Katliama son nokta

Bahçelievler semtinde Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi yedi gencin boğularak öldürülmesiyle ilgili katliam davasına...

ANKARA - Bahçelievler semtinde Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi yedi gencin boğularak öldürülmesiyle ilgili katliam davasına 23 yıl sonra nokta konulabildi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, dava sanıklarından ülkücü Ünal Osmanağaoğlu ve Bünyamin Adanalı'nın suça asli fail olarak katıldıklarını kesinleştirdi
ve her bir öldürme nedeniyle birer kez olmak üzere toplam yedişer kez idam cezasına mahkûm edildikleri mahkeme kararını onayladı.
Sıkıyönetimde başladı
Kamuoyunda 'Bahçelievler katliamı' olarak bilinen ve başını Susurluk'ta yaşamını yitiren ülkücü çete reisi Abdullah Çatlı'nın çektiği grubun işlediği cinayetlerle ilgili dava 23 yıl sürdü. Davanın ilk aşaması Ankara Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde görülmüştü.
Davada Haluk Kırcı yedi kez idam cezasına mahkûm edilirken, bazı sanıklar beraat etmiş, bazı sanıklar ise hiç yakalanamadığı için gıyaplarında yargılanmıştı.
Dava sıkıyönetimin kalkmasından sonra Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Devletin belge göndermekte çok nazlı davrandığı bu davada, Susurluk'tan sonra yakalanan firari sanıklar Ünal Osmanağaoğlu ve Bünyamin Adanalı yargılandı.
Mahkeme, iki sanığı da suça doğrudan katıldıkları ve suçu tasarlayarak işledikleri gerekçesiyle TCK 450/4 maddesi uyarınca yedişer kez idama mahkûm etti.
Bu karar, temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından 'Sanıklar Osmanağaoğlu ve Adanalı suçun asli faili değil, suça yalnızca katılan sıfatıyla cezalandırılsın' görüşüyle bozuldu. Ancak mahkeme kararında direnince dava tekrar Yargıtay'a gitti.
Yargıtay Başsavcılığı, sanıklara idam yerine en çok 20 yıl ceza verilmesi sonucunu doğuracak madde ile cezalandırma istedi. Dosyayı görüşen Yargıtay Ceza Genel Kurulu mahkemenin 'Sanıklar suçun asli failidir' görüşünü paylaşarak, yedişer kez idam kararını 5'e karşı 18 oyla onadı.

Af ve MHP ilgisi

İdam cezaları kesinleşen sanıklarla ilgili bu ceza infaz edilmeyecek. Çünkü, bu suçları 1991 yılında Özal tarafından çıkarılan Şartlı Tahliye kapsamına giriyor. Bu yüzden sanıkların 7'şer kez idam cezaları her bir idam cezası 10 yıla indirilecek. Böylece sanıklara verilen ceza 70'er yıl ağır hapis olarak belirlenecek.
Ancak sanıklar, bu cezayı da yatmayacak. Çünkü TCK'ya göre sanıkların çekmeleri gereken ağır hapis cezalarının toplamı 36 yılı geçemiyor.