Katliamda ölü sayısında hâlâ çelişki var

Katliamda ölü sayısında hâlâ çelişki var
Katliamda ölü sayısında hâlâ çelişki var
Ankara'daki Cumhuriyet tarihinin en büyük terör saldırısında ölü, yaralı ve kimliği belirsiz ceset sayısında hâlâ çelişkiler yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı, TTB ve HDP farklı açıklamalar yaparken, vücut bütünlüğü olmayan cenazeler ve kayıpların sayının değişmesinde etkili olduğu belirtiliyor.

RADİKAL - Ankara katliamının ardından Sağlık Bakanlığı ölü sayısını 97 olarak açıkladı. Otopsileri izleyen Türk Tabibleri Birliği ve Ankara Barosu’na göre 105 kişi öldü. HDP Kriz Merkezi’nin 128 ölü açıklamasını, ÇHD Başkanı da teyit etti.

Hürriyet  gazetesinden Oya Armutçu ve Meltem Özgenç'in edindiği bilgiye göre Adli Tıp’ta 102 kişiye otopsi yapıldı, 97 cenaze yakınlarına teslim edildi. 3’ü tanınmaz halde olan 5 ceset kaldı. Yüzü tanınan 2 kişinin kimliğini ise kimse tespit edemedi.

Sağlık Bakanlığı’na göre 19 hastanede toplam 138 yaralı var. Bu yaralıların 58’i yoğun bakımda tedavi görüyor, ölü sayısı ise 97. Türk Tabipleri Birliği’ne göre ise 28 hastanede toplam 441 yaralı var. 58’i yoğun bakımda, ölü sayısı ise 105.

Valilikten anma yürüyüşüne izin çıkmadı

TTB genel başkanı Beyazıt İlhan’a göre farkın nedeni, vücut bütünlüğü olmayan cenazeler. “Ancak biz 105 ölümü teyit ettik. Zannediyorum önümüzdeki günlerde Başbakanlık da ölü sayısını netleştirecektir” diyen İlhan, HDP’nin ölü sayısını 128 olarak belirtmesi için ise “Kayıpları da ölü olarak sayıyorlar” dedi.

Otopsilere avukatlarla refakat eden Ankara Barosu avukatlarının hazırladığı listelere göre de ölü sayısı, “kayıplar ve kimliği belirsiz cesetlerin dışında” 97. Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı ise, “120 kişinin ismi belirlendi. 8’inin kimlik tespiti sürüyor” diye bilgi verdi. (Hürriyet)

Büyükelçilerden tren garına 97 karanfil

'Ankara saldırısının arkasında karmaşık ilişkiler ağı var'

Serkan Demirtaş yazdı. "AGİT'ten 'güvenlik ve basın özgürlüğü' uyarısı"

Demirtaş: Ankara'daki patlama IŞİD bağlantılı bir terör saldırısına benziyor