Kato Dağı'nda sabaha kadar kutlama

Kato Dağı'nda sabaha kadar kutlama
Kato Dağı'nda sabaha kadar kutlama
Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi yakınlarındaki Kato Dağı'na çıkan binlerce kişi, PKK'nın 15 Ağustos 1984 tarihinde yaptığı ilk silahlı eylemin yıldönümünü kutladı.

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi yakınlarındaki Kato Dağı'na çıkan binlerce kişi, PKK 'nın 15 Ağustos 1984 tarihinde yaptığı ilk silahlı eylemin yıldönümünü kutladı. Geceyi dağda geçiren göstericiler tepelere yaktıkları ateşle 'Apo' yazarak sabaha kadar kutlama yaptı.

Beytüşşebap İlçesi yakınlarındaki Kato Dağı'na çıkan binlerce kişi, PKK'nın, 1984 yılının 15 Ağustos'unda Siirt'in Eruh ve Hakkari'nin Şemdinli İlçeleri'nde yaptığı ilk silahlı eylemin 29'uncu yıldönümünü kutladı. 30 yıllık süreçte şiddetli çatışmalara sahne olan Kato Dağı'na 3 gün önce çıkan Beytüşşebaplılar, Marünüs Bölgesi'nde dün akşam , Koma Kato Müzik Grubu'nun verdiği konserle sabah saatlerine kadar eğlendi.

ATEŞTEN 'APO' YAZISI 

Renkli yöresel kıyafetler giyen kadın ve erkeklerin oluşturduğu kalabalık gruplar, havaya ateş açarak kutlamaya başladı. Kutlamaların yapıldığı alana, Abdullah Öcalan'ın dev posteri, PKK'yı sembol eden bayraklar ve çatışmalarda yaşamını yitiren PKK'lıların fotoğrafları asılırken, çevredeki tepelere yakılan ateşlerle 'APO' yazıldığı görüldü. Kürtçe olarak sık sık 'Şehitler ölmez', 'PKK halktır, halk burada' sloganları atan kalabalık gruplar, Kürtçe müzik eşliğinde uzun süre halay çekti. Havai fişek gösterilerinin yapıldığı kutlamalar sabah saatlerine kadar sürdü.

Saygı duruşu ve Kürt ulusal marşı olarak kabul edilen 'Ey Rakib' marşının okunmasından sonra, BDP Beytüşşebap İlçe Başkanı Abdulkerim Ataman, PKK'nın Eruh ve Şemdinli'de yaptığı silahlı eylemlerden söz ederek, örgütün yapısını ve gelinen çözüm sürecini anlattı. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114566711456678

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  barış değil savaş kutsanıyor... - only truth

  Kürtler, ilk Türkleri öldürmeye başladıkları günü kutluyorlarmış, sayıda vermişler kaç türk öldürdük diye. eh o zaman türklerde aynı şeyi yapıyor, bu durumda barış felan olmaz. iki tarafta birbirini öldürmeyi kutladığı müddetçe barış olmaz. amaç birbirini öldürmenin kötü birşey olduğunu göstermek değil mi? bu yüzden barış istemiyor muydu herkes? Hani kimse ölmesindi, hepsi bizim çocuğumuzdu? Birilerini öldürdüm diye bayram yapılırsa, her iki taraf içinde barış zor.

  barış - mehmetkursun1977

  arzulanan elbette ki barış. içte ve dışta kaçınılmaz son savaş olacak. az gelişmiş ülkelerde süre gelen bir politika.

  Nasıl bir barış süreci. - kaşınan adam

  Bdp ,AKP barış sürecinden bahsedip sürecin provoke edilmemesini istiyorlar.30-40 bin insanın ölümünden sorumlu PKK nın saldırıları başlattığı günü insanların gözüne soka soka kutlamayı ihmal etmiyorlar. Türk halkının da bütün bunlara seyirci kalmasını bekliyorlar.Asıl süreci proveke edenlerin kendileri olduğunun bile farkında değiller.

  eylem - Dopchik

  arkanda silahlı gücün olunca eylemini de böyle güven ve huzur içinde yapabiliyosun demek ki.. bakınız akp'nin arkasındaki polis gücü sayesinde nice adamlar sokaklarda eylemci dövdü hatta öldürdü.. Bi biz zavallıyız arkamızda silahlı gücümüz yok dayak yedik öldük gezi'de.. Vay anasını beee!!

  Ne Barışı - RadikalGokhan

  Türk evlatlarının dağlarda kıstırılıp öldürülmesini kutlayan binler çıkıp barıştan bahsetmesinler..

  ÇÖZÜMÜN ARİFESİNDE OLDUĞUMUZ BU GÜN - pispor

  böyle bir habere gerek var mı ya da böyle bir haberin çözüm süresine barışa ne gibi yararı olur bilemiyorum ama ben gerek görmüyorum

  Biji milliyetçilik! - denizayaz

  İşte barışçı, çevreci, liberal ve demokratik, halkların kardeşliğine dayanan Kürt kollektivizmi! Patetik! Karşı karşıya olduğumuz militarist bir ulusçuluktan başka bir şey değil, komşularından ne daha iyi ne de daha kötü olan bir halkın komşularınınki gibi bir ulus devlete kavuşma heyecanı. Palavraları artık bir kenara bırakalım ve yüzleşelim; Tek çözüm : Kendi kaderini tayin! Halkların Kardeşliği : Dikenli teller ve mayınlı tarlalarla halkların arasına koyulan mesafe; Kürt ulusçuluğunun zaferi Türklerin de hayrına ama bir anlayabilseler...