Katliamdan okul sırasına

Katliamdan okul sırasına
Katliamdan okul sırasına
Bilge köyü katliamında anne-babalarını kaybeden beş çocuk Darüşşafakalı oldu. Köy mezarlığında ağlayan çocuklar şimdi Türkiye'nin en iyi okullarından birinde ve hayalleri çok çarpıcı: Savcı ve hâkim olmak
İSTANBUL - “Büyünce ne olmak istiyorsun” sorusuna Zeynep “Hâkim” diye yanıt veriyor, Remziye ise “Savcı olmak istiyorum” diyor. Bilge köyün çocukları savcı kelimesini yaşadıkları katliamla öğrenmişler. Babası hayatta olmayan öğrencilere tam burslu yatılı ve İngilizce eğitim veren Darüşşafaka Eğitim Kurumları bu sene sınav ile aldığı 123 öğrencinin yanı sıra Mardin’in Mazıdağ ilçesine bağlı 44 kişinin katledildiği Bilge Köyü’nde kimsesiz kalan beş öğrencinin eğitimini üstlendi. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşüldü, köye gidildi, aileler ikna edildi.
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım şunları söyledi: “Olayın ardından Milli Eğitim Bakanı ile görüştüm. Bakan, ‘Biraz erken, bekleyin. Yaraların biraz kapanması lazım’ dedi. Biz de bütün yaz bekledik. Muhtar, ilçe emniyet müdürü, Darüşşafaka’nın ne kadar önemli olduğunu anlattı, aileleri ikna etti.”

Tereddüt ettiler
Çocukları Bilge köyünden getiren Darüşşafaka Eğitim Kurumları Başkanvekili Davut Ökütçü de köyün 135 kişi olan nüfusunun 81’inin çocuklardan oluştuğunu söyledi. Beş çocuğun kurumdaki en dezavantajlı çocuklar olacağını, onların seslenebilecekleri bir anneleri bile olmayacağını kaydeden Ökütçü şöyle dedi: “Çocuklar, Darüşşafaka’da çok kısa süre içinde yaşadıkları travmayı aşacak ve en iyi şekilde eğitimlerini alacaklar. Oradaki töreyi bilirsiniz. Anne-babasız kalan bir çocuğu, Darüşşafaka’ya göndermekte tereddüt ettiler. Ancak Darüşşafaka’yı anlatınca ikna oldular. Darüşşafakalı anneler, Bilge köyünü ziyaret etti ve kurumu anlattı. Bu da ikna çalışmalarında çok etkili oldu. O gözlerde ayrılık acısı vardı ama bir de umut vardı.” Bilge köyünden gelen çocuklar da dün okulda düzenlenen toplantıdaydı. Olayla ilgili sorular sorulmadı. Sadece gelecekten neler beklediklerini söylediler. Okulda günlerinin iyi geçtiğini, okulu gezdiklerini, arkadaşları ile oynadıklarını anlatan çocuklar “İleride ne olmak istiyorsunuz?” ‘Doktor’, ‘Hâkim’, ‘Savcı’ yanıtı verdi.. (Radikal)