Katliama beraat istemi

İstanbul'da 1993'te Perpa'ya düzenlenen ve beş kişinin yaşamını yitirdiği baskınla ilgili açılan 'yargısız infaz' davasında ceza alan polisleri Yargıtay kurtardı.

ANKARA - İstanbul'da 1993'te Perpa'ya düzenlenen ve beş kişinin yaşamını yitirdiği baskınla ilgili açılan 'yargısız infaz' davasında ceza alan polisleri Yargıtay kurtardı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, baskında 'savunma sınırlarını aşarak birden çok adam öldürdükleri' gerekçesiyle üç yıl 10'ar ay hapse mahkûm edilen ve aralarında Susurluk sanığı özel timci Ayhan Çarkın'ın da bulunduğu beş polisle ilgili kararı bozdu. Daire, sanık polislerin 'yasal savunma sınırları içinde kalarak yetkilerini kullandıkları' gerekçesiyle beraatlerini istedi. Perpa' nın 11. katında 13 Ağustos 1993'te gerçekleştirilen operasyonda, Selma Çıtlak, Mehmet Salgın, Sabri Atılmış, Hakan Kasa ve Mehmet Akyürek ölmüştü. Ölenlerin yakınları çatışma olmadığını, sağ yakalama
olanağı varken kişilerin kasten öldürüldüğü gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.
Bunun üzerine Susurluk dışında 'kumarhane kralı' Ömer Lütfi Topal'ın öldürülmesi davasında da sanık olarak Ayhan Çarkın'la birlikte dokuz polis memuru hakkında dava açılmıştı. Yargılamayı yapan İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, polis memurları Ömer Kaplan, Ayhan Çarkın, Ayhan Özkan, Hüseyin Doğru ve Selim Kostik'i 'savunma sınırlarını aşarak birden fazla kişiyi öldürmek'ten suçlu bulmuş ve üç yıl 10 ay 20'şer gün hapse mahkûm etmişti. Mahkeme dört polis hakkında ise beraat kararı vermişti.
Mahkemenin ceza kararı sanıklar ve avukatlarınca temyiz edilmişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, temyiz incelemesini tamamladı ve mahkeme görüşünün aksine sanık polislerin masum olduğu sonucuna ulaştı, dört polis hakkındaki beraat kararını ise onadı.
Ceza kararının bozularak beraat verilmesini isteyen Daire, "Polislerin teslim olun çağrısına karşılık maktullerin başlattığı silahlı saldırının hangi aşamada sona erdiği belirlenemediğinden, olayda savunmada aşırılığa kaçıldığı kabul edilerek, hüküm kurulması yasa ve usule aykırıdır. Polisler yasal savunma sınırları içinde görevlerini yapmışlardır" dedi. Dava yeniden İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.