Katrina sonrası 'ışık'

Katrina kasırgasının ABD'nin güneyini vurmasının üzerinden iki hafta geçerken, son anketlere göre destekçileri yüzde 38'e gerileyen Başkan George Bush, bölgeyi dün üçüncü kez ziyaret etti.

NEW ORLEANS - Katrina kasırgasının ABD'nin güneyini vurmasının üzerinden iki hafta geçerken, son anketlere göre destekçileri yüzde 38'e gerileyen Başkan George Bush, bölgeyi dün üçüncü kez ziyaret etti.
New Orleans'ın yüzde 50'si hâlâ sular altında, ceset arama ve tanımlama çalışmaları hummalı bir şekilde devam ediyor.
Etrafta dolaşan sineklerin yol açacağı salgın hastalık tehdidiyle mücadele de sürüyor. Ancak kurtarma ekipleri ve halk arasındaki umutsuz görüntülerin yerini 'Herkes kendi blokunu temizlese kent çok daha hızlı temizlenebilir', 'Burası giderek daha yaşanabilir bir hale geliyor' gibi olumlu yorumlar alıyor. Kenti terk etmeyi reddedenler yetkililerin zorlamalarına direnirken bir yandan da yaşadıkları yerleri ve komşularının bölgelerini temizliyor.
40 bin gönüllü aranıyor
Bir başka olumlu gelişme ise New Orleans atık su sisteminin kullanıma kazandırılması oldu. Uluslararası havalimanı da dünden itibaren ticari uçuşlara açıldı. Kentin sulardan tamamen arınabilmesi için ise 40 güne daha ihtiyaç olduğu belirtiliyor.
Bu arada Amerikan Kızılhaçı gıda, giysi ve barınak temini için çalışacak 40 bin gönüllüye daha ihtiyaçları olduğunu duyurdu.
Louisiana'da resmi ölü sayısı 197'ye, New Orleans'ta 400'e çıktı. Ancak çamurun temizlenmesiyle, çok sayıda cesede ulaşılacağı ve sayının '10 binin altında kalacağı' sanılıyor.
Kasırganın ardından ilk istifa ise dün geldi. Yardım çalışmalarında ağır kalmakla eleştirilen Federal Acil Yardım Dairesi Başkanı Michael Brown görevinden istifa etti. (bbc, ap)


    http://www.radikal.com.tr/7572687572680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.