alındı. EGO’da çalışan 132 şoför şimdi itfaiyede şoförlük yapıyor. EGO’daki teknik personel bazı arkadaşlarımızı da şimdi ASKİ’de kazma-kürek işlerinde çalıştırıyorlar. EGO’da önceden ustalık sınavı açılıyordu. Şimdi işler değişti, ustasını almıyorlar, eli biraz pense tutan arkadaşlarımızı atölyeye alıyorlar.”

Dikimevi faciası: Otobüs kontrolümden çıktı

EK İŞ , PSİKOLOJİK BASKI

EGO-DER Başkanı Korkmaz Uğraş, iddialarını şöyle sürdürdü:“EGO’da şoförlük yapan taşeron personel de ek iş yapmak zorunda kalıyor. İşten çıktığı zaman ya dolmuşta ya da takside çalışıyor. Dinlenmesi gereken vakti de çalışarak geçiriyor. Araçların kartlı servisi var, verilen saatlere uymak zorunda. Şoför işveren baskısı altında, yolcu baskısı altında, trafiğin baskısı altında kalıyor.”

Ankara'daki otobüs faciasında çarpıcı iddia: Aynı otobüsler, benzer facialar

AMVELE NE DEMEK?

EGO-DER Başkanı Korkmaz Uğraş, kaza nedeni olarak ‘amvele’yi gösterdi. Amvele diye tabir edilen durum, otobüsün sürekli gaz yemesi, yani gaz pedalının sonuna kadar basılı kalması durumu, Böyle bir durumda aracın frenleri işlevsiz kalıyor. Bu durumu bertaraf etmek için aracı boşa almak gerekiyor. Bunu da ancak tecrübeli şoförler biliyor.