Katliamın tanıkları: Namaz kılanlar başlarından vuruldu

Katliamın tanıkları: Namaz kılanlar başlarından vuruldu
Katliamın tanıkları: Namaz kılanlar başlarından vuruldu
Mardin'in Bilge Köyü'ndeki katliamla ilgili soruşturma devam ederken, olayın detayları da belli olmaya başladı.ÖĞRETMEN UYUYAKALINCA KURTULDU


Gözaltına alınanlar ve görgü tanıklarının ifadelerine göre, nişan yapılan evdekilerin Kalaşnikof silahlarla taranması 20 dakika kadar sürdü.

Yüzleri maskeli 5- 6 saldırgan, yatsı ezanının okunmasından hemen sonra Cemil Çelebi'nin evini geldi. Alt katında hayvan bağlanan ve ambar bulunan evin ikinci katına çıkan saldırganlar odalara daldı.

YÜZLERCE MERMİ SIKTILAR
Yan yana 3 odada oturan ancak namaz için yol kenarındaki odada toplanan erkekleri tarayan saldırganlar namaz kılmakta olan grubun arkasında ateş etti. Çoğunu başlarından vuran saldırganlar tarama sırasında sağ kalıp kıpırdayanların da yanlarına giderek ateş edip öldürdü.
Aynı anda evin bitişiğindeki kadın ve çocukların bulunduğu tek katlı binanın odaları da saldırganlar tarafından basıldı. Kalaşnikof silahlarla yüzlerce mermi sıkan saldırganlar nişanda bulunanlardan kimsenin sağ kalmadığına kanaat getirdikten sonra, takip edilmelerini önlemek için köydeki araçların lastiklerini de kestikten sonra kaçtı.

KATLİAM TANIĞI DEHŞETİ ANLATTI
Mazıdağ’ın Bilge Köyü’nde yaşanan katliama tanık olanlar gördükleri ağlayarak anlattı. Katliamda annesi, babası ve 9 yakınını kaybeden 15 yaşındaki Hülya Çelebi, nişana evde peynir yaptığı için gitmediğini söyledi. Evlerinin katliamın yaşandığı eve komşu olduğunu belirten Hülya Çelebi, unları söyledi:
“Saat 21.00 sıralarında silah sesleri duydum. Ben nişanda silah atarak eğlendiklerini düşündüm, ancak bir süre sonra çığlık ve feryatlar duyunca dışarı çıktım. Tam bu sırada elinde silahlı ve başında şapka olan birini gördüm. Beni görünce ateş açtı. Ben evimizin önünde kendimi yere atarak kurtuldum. Silah sesleri kesildiğinde komşumuzun evine gittiğimde herkes kanlar içindeydi. Babam ve ablamı kanlar içinde gördüm. Ablam delik deşik olmuş ve ölmüştü. Ama amcamın kızının gözleri açık bana bakıyordu. O ölmemişti. Bu manzarayı ömrüm boyunca unutamam. Allah bu acıyı kimseye göstermesin, bunu yapanlar cezasız kalmasın. Başımızı bu felaketi neyi getirdiler.”
Hiç kimseyle bir husumetleri ve kan davası olmadığını söyleyen Hülya Çelebi, “Bunu kimin yaptığını bilmiyorum, köyümüzden bazı kişiler yakalanmış. Bence bunu o yakalananlar yapmıştır” dedi.

FİLM SEYRETMEK HAYATINI KURTARDI
Katliamda anne, babası ve iki kardeşini kaybeden 14 yaşındaki Sultan Çelebi de nişana televizyonda film seyrettiği için gitmediğini söyledi.
Televizyon izlerken silah sesleri duyduğunu belirten Sultan Çelebi, “Yaklaşık 15 dakika sürdü. Silah sesleri kesildikten sonra nişanın olduğu eve gittim. Her taraf ceset doluydu. Ben kendimden geçmişim, ailemi kaybettim. Şimdi ben ne yapacağımı bilemiyorum” diyerek gözyaşı döktü.

MEZARLARIN KAZILMASI TAMAMLANDI
Saldırıda ölenler içinde Bilge Köyü girişindeki mezarlıkta iş makineleriyle kabirler kazıldı. Büyükler için ayrı ayrı mezar kazılırken, katledilen 6 çocuk için kanal gibi uzun bir çukur açıldı. Çocukların yan yana burada toprağa verileceği belirtildi.
Köyde gün boyu ağıt ve ağlama sesleri kesilmedi. Olayda, eşini, çocuğunu, annesini, babasını kaybeden kadınlar köy meydanında toplanarak gözyaşları döküp ağıtlar yaktı.

