Katliam zanlısının babası: Askerlik oğlumun psikolojisini bozdu

Zonguldak Çaycuma'da eşini, kayınpederini, kayınvalidesini, iki baldızını ve kayınbiraderini öldüren Şafak Köksal'ın, 21 Ekim 2007'de 12 askerin şehit olduğu Dağlıca baskınında PKK'lılarla çatıştığı ortaya çıktı. Zanlı Şafak Köksal ve zanlıya yardım ettiği iddia edilen ağabeyi tutuklandı.


İddiaya göre Şafak Köksal'ı katliama götüren süreç, eşi Ayşe Köksal'ın şiddetli geçimsizlik nedeniyle evi terketmesiyle başladı. Katliam zanlısı Şafak Köksal, bir ay önce sürekli kavga ettiği ve sözünü dinlemediği iddia ettiği eşinin üzerine silahla ateş açtı. Köksal gözaltına alındı serbest bırakıldı.

Akrabaları, Ayşe Köksal'ın, bu süreçte eşinin kendisini öldüreceğine yönelik suç duyurusunda bulunduğunu iddia etti. Olayın üzerine Ayşe Köksal, 5 aylık çocuğu Doğu ile ailesinin evine yerleşti.

Şafak Köksal, eşini ve çocuğunu görmek için sık sık kayınpederinin evine gitmeye başladı. Ziyaretler gerginliğe yol açtı. Aile damadın ziyaretlerinden rahatsızdı.

Ayşe Köksal'ın ailesi kızlarının Şafak Köksal'la evlenmesini istemiyordu. Bu nedenle damatla kayınpederi arasında gerginlik vardı. İddiaya göre Köksal katliam planı bu ayrılık sürecinde yaptı.

Damat köye yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta kendilerine ait kömür ocağından dönen Köroğlu ailesinine pusu kurdu. Yolu kütükle kapattı. Kamyonetten inen eşinin 2 kızkardeşi ile kayınpederi ve kayınvalidesini silahla öldürdü.

Köksal, 4 kişiyi katlettikten sonra 8 kilometrelik yolu yürüyerek önce kendi evine sonra da eşinin kaldığı eve gitti. 5 aylık oğlunun gözü önünde eşi Ayşe Köksal ve kayınbiraderini öldürdü. O gün asker uğurlamak için Çaycuma'ya giden kayınbiraderi Ali Köroğlu ise katliamdan kurtuldu.

Teslim oldu ve tutuklandı

Katliamın ardından çocuğunu yanına alan köksal 5 aylık oğlunu kendi evinde bırakıp köy kahvesine gitti. Kahvede jandarmayı aradı ve teslim oldu.

Köksal'ın evindeki 2 tabanca ve 1 av tüfeğine el konuldu. Zanlı jandarmadaki ifadesinde eşinin ailesinin kendisini hor gördüğünü ve çocuğunu göstermedikleri için cinayetleri işlediğini söyledi.

İlk olayın ardından Köksal'ın evinde bulunan rutsatlı 3 silaha neden el konulmadığı tartışma konusu. Köksal ile olaya karıştığı iddia edilen kardeşi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Adliye çıkışında gazetecilerin olayla ilişkin sorularını cevaplayan baba İsmail Köksal, Hakkari'nin dağlık bölgesinde vatani görevini yapan oğlunun, psikolojisinin bozulduğunu söyledi.

Askerden döndükten oğlu Şafak Köksal'ın, gelini Ayşe Köksal'ı kaçırdığını ve evlendiklerini anlatan baba Köksal, "Oğlum bu kadar insanın canına kıyarak çok büyük yanlış yaptı. Onlardan birisi oğlumu öldürseydi bu kadar üzülmezdim, çünkü giden 6 can var" dedi.

Dağlıca baskında PKK ile çatışmış

Askerliğini Komando olarak Hakkari'de yapan Köksal'ın iki yıl önce Dağlıca'da 12 askerin şehit olduğu 8 askerin kaçırıldığı birlikte görev yaptığı ve oğluna da Doğu adını verdiği öğrenildi.

6 kişinin cenazesine hastanede otopsi yapıldı. 5 aylık çocuğun nerede kalacağını Sosyal Hizmet uzmanları tarafından yapılan incelemenin ardından sonra belli olacak. Otopsinin ardından cenazeler Çayırlı köyünde toprağa verildi.