'Katliamı kim yaptı?'

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, yetkililerin 1 Mayıs gösterilerinin Taksim'de yapılmasına izin vermemelerini eleştirirken, 1977 kanlı 1 Mayıs olayının aydınlatılması için Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel'e çağrı yaptı.

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, yetkililerin 1 Mayıs gösterilerinin Taksim'de yapılmasına izin vermemelerini eleştirirken, 1977 kanlı 1 Mayıs olayının aydınlatılması için Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel'e çağrı yaptı.
Anadol, sendikacı kökenli milletvekilleriyle birlikte dün Meclis'te bir basın toplantısı düzenledi. Tüm işçi örgütlerini bölünmeden birlikte 1 Mayıs'ı kutlamaya çağıran Anadol, Taksim'e izin vermeyen İstanbul Valiliği'ni eleştirdi. Anadol, 1 Mayıs 1977'den beri Taksim Meydanı'nın emekçilere kapalı tutulduğunu, Valiliğin gerekçe olarak 33 kişinin öldüğü 1 Mayıs kutlamalarını gösterdiğini belirterek, "Bu yurttaşları öldüren işçiler mi?" dedi.
'Geçmişle heseplaşalım'
Bir toplumun demokratikleşmesinin yasalardan önce geçmişiyle hesaplaşmasına bağlı olduğunu kaydeden Anadol, şöyle devam etti: "Uğur Mumcu'nun 1 Mayıs katliamıyla ilgili sorularına hâlâ yanıt verilmemeştir. Amacım küllerin altında ateşi karıştırmak değil. Olay zamanaşımına girmiştir. Hukuken sonuç alabilmem mümkün değil. Sayın Ecevit ve sayın Demirel bu ülkede başbakanlık yaptılar, sevaplarıyla günahlarıyla duayen politikacılardır. Sağken bu kanlı olayın aydınlanmasına yardım etmeye çağırıyorum."
Anadol, 1 Mayıs'ın dünyada olduğu gibi Türkiye'de de işçi bayramı olarak ilan edilmesi için yasa teklifi verdiklerini hatırlatarak, "AKP'nin ne kadar yenilikçi olacağını bu yasaya vereceği ya da vermeyeceği destekle göreceğiz. Bu yasaya destek vermeyenlerin, Avrupa'dan, ABD'den aldığı direktiflerle demokratikleşme yapıyorum diyerek demokrasi havarisi kesilmeye hakları yoktur. Hâlâ işçi sınıfına bayramlarını kutlamayı esirgeyen bir anlayışın demokratiklikle, demokratlıkla hiçbir ilgisi yoktur" dedi.