Katliamcılar 'terörist saldırı' diyerek jandarmayı yanıltmış

Bilge köyündeki saldırıyla ilgili Meclis komisyonunun tespiti: Katliamcılar 'terörist saldırı var' diye bildirdi, jandarma takviye almak için bekleyince köye geç gitti
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Mardin’ın Mazıdağ ilçesine bağlı Bilge köyündeki 44 kişinin ölümüne neden olan katliamı yapanların jandarmayı, ‘terörist saldırı’ diye yanılttığı belirlendi. Güvenlik güçleri, takviye güç almak için beklediği için olay yerine geç intikal etmiş.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde Zafer Üskül başkanlığındaki oluşturulan alt komisyon Mardin’deki araştırmasını tamamladı. Bilge köyünde saldırıya uğrayanların yakınları ile görüşen komisyon, Mazıdağ Kaymakamı, İlçe Jandarma Komutanı ve bölgedeki karakol komutanı, Mardin Valisi, İl Jandarma Alay Komutanı, Başsavcı, İl Sosyal Hizmetler Müdürü ve İl Milli Eğitim Müdürü’nden de bilgi aldı.
Komisyon, olaydan sonra karakol olay yerinden altı dakika uzaklıkta olmasına karşın jandarmanın neden anında müdahale edemediği iddialarını da araştırdı. Jandarma yetkililerinin verdiği bilgiye göre,  karakola ‘terörist saldırı oldu’ diye telefon geldi. Bunun üzerine nöbetteki beş korucu, köye giderken, jandarma, PKK’nin her saldırıdan sonra yaptığı gibi yola mayın döşeyeceği ve ‘pusu kurulmuş olabileceği’ endişesiyle gerekli emniyet önlemlerini almadan yola çıkmama kararı aldı. İl jandarma Komutanlığı’ndan da takviye kuvvet istendi. Jandarma bu sırada yeniden silah sesleri duyunca, köye dönen nöbetçi korucuların da mayın saldırısına uğradığını ya da pusuya düştüğünü sandı. Bu arada jandarma, köyde bulunan ve o gün nöbetçi olmayan korucuları aradı. Önce katliama uğrayan tarafın korucularını arayan jandarma, bu kişilere ulaşamayınca, bu sefer katliamı gerçekleştiren aileye mensup korucuları aradı. Telefonu açanlar ve bazıları da şüpheli olarak gözaltına alınan korucular, “Köye terörist saldırı oldu, yardım getirin” karşılığını verdi. Jandarma, önlemini de buna göre aldı. Yollar mayınla döşenmiş olabileceği ve pusu kurulabileceği olasılığına karşı jandarma, daha uzak olan ters yoldan ve ‘ambulans’ içinde köye ancak gece saat 23.30’da ulaşabildi.
Alt komisyonun CHP’li üyesi Ahmet Ersin, olayla ilgili Jandarma’nın geç kalması ya da ihmalinin söz konusu olmadığını belirterek, “Hem köylüler, hem de korucular terörist saldırı diyerek yanıltmış. Bu durumda jandarma gerekli güvenlik önlemini almadan gidemez. Onun için de ambulans içinde gitmek durumunda kalmışlar” dedi.