Katliamcılar 'namus'un arkasında rantı mı saklıyor?

Mardin'nin Bilge köyünde 4 Mayıs 2009'da yedisi çocuk 44 kişinin öldürüldüğü olaya ilişkin davanın ilk duruşması, sanık ifadelerindeki çelişkileri de ortaya çıkardı.MESUT HASAN BENLİ

Katliamın bir numaralı sorumlusu Mehmet Çelebi, katliamı ‘namusunu temizlemek’ için yaptığını söylemesine karşın savcılık ifadesinde ‘namus konusu’nu hiçbir şekilde gündeme getirmedi. Mehmet Çelebi’nin eşi Fersi Çelebi de iftiraya uğradığını belirtti.
Güvenlik nedeniyle Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde çarşamba günü yapılan duruşmasında Mehmet Çelebi, Mazıdağ’ı Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği ifadede olduğu gibi saldırıya uğrayan aile ile aralarında hiçbir husumeti bulunmadığını belirtti.

Yalan söylüyorlar, namus değil
Ölen Fesih Çelebi ile gayrimeşru ilişkisi olduğu öne sürülen Mehmet Çelebi’nin karısı Fersi Çelebi ise, ifadesinde iftiraya uğradığını anlatarak, ‘Karşı taraftan bize söylenen her şey iftiradır. Bana karımda olan çocuğun başka birine ait olduğunu söylüyorlar. Bu sebeple bana gerekli olan tedavinin yapılmasını istiyorum. Bana iftira ettikleri için Osman Çelebi, Cengiz Çelebi, Ferhat Çelebi, Rukiye Çelebi’nden şikâyetçi ve davacıyım” diye konuştu.
Duruşmada, saldırıyı gerçekleştiren ailenin görevli olduğu üçüncü korucu timi sorumlusu sanık Ömer Çelebi duruşmada, çatışmayı duydukları sırada neden olay yerine, Üsteğmen Ahmet Başara’nın ‘mevzinizde kalın’ talimatı nedeniyle gitmediklerini söyledi. Ancak Üsteğmen Başara, savcılığa verdiği ifadede Ömer Çelebi’yi yalanladı:
“Köye yaklaştığımızda Mehmet Sait Çelebi aradı ‘komutanım köyü teröristler bastı. Köyün emniyeti sağlıyoruz. Komutanım su deposuna gelin’ dedi. Bunun üzerine ‘Neden olay yerine çatışma bölgesine gitmediniz, çabuk gidin’ diye emir verdim.”
Katliamın namusunu temizlemek için yapıldığına inanmayanlardan, saldırıda birçok yakınını kaybeden Abdurrahman Çelebi de, mahkemede verdiği ifadede, “Mehmet Çelebi namus için yaptığını söylüyor. Hepimiz Güneydoğu’da yaşıyoruz. Güneydoğu’da herkes şartları biliyor, namus meselesi iki kişi arasında olur” dedi.
Dava dosyasında katliamın ana nedeni ‘toprak ve petrol’ rantının olabileceği iddiasını güçlendirecek belgeler yer aldı. Köyden göçmek etmek zorunda kalan bazı köylülerin 5 Mayıs 2008’de Mazıdağı Kaymakamlığı’na verdikleri dilekçelerinde, Bilge köyünde kadastro çalışmaların başlatıldığı, hak kaybına uğramamaları için yapılan kadastro çalışmaları tespiti sırasında kendilerinin çağrılmasını istedi.