Katliamın bilinmeyen kareleri

Katliamın bilinmeyen kareleri
Katliamın bilinmeyen kareleri
İçişleri Bakanlığı, 1993'te 37 kişinin hayatını kaybettiği Sivas Katliamı'na ilişkin daha önce görülmemiş fotoğrafları Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu'na gönderdi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

İçişleri Bakanlığı, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na, 2 Temmuz 1993’te ikisi gösterici olmak üzere 37 kişinin hayatını kaybettiği ‘Sivas Katliamı’na ilişkin bugüne kadar gün yüzüne çıkmayan fotoğraflar gönderdi. Olaylar sırasında çekilen video kaydından elde edilen fotoğraflarda, elinde benzin bidonu olduğu tahmin edilen göstericiler dikkat çekiyor.
2 Temmuz 1993’te meydana gelen ve 37 kişinin yakılarak katledildiği Sivas olaylarının kamuoyu tarafından bilinmeyen fotoğrafları ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı tarafından, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na video kaydından çekilerek gönderilen fotoğraflar katliamın hemen öncesine ait. Gönderilen 167 fotoğrafta çarpıcı detaylar yer alıyor.

İşte Sivas katliamının hiç bilinmeyen fotoğraflarıKalabalık toplanıyor
Video kaydından, çekimin saat 14.00’ten itibaren yapıldığı anlaşılıyor. Saat 14.27’deki kayıtta, kalabalığın, Madımak Oteli’ne yakın ve açık bir yerde toplanmaya başladığı görülüyor. Saat 14.28, 14.33 ve 14.36’da alınan kayıtlarda ise slogan attığı anlaşılan kalabalıktaki bazı kişilerin ‘kırmızı çember’e alınarak işaretlendiği görülüyor. Bu esnada kalabalığın çevresinde az sayıda asker ve polisin bulunması dikkat çekiyor.

Benzin bidonu mu?
Kayıtlara göre kalabalık 14.40’dan itibaren yürüyüşe geçiyor. 14.44’te alınan görüntüde, takkeli ve şalvarlı kişiler kalabalık içinde yürürken görülüyor. Aynı dakikadaki kayıtta, elinde bir bidon bulunan ‘gösterici’ dikkatleri çekiyor. Elinde bidon bulunan kişi de video görüntülerden üretilmiş bu fotoğrafta kırmızı çember ile işaretlenmiş. İlerleyen dakikalara ait görüntüler de ise yürüyen kalabalığı durdurmaya çalışan az sayıdaki polis görülüyor.

Ve Madımak Oteli
Kayıtlarda 15.06’da Madımak Oteli’nin görüntüsü var ve otelde bulunan bazı kişilerin toplanan kalabalığa baktığı görülüyor. 15.09’daki kayıtta ise bazı göstericilerin bozkurt işareti, bazılarının da Milli Görüş işareti yaptıkları görülüyor. 15.11’deki kayıtlarda ise, Madımak Oteli’nin önü ve arka sokaklarının tamamen göstericilerle dolu olduğu görülüyor. TBMM’ye gönderilen fotoğraflarda video çekiminin saat 19.08’e kadar devam ettiği anlaşılıyor.

‘Etkin soruşturulmadı’
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin eski Genel Başkanı avukat Kazım Genç , söz konusu fotoğrafları ilk defa gördüğünü belirterek, “Bu fotoğrafların kamera çekiminden fotoğraf haline geldiği görülüyor. Dava dosyasında bu tarz resimleri hatırlamıyorum. Yargılama sırasında mahkemeye Emniyet’ten bir video kaydı gönderilmişti, ama izleyememiştik. Bu fotoğraflarda göstericilerin yüzlerinin tek tek tespit edildiği anlaşılıyor. En baştan söyledik. Sivas olaylarına ilişkin etkin bir soruşturma yapılmadı. Bu fotoğraflar da bunun delili olarak görülebilir” diye konuştu.

‘Yakalanamayanlar’ zaman aşımından yararlandı


Sivas olaylarına ilişkin ilk dava Ankara 1 Nolu DGM’de açılmıştı. Ankara DGM 26 Aralık 1994 günü, 22 kişiye 15 yıl, 3 kişiye 10 yıl, 56 kişiye 2 ila 5 yıl hapis cezası verdi. 22 kişi beraat etti ve ‘yakalanmayan’ Cafer Erçakmak’ın dosyası ayrıldı. Yargıtay’ın bu kararı bozması üzerine yapılan yargılamada ise 33 kişiye idam cezası verildi. ‘Yakalanamayan’ların sayısı ise 7’ye çıkmıştı. Yargıtay bu kararı da bozdu ve 16 Haziran 2000’de Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi yine 33 idam cezasına hükmetti. Yargıtay bu son kararları onadı. İdam cezası alan 33 kişinin cezası 17 Ekim 2002’de idam cezasının kaldırılmasıyla ‘ağırlaştırılmış müebbet’e çevrildi. ‘Yakalanamayan’ sanıklarla ilgili yargılamada ise geçen yıl Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 7 sanık yönünde ‘zaman aşımı’ kararı verdi. Yargıtay’ın bu karar ilişkin temyiz incelemesi sürerken, Ankara 11. Ağır Ceza’da firari 3 sanığa ilişkin yargılama ise devam ediyor.


  http://www.radikal.com.tr/1119460111946017

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hem cahil hem çok bilmiş - noname99

  Bu adamların avukatlıklarını yapanlar şimdi AKP'de milletvekili ve belediye başkanı. Ödül bu. Geçenlerde polonya sınırı geçerken yakalanan bir zanlı da ne hikmetse dış işleri bakanlığının eksik belge göndermesi yüzünden serbest kaldı ve kayıplara karıştı. Alnımız da enayi yazıyor değil mi bizim. Madımak bir taraftan Başbağlar bir tarafran Türrkiye tarihinin en büyük iç savaş çıkarma girişimi hasır altı ediliyor. Ama gelgellim ne ergenekon ne de balyoz davalarına bu hadiselere değinen yok. Ucu olmadık yerlere gidiyor diye mi acaba....