BAKANLAR KÖYDE
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, köye gelerek saldırıda yaşamını yiterenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.
Katliamınz yaşandığı ev ve çevresinde incelemelerde bulunan bakanlar, olayla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Bakan Atalay, gazeticilerin sorularını yanıtsız bırakırken, “Sadece başsağlığı dilemeye geldik” dedi.

OTOPSİLER TAMAMLANIYOR
Mardin Devlet Hastanesi’nde otopsileri tamamlanan cenazeler hastanenin ek binasına götürülüp burada çevre il ve ilçelerden gelen imamlar tarafından yıkandı. Tabutlar da ek binaya sedyelerle taşındı.
Bilge Köyü’ne gelişmeleri 500 metre uzaklıktan izleyen gazeteciler Mardin Valiliği ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nın isteğiyle, yapılan canlı yayınların infiale neden olduğu gerekçesiyle uzaklaştırıldı. Ölenlerin gömüleceği rahatlıkla görebilecek şekilde bulunan canlı yayın araçları ile gazeteciler, defin işlemlerini göremeyecekleri şekilde köyün 2 kilometre dışına çıkarıldı. Bu arada yabancı gazete, ajans ve televizyon kuruluşları da köye muhabirlerini gönderip olayı yakından takip etmeye çalıştı.

İKİ AİLE AKRABA
Katliamda can veren 44 kişi arasında yer alan damat adayı Habib Arı'nın, kendisi gibi saldırıda ölen nişanlısı Sevgi Çelebi'nin anne tarafından akrabası olduğu belirtildi.
Saldırganların arazi anlaşmazlığı nedeniyle araları açık olan akrabaları Cemil Çelebi'ye kızı Sevgi'yi köyden biriyle evlendirmesini istediği, bu istekleri kabul edilmeyince nişan gecesi olayı gerçekleştirdikleri ileri sürüldü.

ÖLENLERDEN 3'Ü HAMİLE
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Mardin Valiliği’nde katliamla ilgili yaptığı açıklamada olayın insanlık dışı olduğunu söyledi. Saldırıda ölen kadınlardan 3'ün hamile olduğunu belirten Atalay, “Güvenlik güçleri olaya zamanında müdahale etmiş” dedi.
Olayın hafızalardan silinemeyeceğini belirten Atalay, “Olayın neden, niçin olduğu henüz belli değildir. Sayın Başbakanımız da olayı yakından takip ediyor. Biz de gelip incelemelerde bulunduk, bu insanlarımızı yanlız bırakmamak, yanlarında bulunmak ve acılarına ortak olmak için geldik. Ankara’dan sağlık ekibi göndererek burada sağlık alarmı verildi. Vefat eden insanlarımızın otopsilerini biran evvel bitirip cenazelerini sahiplerine teslim etmek için. Hepimiz görevimizin başındayız, olayla ilgili ne varsa ortaya çıkacaktır. Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı, Mardin İl Jandarma ve Tugay Komutanlığı olmak üzere herkes bu olayla ilgileniyor. Cumhuriyet Başsavcılığı başkanlığında bir ekip oluşturularak soruşturma yürütülüyor” dedi.

SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDEN 44 KİŞİNİN İSİMLERİ BELİRLENDİ

Mardin’deki silahlı saldırıda hayatını kaybeden 44 kişinin isimleri belirlendi.  Alınan bilgiye göre, Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde nişan töreni yapılan eve düzenlenen silahlı saldırıda ölen 44 kişinin isimleri tespit edildi. Saldırıda hayatını kaybedenler arasında 9 geçici köy korucusu ile 6 çocuk bulunuyor.
Saldırıda, hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle:
"Köy muhtarı Hacı Halim Çelebi, Hüseyin Çelebi (1), Abdulvahap Çelebi, Cemil Çelebi, Cemil Çelebi, Abdulkadir Çelebi, Mehmet Çelebi, Kenan Çelebi, Ali Çelebi, Şükrü Çelebi (15), Kerim Çelebi, Murat Çelebi, Savaş Çelebi, Halil Çelebi, Salih Çelebi, Halime Çelebi, Şükran Çelebi (6), Arife Çelebi, Şükriye Çelebi, Sevgi Çelebi, Muhittin Çelebi, Fesih Çelebi, Abdullah Çelebi (3), Emine Çelebi, Zekiye Çelebi, Mehmet Salih Çelebi, Salih Çelebi, Yıldız Çelebi, Seniha Çelebi, Şehmuz Çelebi, Seyri Çelebi, Neriman Çelebi, Sevim Çelebi, Yasemin Çelebi (6), Ayhan Çelebi, Mithat Arı, Habib Arı, Ruşen Arı (3), Kafiye Arı, Abide Akyol, Orhan Akyol, Kevser Akyol, Mehmet Akyol ve köy imamı Hacı Kazım Bozan."
(dha)