Katolik üniversitesine 'İlahiyat'çı gitti

Uludağ Üniversitesi (UÜ) İlahiyat Fakültesi'nden üç öğrenci, Belçika'nın Katolik Leuven Üniversitesi'nde ders görüyor.

BURSA - Uludağ Üniversitesi (UÜ) İlahiyat Fakültesi'nden üç öğrenci, Belçika'nın Katolik Leuven Üniversitesi'nde ders görüyor. Öğrencilerin Avrupa Üniversitelerarası Akademik İşbirliği ve Değişim Programı (Erasmus) çerçevesinde yurtdışında eğitim gördüğü belirtildi.
UÜ Rektörlüğü Uluslararası İlişkiler Danışmanı ve Dinler Tarihi uzmanı Doç. Dr. Bülent Şenay, UÜ İlahiyat Fakültesi'nin, 'Erasmus' çerçevesinde yurtdışına öğrenci gönderen Türkiye'deki ilk ilahiyat fakültesi olduğunu söyledi. Şenay'ın verdiği bilgiye göre bu öğrenciler, yurtdışında altı ay İngilizce eğitim alacak ve 'Dinler tarihi, Hıristiyan ahlak öğretisi ve çağımızda İslam öğretisi' gibi dersler görecek. Bu derslerden aldıkları notlar, diplomalarına eklenecek.
'AB ile ilişkilere katkı'
Doç. Dr. Şenay, öğrenci değişiminin önümüzdeki yıllarda da süreceğini söyledi ve UÜ'den öğrencilerin yanı sıra öğretim üyelerinin de Avrupa'nın değişik ülkelerinde 'Misafir öğretim üyesi' olarak 'İslam' konusunda ders verdiğini belirtti. Şenay, "Almanya, İtalya ve Tokyo'da yapılacak konferanslara fakültemizden öğretim üyeleri katılacak. Bunun Türkiye-AB ilişkilerine olumlu katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi. Türkiye'de 22 ilahiyat fakültesi bulunuyor.


    http://www.radikal.com.tr/7387897387890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.