  Birden canavar olunmaz... - klanika

  Sivas`da kendini disa vuran bir zihniyettir. Bir geri kalmisligin simgesi, düsman imgesi yaratmanin en korkunc örneklerinden birisidir. Böylesi bir zihniyetin sorumlularini yalniz günümüzdeki siyasi ortaminda aramak zaten yalnis olur. Diyorum ya, bir zihniyet gelistirilmis; bu belirli bir sürecten gecip bugüne varmis - günümüze varmis. Eger bir toplum, icindeki renkliligi, dilleri, dinleri, degisik hayat tarzlarini vs. toleransla ve hosgörüyle karsilayamiyorsa, gecmisi ile yüzlesmemis demektir, ama yüzlesmesi gacinilmazdir, bugününü anlayabilmesi icin.

  hukumetler - ckk

  yorumculari hakikaten anlamak mumkun degil. Temmuz 1993'te Madimak olayi oluyor. 49. hukumet (Kasim 1991-Mayis 1993): basbakan Demirel, basbakan yardimcisi Erdal Inonu, icisleri bakani DYP'li Ismet Sezgin. 50. hukumet (Haziran 93-Ekim 95): basbakan Ciller, basbakan yardimcisi Erdal Inonu, icisleri bakani DYP'li Nahit Mentese. AKP'nin, bugunku hukumetin vs ne alakasi var? Simdikleri begendigim icin demiyorum ama gokten tas yagsa AKP diye bagirmayi birakin Allah askina. Adamlarin degirmenine su tasiyorsunuz bu sayede. 11. yillarinda hala %50 alabilen bir hukumet bu. Sizin gibiler sayesinde biraz da!

  benzin ?. - lostmountain

  ellerinizde yanık insanların kokusuyla gidip daha sonra çocuklarınızı mı sevdiniz ?...ya bu suçun örtbas edilmesi ve suçluların cezasız kalması için çaba gösteren tüm yetkililerin akp tarafından ödüllendirilir gibi siyaseten mevki kazanması nedir ?.akp nin bu güruhu seçmen olarak görmekten imtima etmeyeceğini anladık 'başbakanınız'ın sivas kararları üzerine, 'memlekete hayırlı olsun' demesinden.hasılı bir haberdi kendisi için, suçu, suçluyu inançtan ayıracak hasletten yoksun çünkü kendileri ve ardılları ...adını da 'adalet' olarak görmeleri nostalji niyetine sanırım ....

  Bu olay sıfırdan ele alınmalı.. - evetisyan06

  20 yıldır bize anlatılan tüm hikayeyi çöpe atıp yeniden titizlikle araştırılmalı bu olay. Alevi-Bektaşi Federasyonları Bşk ( umarım ismi yanlış hatırlamadım ) Ali Balkız ve o gün orada olan birçok insan diyor ki mealen: Polis vardı, sonra asker de geldi asker havaya ateş açıp dağılın dese olay büyümeden biterdi. Biz böyle olmasını bekliyorduk ancak baktık ki askeri geri çekip kışlaya göndermişler!" Hala kalkıp nasıl dindarlar suçlanabilir? O insanların gücü yeter mi askeri kışlaya göndermeye? Tamam bazı düşüncesiz dindarlar maşa olarak kullanılmıştır ama maşayı kullanan, olayı planlayan askeri kışlasına döndüren güçtür, istihbarat alıyoruz takviye güç lazım olay çıkacak diyen emniyet amirini dinlemeyenlerdir.. Şimdi siz bilirsiniz ister katillerin hikayesiyle birilerine saldırırsınız ister bu işin arkasındaki gücü sorgularsınız. Ama gerçekten bu işin aydınlanmasını istiyorsak 20 yıldır neredeydi bu resimler, asker neden kışlaya geri götürüldü, kim istedi gibi birçok sorunun peşine düşmek lazım.

  20 yıl sonra gelen resimler ve bu resmi göremeyen ideolojik körlük. - evetisyan06

  Hala hükümete ve dindarlara saldıran arkadaşları görüyorum. Arkadaşlar bu resimler ne zamandan? 20 yıl öncesinden. İnönü başbakan yardımcısıydı o zaman, dahası sözde dindarlara savaş açan laiklik koruyucusu 28 şubat generalleri, siyasetçileri söz sahibi oldu yıllarca. Ecevit iktidar oldu peki neden bu fotoğraflar, bu videolar ortaya çıkarılmadı? neden gizlendi? hadi bu hükümet pis, kaka.. Solcusu, laiklik savunucusu, çıkıp bizi öldürdüler diyenler iktidara sahip oldu birkaç kez ama anlaşılan o ki onlar da gizlediler çünkü suç ortağıydılar belki! Bunları sorgulamayıp hala 20 yıl önce bu cinayeti planlayanların öğrettikleri argümanlarla konuşmak nasıl bir ideolojik malüllüktür? En çok da sizi acıtması lazım çünkü diyorsunuz ki " bizi öldürdüler, bizi yaktılar" O halde hiç endişe etmiyor musunuz katilinizin sizi istediği yere yönlendirmesinden? Çok basit arkadaşlar: neden solcu, laik, aydın siyasetçi ve komutanlarınız sakladı ve ortaya koymadı bunları?

  hey insan! - yasin59_8124

  derin merin ve daha nice süslü kelimeler hey insan gebermeyecek misin