Katliam unutulmadı

Sivas Madımak Oteli'nde sekiz yıl önce şeriatçılarca yakılarak katledilen 37 kişi dün mezarları başında ve Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki törenlerle anıldı.

SİVAS/İSTANBUL - 1993'te Sivas Madımak Oteli'nde katledilen 37 kişi dün hüzünle anıldı.
Sivas'taki ilk anma programını CHP il örgütü yaptı. CHP İl Başkanvekili Bülent Renda Deniz önderliğinde Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atürk Anıtı'na çelenk koyan 30 parti üyesi, katliamı kınadı. Anma Tertip Komitesi tarafından düzenlenen programda da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, KESK, EMEP, ÖDP, İHD'lilerden oluşan yaklaşık 100 kişi, ölenlerin fotoğraflarını taşıyarak polis kordonunda Madımak Oteli'nin önüne gitti. Bazı katılımcıların, 'Sivas'ın ışığı sönmeyecek' yazılı yelekler giydiği görüldü. Daha önceki yıllarda otelin giriş kapısına atılan karanfiller, bu kez otelin camına yapıştırıldı.
Gözyaşlarını tutamadı
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Örgütlenme Sorumlusu Ali Timurtaş Özmen yaptığı konuşmada, "Olayların görünen sorumlularından
31'inin idamı onaylandı. Ceza, kamu vicdanını
rahatlattı mı diye sormadan geçemiyorum. Kamu vicdanı rahatlasaydı, bugün bizler burada olmazdık" diye konuştu.
Katliam sırasında otelin terasından kaçmayı başaran Olgun Şensoy, otelin camına gözyaşları içinde karanfil yapıştırdı. Grup, daha sonra otobüslerle İmranlı ilçesi Kılıçkaya Köyü, Han mezrasına giderek, katliamda yaşamını yitiren sanatçı Hasret Gültekin'in mezarını ziyaret etti.
37 kişi Ankara'daki 'Demokrasi ve Laiklik' mitinginde de anıldı. Pir Sultan Abdal Derneği tarafından düzenlenen miting, Abdi İpekçi Parkı'nda 2 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Mitingde konuşan Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı Ali Balkız, Sivas katliamını konu alan davanın delillerinin yok edildiğini öne sürdü.
Mezar ziyaretleri
Olayda ölen ozan Nesimi Çimen ile yazar Asım Bezirci de İstanbul'daki mezarları başın-
da anıldı. Karacaahmet Cemevi önünde toplanıp, üzerinde ölenlerin isim ve fotoğraflarının bulunduğu büyük bir pankartla Karacaahmet Mezarlığı'na kadar yürüyen grup, Çimen'in kabrine kırmızı karanfiller bıraktı.
Pir Sultan Abdal Derneği Kadıköy Şube Başkanı Kaya Uluyılmaz, "Dönemin Sivas Valisi, hâlâ konuşmamıştır. Savcılar, birçok bulguyu Madımak Oteli'nin külleri arasında kaybetmiştir" dedi. 300 kişilik bir grup da Asım Bezirci'nin Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki
kabrini ziyaret etti. Sivas katliamı Eskişehir'de de törenle anıldı.
(Radikal, dha, aa)